„Chtěla jsem pouze změnit své tělo, ale nakonec se cvičení stalo mým životním stylem,“ říká o sobě paní Lenka, které je 53 let a pracuje v oblasti financí. Jako dítě prý sportovala, ale když začala studovat, pracovat a pak založila rodinu, na pohyb jí už nezbývalo moc času

„Moje běžná váha ještě na vysoké škole a po prvním dítěti se pohybovala okolo 60 kilogramů. Zlom nastal po druhém porodu ve 33 letech, kdy se kila začala pomalu nabalovat, až jsem najednou měla víc než 80 kilogramů,“ vzpomíná. V té době prý začaly také její pokusy s nejrůznějšími dietami, které ale neměly dlouhodobější efekt.

Největší problém měla Lenka s dodržováním pravidelné stravy, a to v důsledku pracovního vytížení a péče o dvě děti. Zkrátka, celý den honička a podle toho i vypadal její jídelníček. Většinu dne hladověla nebo zhltla něco ve spěchu a pořádné jídlo si dopřála až pozdě večer, když měla hotovou práci a rodina byla zaopatřena. „Mezi moje oblíbená jídla v té době patřily uzeniny, sýrové pomazánky, tučné sýry, zákusky, kde bylo hodně šlehačkového krému, pak také chipsy, slazené nápoje, víno a tak dále,“ popisuje svůj stravovací režim Lenka. Není divu, že váha dolů nešla, spíš naopak.

Nemoc způsobila další přibírání na váze

V roce 2005 se ale stalo něco, co Lence změnilo život. „Léčila jsem se s oboustrannou plicní embolií a o rok později už jsem byla na operaci s výhřezem bederní ploténky. Od té doby byl můj mozek nastaven tak, že pohyb je pro mě problém. Moje váha se tedy neustále zvyšovala a já se pouštěla do dalších a dalších diet, jenže bez výsledku. Když jsem šla v práci do schodů, tak jsem se zadýchávala a vymýšlela si v hlavě různé nemoci, proč se to děje. Jedinou nemoc, kterou jsem měla, ale byla nadváha,“ vypráví žena, pro kterou je dnes aktivní život vším.

Skutečně hubnout prý začala v červenci 2015, a to i díky lidem ve svém okolí, kteří jí pomáhali a podporovali ve snaze o štíhlejší „já“. Důležitá byla hlavně změna jídelníčku, který měla nastavený přímo na aktuální váhu, a samozřejmě pohyb. Začátky prý ale byly velmi krušné a velkou roli hrál taky ostych, kvůli kterému se jí do fitka moc nechtělo. Jak tedy vypadal její nový režim?

Za rok shodila 30 kilo nadváhy

„Než jsem zredukovala váhu, hýbala jsem se 5krát týdně – jezdila jsem na kole, plavala, chodila svižnou chůzí. Jídelníček jsem měla připravený na míru a stravu rozloženou na celý den, tedy snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Vše jsem dodržovala striktně včetně pitného režimu. Když jsem zhubla 30 kilo, řekla jsem si, že je na čase zpevnit tělo a na začátku roku 2016 jsem začala pravidelně navštěvovat posilovnu pod dohledem trenéra Pavla Šalitroše, jelikož jsem neměla žádné zkušenosti,“ popisuje cestu za vysněnou postavou. Dnes je posilování součástí jejího dennodenního života a díky cvičení prý posiluje nejenom svaly, ale i psychiku. Pravidelně se také účastní šampionátů – například v disciplíně trap bar mezi ženami získala stříbrnou medaili (trap bar je speciální osa na cvičení mrtvých tahů) a rovnou dvě první místa vybojovala v soutěži v bench pressu a mrtvém tahu.

Soutěže a první úspěchy

„Předcházely tomu soutěže v bodyfitness. Ale před lidmi jsem stále nesvá a neumím se moc uvolnit, takže předvádění na pódiu pro mě byl spíš stres a i se super formou jsem nedokázala vzhledem k prezentaci uspět. Jedna soutěž se povedla, trochu jsem stud zahodila a byla z toho medaile, ale i přesto to pro mě bylo psychicky náročné. Daleko náročnější než samotná příprava,“ říká o svých úspěších. Důležité prý je nastavit si to v hlavě tak, abyste šli do posilovny, i když se vám zrovna nechce, jste unavení, bolí vás svaly nebo chcete jít raději do kina. „Vždycky to nakonec dám a jdu na trénink. Moje tréninky s Pavlem na této úrovni jsou opravdu náročné a někdy hodně bolí, ale stojí to za to.“

Po několika letech soutěžení v bodyfitness se Lenka pod vedením trenéra rozhodla, že zkusí silové tréninky, kde se tahají už těžké váhy. Do posilovny prý tehdy chodil úspěšný trojbojař Milan, který je tím i inspiroval a předával zkušenosti, a tak Lenka začala s trojbojem.

Soutěžení v této náročné kategorii prý Lenka v plánu neměla, jelikož už věděla, že není ten správný typ na soutěžení. Nakonec si ale řekla, že to alespoň zkusí. A v roce 2020 zvítězila v evropském šampionátu v powerliftingu v Trnavě, což je silový trojboj, kde se dělají bench pressy, mrtvé tahy a dřepy se závažím. A na kontě má také titul Mistryně světa z šampionátu v Pabianicích.

I po padesátce můžete zvedat těžké váhy

Jak se na její proměnu dívá fitness trenér? „S Lenkou spolupracuji skoro 8 let a náš vztah je spíše na přátelské bázi, ale samozřejmě musíme makat. Já z člověka vycítím potenciál a u Lenky jsem to viděl hned ze začátku. Byla prostě lepší než ostatní a má sílu jak kůň! Přes všechny problémy jako operace ploténky, embolie, silný horní zkřížený syndrom a bolesti hlavy to vše dokázala. Pro mnoho mých ostatních svěřenců je Lenka velkou motivací. Pravda je, že okolo padesátky si málokterá žena jde zvednout 160 kg na tah nebo 130 kg na dřep. V tom je prostě unikát,“ říká s úsměvem Pavel Šalitroš.

Když zrovna necvičí v posilovně, věnuje se Lenka sezónním sportům – třeba běžkování, potápění, paddleboardu, turistice, nebo si klidně skočí s padákem! Snaží se tak být motivací pro všechny ženy nad padesát let a ukázat jim, že i v tomto věku člověk může být aktivní a plný života!

Zdroje:

Autorský článek

https://www.pavelsalitros.cz/