Divadelní a filmová herečka se narodila 13.července 1937. Vyrůstala v pražských Holešovicích. Je o osm let starší než její bratr a křestní jméno Zdena dostala po matce. Matka pracovala jako úřednice. Malá Zdenka trávila většinu času u své babičky, a ta ji v podstatě vychovávala. Nejspíš neurovnaný vztah jak k otci, temperamentnímu sportovci. Ten byl nadšený cyklista a kanoista, což ho zajímalo víc, než jeho dcera a doma se příliš nezdržoval. Lásku v rodině neposkytovala mále Zdence ani její matka, která byla chladná a rezervovaná úřednice. Takové traumatizující prostředí bylo příčinou toho, že herečka nikdy nechtěla mít děti, ačkoli maminek sehrála ve filmu nespočet.

Zdena Hadrbolcová nechtěla děti toužila být novinářkou

"Mnohokrát jsem přemýšlela, jak by se mi život změnil, kdybych děti měla a ony se nepovedly," svěřila se kdysi deníku Sedmička. "Je to celoživotní úvazek a někdy, jak vidím kolem sebe, je to nejen radost, ale občas i těžké," dodala. Vypadá to, jako by v souvislosti s mateřstvím nikdy neuvažovala nad tím, jak by mohlo být krásné, ale připouštěla si snad jen tu kupu starostí, které s sebou také přináší. Podobně na tom byla také s manželstvím, to ale bylo dané spíš tím, že s ním neměla dobré zkušenosti. Jako velmi mladá si vzala svou studentskou lásku, vztah ale dlouho nevydržel.

Od ranného mládí se Z. Hadrbolcová chtěla stát novinářkou, nicméně doba 50.let a hlavně otcův politický škraloup (byl dokonce i dva roky vězněn) tomuto povolání nepřály.

Vystudovala francouzské gymnázium. Pak nastoupila na DAMU. V ročníku byla s dalšími hereckými hvězdami - Františkem Husákem, Ninou Divíškovou A Libuší Švormovou. Po absolvování DAMU nastoupila do Divadla S.K. NEUMANA (dnes Divadlo Pod Palmovkou). Zde vydržela 30 let.

Ve filmech a seriálech hrála většinou maminky nebo tetičky. Svou historicky první maminku hrála už v roce 1970, kdy si ji vybral režisér Karel Kachyňa pro film UŽ ZASE SKÁČU PŘES KALUŽE. Tehdy ji bylo 32 let. Provdala se za svou studentskou lásku, manželství nevydrželo. Dlouhá léta žila se svým dobrým přítelem a dokumentaristou Jiřím Průchou. Nikdy si ho však nevzala.


Herečka byla i ve stáří vitální, jezdila na kole, plavala, hrála tenis a nebála se utrácet za parádu a drahou francouzskou kosmetiku. Všichni znají zejména ze seriálu Ulice. Když zrovna nenatáčela, tak trávila čas malém vesnickém domku v jižních Čechách, které si zamilovala. V televizi se kromě populární Ulice objevila také v seriálu Redakce, filmoví diváci ji znají ze snímků Už zase skáču přes kaluže, Bohouš, Výbuch bude v pět, František je děvkař nebo Miluji tě modře.

Natáčení však opustila před více než rokem, kdy ji dostihly vážné zdravotní problémy. Podle informací televize Nova byla herečka v poslední době byla kvůli špatnému zdravotnímu stavu v péči lékařů, pobývala v Domově třetího věku a později v Léčebně dlouhodobě nemocných. Zemřela ve věku 86 let.

Zdroj:fdb, Denik, Sedmicka, csfd