Ženy, které dobyly vrchol světa a namazaly si muže na chleba

Nejvyšší hora světa, Mount Everest je snem každého horolezce ale i horolezkyň. Zdolání pomyslné střechy světa vyžaduje roky příprav, disciplínu, fyzičku i mentální kondici. Tohle všechno už dávno není jen doménou mužů. Po cestě nahoru se objevuje stále víc žen, pojďme si tedy připomenout ty, které si připsaly prvenství.
První žena, která zdolala Mount Everest navzdory výsměchu
Junko Tabei z Japonska byla první žena na světě dosáhla 16. května 1975 vrcholu Mount Everestu, nejvyšší hory světa. Její nadšení bylo částečně poháněno snahou vzepřít se nepřízni osudu, zpochybnit stereotypy a dokázat, že šovinistické představy, které zpochybňují schopnost žen dosahovat cílů, jako je výstup na nejvyšší bod Země, jsou mylné.
Navzdory dojmu, že je křehká, se v deseti letech zúčastnila třídního horolezeckého výletu na horu Nasu. Tento zážitek ji inspiroval a horolezectví se stalo její celoživotní vášní. Přestože bojovala s předsudky a při lezení v oddílu jí posmívali, že se oddílu přihlásila kvůli tomu, aby si našla muže, a ne kvůli horám.
Negativní komentáře provázeli i expedici na Mount Everest, Tabei se ale nezalekla negativních ohlasů a logistických problémů a vyrazila. Dne 3. května 1975, kdy se Tabei a její spolubojovníci ze stanu stáhli do tábora II kvůli zhoršujícímu se počasí, je probudila lavina. Když je šerpové vyhrabali, utrpěla pohmožděniny na nohou a zdálo se, že expedice míří do záhuby. Po třech dnech se však Tabei rozhodla pokračovat v jejich pokusu o výstup na Everest. Dne 16. května 1975 se stala první ženou, která zdolala Everest.
Statečná potížistka
„Nevychutnáte si život naplno, doku neriskujete, že o něj můžete přijít.“ Heslo, kterým se řídla Polka Wanda Rutkiewicz. Poznamenána terorem nacistů a sovětů, tragickou smrtí bratra i vraždou otce se rve nejen s horami, ale i s mezilidskými vztahy. Je známá jako potížistka a dostává se do konfliktů se svými mužskými kolegy.
To ji nezabrání, aby jako první Evropanka nakonec zdolala Mount Everest a jako vůbec první žena vylezla nejtěžší horu světa K2 bez kyslíku. Právě při výstupu na K2 ji mužská část výpravy kvůli hádce nechává samotnou v nejtěžším místě výstupu, což je buď konec snů o výstup, nebo rozsudek smrti. Nakonec se pro ní kolega Willi Klimek vrací a Wanda mu to do konce života nezapomene. Polská horolezkyně měla v plánu zdolat všech 1č osmitisícovek, na jedné z nich ale její život vyhasne.
Cílevědomá Češka
Klára Kolouchová vylezla jako první česká horolezkyně na všechny tři nejvyšší vrcholy světa – Mount Everest (8848 m. n. m.), K2 (8611) a Kančendžengu (8586). Je to mladá, cílevědomá žena, která hory miluje nade vše.
V roce 2007 už je Mount Everest zavalen horolezci a je z něj atrakce tak, jak ji známe z různých fotek z médií.
Proto si pro svůj výstup na nejvyšší horu světa si zvolila výstup z té těžší strany a měla k tomu své důvody: „V první řadě je potřeba říci, že jsem lezla ze severu, z tibetské strany, kde je výrazně méně lezců než v Nepálu, odkud je nechvalně známá fotografie s frontou pod vrcholem. Moje zkušenost tak byla úplně jiná a jsem ráda, že jsem podobný přetlak nezažila. Nepřísluší mi kohokoliv soudit, je každého volba, kam se rozhodne vylézt. Ale všichni by si měli uvědomit, že lidé přicházejí o život zbytečně kvůli neustálým frontám a čekání, kterému lze předejít,“ uvedla horolezkyně v rozhovoru pro Lidovky.
Zdroj: lidovky, Epocha (10/23), hindustantimes