Prognózy navíc nezněly dobře. Doktoři nechtěli dávat Matyášovým rodičům plané naděje a rovnou jim řekli, že sluch bude jejich dítě i nadále ztrácet, až se jednoho dne vytratí úplně. Slova lékařů se bohužel potvrdila a ve dvou a půl letech už byl malý pacient těžce nedoslýchavý.

Najednou slyšel, jak ptáci zpívají

Kolem pátého roku rodiče pozorovali, že se Maty i s novými, výkonnějšími sluchadly špatně učí slova, že neslyší hlásky ve vysoké frekvenci. Po dalších vyšetřeních lékaři malému chlapci diagnostikovali úplnou ztrátu sluchu a doporučili voperovat kochleární implantáty. „Něco se mi děje v hlavě, ten zvuk neznám,“ reagoval prý malý Matyáš na bubínek, když mu pan doktor nastavoval implantát. Ten totiž přenáší zvuk digitálně, nejsou to běžné zvuky, které slyšíme a které se sluchadly slyšel i Matyáš. Zvyknout si na to není lehké, ale Maty to zvládl a po půl roce dostal i druhý implantát. Najednou mohl konečně objevovat svět. Poprvé uslyšel třeba šustění listí v lese, zpěv ptáků, křupot sněhu. „Zvuk tekoucí vody mu dělal takovou radost, že si pak pořád chodil mýt ruce,“ vzpomíná Matyášova maminka Petra Kalašová na dojemné chvíle.

Mikrofon vytáhne zvuk a potlačí ruchy z okolí

Matyáš začal chodit do přípravné školy, kde byl prý ze začátku hodně unavený a bolela ho hlava z velkého hluku, na který si postupně přivykal. Škola navíc Matymu umožňuje si od hlučných podnětů odpočinout v relaxační místnosti. „Ve škole se také stává, že nerozumí všemu, co paní učitelka říká. Nebo mu unikne důležitá informace – právě kvůli tomu jsme potřebovali pořídit nový směrový mikrofon, který mu informaci předá přímo do uší. Díky tomu může Maty vnímat hned informaci a neřešit hluk z okolí,“ vysvětluje jeho maminka. Zatímco kochleární implantáty hradí neslyšícím plně zdravotní pojišťovna, na jiné pomůcky, jako je právě směrový mikrofon, si už musí našetřit sami. Nový mikrofon Phonak

Roger On iN se rodině podařilo získat díky veřejné sbírce, kterou vyhlásila Nadace Konto Bariéry. Mikrofon umí zvuk „vytáhnout“ tak, aby mu postižený lépe rozuměl. Přístroj stojí 45 tisíc korun a rodina Matyáše na něj neměla dostatek finančních prostředků.

Řeč i poslech potřebuje hoch ale neustále trénovat. „Když poslouchá, musí se hodně soustředit, proto bývá i často unavený. Kochlíky, jak implantátům sám říká, se staly nedílnou součástí jeho života, sám si vybral výrazné barvy, zdobí si je nálepkami postaviček, a když mu narostou vlasy, hned chce, aby mu je ostříhala. Kochlíky přece musejí být vidět!“ říká s úsměvem maminka neslyšícího chlapce.

Má rád společnost, ale v rušném prostředí se ztrácí

Se svým handicapem se Matyáš pere statečně a hlavně s úsměvem, kolem sebe má rád živo. Baví ho závodit na kole, miluje hudbu, dokonce se začal učit hrát na ukulele. Rád je v centru událostí a všem chce být dobrým parťákem, jenže v rušném prostředí se ztrácí. Umí ale dobře odezírat a plno věcí si domyslí. A hlavně má teď nový mikrofon, se kterým je život bez sluchu zase o něco lehčí.

„Ráda bych poděkovala Nadaci i všem dárcům za jejich finanční pomoc. Díky této štědrosti mohu svému synovi dopřát nadstandard, který mu zlepší jeho dosavadní cestu při nástupu do první třídy a zkvalitnění přenosu informací při sportování v hlučném prostředí," říká Matyášova maminka.

Předškolák aktuálně dochází na logopedii, kde s lektorkou piluje svoji řeč a odnaučuje se prý slova, která jako špatně slyšící vyslovoval s chybami. Za Kondici mu přejeme, ať si užije prázdniny i se všemi vjemy, které k létu patří. Ať slyší praskání táboráku, výskání dětí u vody, nebo kapky deště při letní bouřce. A v nové škole ať se mu jen daří!

Zdroje:

Petra Kalašová

https://www.kontobariery.cz/Pribehy/Komu-muzete-pomoci