Příběh Laďky (24): „Můj šéf je naprostá hyena a prase“

Těžké začátky – přechod ze školy do zaměstnání
Myslela si, že všechny ty příběhy o znásilnění v práci jsou jen vymyšlené a trochu fandila spíše obviněným, protože si neuměla představit, že by se to stalo jí. Její dosavadní zkušenosti vycházeli z toho, že žila v menší vesnici v Jihočeském kraji, kde se všichni znali. Odtud se přestěhovala do Prahy. Na vysoké škole bydlela na koleji. Protože chlapci z univerzity jsou dobře vychovaní a drženi zkrátka pravidly a přednáškami o rovnosti a genderu i v největší opilosti rozuměli slovu „ne“. Fungovalo na ně jako zaklínadlo či stříbro na upíry.
Už první den v zaměstnání byla vyvedena z míry tím, jak jí nový vedoucí nepokrytě okukoval a přesto, že si byla vědomá svého zevnějšku, o který ráda dbala, doufala, že jí bude hodnotit každý podle jejího výkonu. Jako premiantka neměla pochybnosti o svých schopnostech.
Rozhovor jako z hororu
Při pohovorech s ní hovořila HR, tvrdila, že v rodinné firmě jsou profesionálové, lákala na home office a přátelský kolektiv. Nadšená z toho, že sehnala tak skvělé místo, všechny přátele informovala na sociálních sítích a pochlubila se rodině.
Jenže už první den na obědě se málem rozbrečela. Slovními obraty typu „omastit si očíčko“ a „nakouknout do tunýlku“ se odkopal hlavní vedoucí jako neomalený hrubián. Laďka zvažovala odchod, ale protože už všude vyvěsila vítěznou vlajku, nebyla ochotná se vzdát tak snadno. Když upozornila na stereotypy a citovala několik autorů, kteří by s ní souhlasili, dostalo se jí pouze výsměchu.
Příležitost dělá prase
Byla si vědomá toho, že může dát výpověď ve zkušební době, ale současně byla plná hrdosti na svůj tak rychlý růst. V práci dostávala úlohy, které považovala za triviální a pomalu začínala mít pocit, že je nejhorší za ní. Ostatní v práci se jí sice vyhýbali, ale brala to tak, že mají svou práci. Obědy si vařila doma a vyhýbala se obědům s vedoucím.
Nejhorší však bylo, že vedoucí měl velký respekt ostatních a oddělení bylo vyhlášené kvalitou. Vedoucí byl sice naprostý profesionál v oboru - nevyhoditelná osoba. Avšak stále nacházel nové důvody proto se zastavit u ní u stolu. Pokaždé, když měla hotovou svou triviální práci, musela to hlásit a on jí detailně přes rameno vysvětloval, jak se sčítá Excelu. Občas měla pocit, že k ní nenápadně přivoní. Cítila se jako kanárek ve zlaté kleci, kam si musí čas od času pozvat kocoura na očenichání.
Ceremoniál
To nejhorší jí však čekalo na příjímacím ceremoniálu firmy. Všichni noví zaměstnanci dostali postupně slovo, aby se představili a sdíleli svá očekávání ohledně nové pracovní pozice. Když však přišla na řadu Laďka, slova se ujal její vedoucí. Popsal Laďku jako ,,novou krasavici týmu," která prý ,,určitě zpříjemní dlouhé pracovní hodiny." Nakonec ji ani nepustil ke slovu a víceméně ji označil za nic víc než ozdobu kanceláře.
Se stížností nejdřív pojdeš
Několikrát se pokusila o stížnosti kolegům. Ti však buď rychle změnili téma, nebo dělali, že nic neslyší. Jedinou skutečnou odpovědí jí byla odpověď vrátného komplexu, který utrousil u zapisování zápůjčky klíčů „jméno si pamatovat nebudu, až dostaneš do kožichu, přijde další absolventka na holení“ a bez mrknutí oka si namísto jména udělal pouze „X“. Lapala jsem po dechu, ale neměla jsem sílu se víc vzpouzet.
„Protože jsem měla ideální parametry, byla jsem potravou pro tu hyenu. Všichni ve firmě věděli, že moje práce je bezcenná a že suma v Excelu je něco, na co mohli mít kohokoli. Všichni však věděli, že výkon vedoucího a firemní obrat je vázaný na přísun masa“. Říká Laďka. V tomhle případě mladého absolventského masa, masa Laďky, která chtěla kariérní růst a benefity. Dnes se spíše děsí společného výjezdu za klientem a vánočního večírku.
Jak takovou situaci řešit?
Řešení sexismu a šovinismu v pracovním prostředí může být fuška. Pro udržení profesionálního a respektujícího prostředí je to ale samozřejmě nezbytné. Dobré je, pokud si budete zaznamenávat důkazy. Sexistické zprávy nebo emaily, zapisujte si také, kdo jich byl například svědkem. Důležité je vyhledat podporu jak u kolegů, tak u přátel a rodiny. Podejte oficiální stížnost na HR, a pokud ani ti nezareagují, zvažte kontaktování právníka.
U nás existuje také několik organizací, které v této oblasti diskriminace pomáhají. Pokud se do takové situace dostanete, zvažte kontaktování například některých z těchto organizací:
- Poradna pro občanská a lidská práva (www.poradna-prava.cz): Nabízí právní poradenství v oblasti diskriminace a lidských práv.
- ProFem (www.profem.cz): Centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí, poskytuje podporu a poradenství.
- ROSA (www.rosa-os.cz): Poskytuje poradenství a podporu ženám, které zažily domácí násilí nebo jiné formy genderového násilí.
Zdroje:
- https://eige.europa.eu/publications-resources/toolkits-guides/sexism-at-work-handbook/part-1-understand/sexism-work?language_content_entity=en
- https://www.equalrights.org/issue/economic-workplace-equality/discrimination-at-work/