Je pravda, že pot je cosi jako „otisk prstu“? Že jeho složení je jedinečné a individuální pro každého?

Pot obsahuje z většiny vodu a chlorid sodný neboli sůl. Dále mají malý podíl další ionty, laktát, urea, hormony a jiné stopové molekuly. Složení potu každého člověka se mění na základě zdravotního stavu, například při dehydrataci se mění složení iontů v potu podobně – to znamená, že složení potu každého člověka není konstantní. Máme ale speciální apokrinní potní žlázy, které lidé mají například v podpaží, obličej ve kštici nebo na prsou. Tyto potní žlázy vylučují pot s příměsí tuků a bílkovin – to podporuje činnost bakterií a vzniká tím specifický pach. Toto je značně individuální a na základě složení bakterií, imunitního systému člověka a potu apokrinních žláz má každý jedinec unikátní přirozený pach. Toto je trochujak otisk prstu.

Jde dnes odstranit pocení v jakékoliv části těla? Zmiňujete zejména podpaží, čelo, plosky nohou…Co třeba v oblasti poprsí, podbřišku, zad či jiných lokalitách? Existují místa, kde by sepocení odstraňovalo jen velmi obtížně?

Máme více typů nadměrného pocení. Jedinc is takzvanou primární fokální hyperhidrózou mají typicky nadměrné pocení dlaní, chodidel a podpaží. Pacienti by měli být zpočátku léčeni lokálními antiperspiranty. K léčbě pocení v podpaží dále patří injekce botulotoxinu. Iontoforéza je možná léčba u pacientů s hyperhidrózou dlaní a plosek. Hyperhydróza na rukou a nohou může být také léčena botulotoxinem, ale injekce jsou poměrně bolestivé. Dále také existuje celkové nadměrné pocení - generalizovaná hyperhidróza, která není omezena na dlaně, chodidla a podpaží, ale objevuje se na celém těle. U tohoto onemocnění může být příčinou genetická dispozice, užívanél éky, případně i některá systémová onemocnění. U generalizovaného pocení je vždy nutné nejdříve vyloučit právě vliv celkových onemocnění a případně je léčit celkovými léky. Možností je i generalizované pocení alternativně zmírňovat režimovými opatřeními anebo antiperspiranty.

Mnoho lidí obtěžuje nikoliv až tak přímo pocení, jako spíš jeho zápach. Existují metody i na odstranění tohoto problému nebo tam zafunguje pouze deodorant?

Samotný pot je pro člověka prakticky bez zápachu, cítit jsou produkty metabolismu bakterií, které rozkládají některé složky potu – hlavně složky potu z apokrinních potních žláz (například v podpaží). Pokud se omezí pocení, častokrát se i výrazně redukuje zápach – antiperspiranty, pravidelná hygiena a střídání oblečení představují hlavní léčbu. Někdy ale může být výrazný zápach příznakem kožní infekce, hlavně pokud se jedná o nově vzniklý pach.

Jsou na těle místa, kde se člověk takřka nepotí?

Potní žlázy jsou rozložené téměř po celém lidském těle, v různých hustotách, s nejvyšší hustotou v dlaních a chodidlech, pak na hlavě, ale mnohem méně na trupu a končetinách. Lidé se jako jeden z mála živočišných druhů potí prakticky na celém těle. Myslím, že podobně to mají někteří primáti nebo koně.

Jak časté je chirurgické odstranění problému a v jakých oblastech se k němu přistupuje?

Chirurgické řešení hyperhidrózy v podobě přetětí nervů zásobujících potní žlázy patří kméně využívaným metodám léčby. Chirurgická terapie, jako invazivní zákrok, má daleko více rizik, než například užívání antiperspirantů, botulotoxinu nebo iontoforézy. V některýchvážných případech, ale představuje jediné možné řešení.

Zdroj:

MUDr. Jan Kučera, lékař z Perfect Clinic Dermatology