Premium obsah

My chodíme do práce za podprůměrný plat, mladí vydělávají na YouTube miliony

My chodíme do práce za podprůměrný plat, mladí vydělávají na YouTube miliony
Nelíbí se nám, že je mladší generace stále u počítačů. Někteří z nich ale vydělávají miliony. Bavíme se o youtuberech, kteří jsou milionáři.

 „No jo, ty mladý dneska pořád sedí u počítače.“ Zaklínadlo všech, kterým bylo 30 let a víc. Tak v první řadě, není to už počítač, ale nejnovější typ mobilu nebo tablet. A za druhé, my se každý den rveme do práce, strhaný jako šňůrka od záchodu a mládež si mezitím „hnípáním“ na technologiích vydělá za den to, co my za rok (někdy ani to ne).

Zdroj: Youtube

Řeč je o youtuberech a influencerech, kterým zjednodušeně stačí rozbalit krabici s botama, natočit se u toho a když mají dost followerů (Asi víte, co to je, ale pro jistotu. Jsou to obdivovatelé dotyčného, co videa sledují, dávají lajky a píší komentáře „cool boty kámo.“)

YouTube je pro mnoho lidí oblíbeným únikem, ale pro tvůrce obsahu nejpopulárnějších kanálů je to velký byznys, který jim ročně vydělává statisíce, ne-li miliony dolarů. Přestože mezi těmi nejlépe vydělávajícími a průměrnými tvůrci je velký rozdíl, mnoho z nich si umí slušně vydělat.

Kolik peněz tedy youtubeři vydělávají? 

V roce 2021 byl nejlépe vydělávající hvězdou YouTube MrBeast, který si vydělal 54 milionů dolarů. Takže na naše miliarda. A jak to funguje? Průměrný youtuber si na české koruny vydělá 4 koruny za jedno zhlednutí a jejich videa mají takových zhlédnutí miliony.

Ne každý samozřejmě vystřelí do výšin, je to trochu loterie. Obecně musí mít člověk charisma, chytnout témata, která rezonují, být vtipní a používat slang typický pro danou generaci.

 A jak se to má s youtubery u nás? Začínali bez jména, jen s kamerou a často v dětském pokoji. Teď je sledují statisíce fanoušků, uzavírají partnerství s globálními firmami a ročně za to inkasují miliony korun. Forbes vůbec poprvé zmapoval nejvíce vydělávající české Youtubery a streamery.

Nejúspěšnější je Vojtěch Fišar (24) alias Agraelus s příjmem půl milionu korun měsíčně. A co že to vlastně dělá. Hraje počítačové hry a živě radí ostatním, jak na to.

Možná to bude znít nespravedlivě, že někdo dře na směny za 19.000 hrubého a jiný si hraním her vydělává až dekadentní množství peněz. Berme v úvahu, že dělají práci producenta, moderátora, marketéra a spisovatele v jednom. Když udělají výraznou chybu – třeba jen jednu -, přijdou o peníze. Jsou závislí na nejistém algoritmu kanálu a uspěje jeden z tisíců. Na straně druhé, stejně jako třeba u fotbalistů, trh jejich odměny nadhodnotil.

Zdroj: autorský text

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.