Historie milostných dopisů

Jedna z nejstarších zmínek o milostném dopisu pochází z indické mytologie staré více než 5000 let.

Milostné dopisy, jak je známe dnes, vznikly pravděpodobně v rané renesanci, přibližně na počátku 14. století. V rytířském věku vznikla řada diskrétní korespondence založené na cudných komplimentech a dvorské lásce. Na počátku 18. století se milostné dopisy stávají mnohem osobnějšími, plnými něhy a šarmu.

Zdroj: Youtube

V první polovině 20. století milostný dopis nadále vzkvétal. Před rozvojem telefonů a internetu byly dopisy jedním z mála způsobů, jak mohl pár zůstat v kontaktu, zejména v době války. Napětí na obou stranách takového vztahu mohlo zintenzivnit emoce a vést k tomu, že dopisy přesáhly rámec prosté komunikace a staly se vyjádřením lásky, touhy a přání. Tvrdí se, že samotný akt psaní může v pisateli vyvolat pocity lásky. Milostné dopisy mohly být tak cenné, že i ty již přečtené se dokonce braly do bitvy a znovu se četly pro útěchu během přestávky v akci.

Možná nám dnes v postmoderní době budou milostná psaní připadat jako něco archaického, ale zároveň romantického. Dnes si vyznáváme lásku přes mobilní aplikace i se přes ně rozcházíme a často se slova nahrazují jen jednoduchým emotikonem. Jednoduché, rychlé, ale také ploché a bezvýrazné.

Nehledě na to, že po nás nezůstane žádná trvalá hodnota po další generace. Staré telefony letí do koše a další generace nebudou mít ponětí, jak jsme prožívali lásky a trápení.

Příklady velkých milostných dopisů v průběhu času

Rok 1790 - generál Napoleon Bonaparte píše Joséphine Bonaparte

Generál Napoleon Bonaparte je známý díky svým vojenským schopnostem a velkému impériu, které vybudoval po Francouzské revoluci. Když byl mladým důstojníkem, seznámil se s o šest let starší Joséphine. Když byl ve válce, psal jí milostné dopisy, i když na ně odpovídala jen zřídka. Níže uvedený dopis odhaluje další stránku tohoto komplikovaného muže.

„Před několika dny jsem si myslel, že tě miluji, ale od té doby, co jsem tě naposledy viděl, cítím, že tě miluji tisíckrát víc. Po celou dobu, co tě znám, tě zbožňuji každým dnem víc a víc; to jen ukazuje, jak mylná byla La Bruyérova maxima, že láska přichází najednou. Všechno v přírodě má svůj vlastní život a různé fáze růstu. Prosím tě, dovol mi vidět některé tvé chyby: buď méně krásná, méně půvabná, méně laskavá, méně dobrá...“

1812 - Ludwig van Beethoven své milé

O adresátovi tohoto slavného dopisu se dlouho spekulovalo. O čem se však nepochybuje, je vášnivost Beethovenových slov. Neodeslaný dopis zůstal ve skladatelově pozůstalosti, kde byl nalezen po jeho smrti.

„I v posteli mé myšlenky touží k Tobě, má nesmrtelná Milá, tu radostně, tu zase smutně, čekajíce od Osudu, zda nás vyslyší. Mohu jen žít, buď úplně s tebou, nebo vůbec. Jaký stesk v slzách po tobě - po tobě - po mém Životě - po mém Všem - sbohem. Ach, miluj mě dál - nikdy nepochybuj o nejvěrnějším srdci.“

1994 - dopis Johnnyho Cashe jeho ženě

Tento krásný narozeninový dopis nepoužívá žádné květnaté výrazy ani metafory. Na přímočarosti tohoto vzkazu Johnnyho Cashe své milované ženě je něco hlubokého a něžného.

Všechno nejlepší k narozeninám princezno,

„Stárneme a zvykáme si jeden na druhého. Myslíme stejně. Čteme si navzájem myšlenky. Víme, co ten druhý chce, aniž bychom se ptali. Někdy se navzájem trochu dráždíme. Možná se někdy navzájem bereme jako samozřejmost. Ale jednou za čas, jako dnes, nad tím rozjímám a uvědomuji si, jaké mám štěstí, že sdílím svůj život s tou nejlepší ženou, jakou jsem kdy potkal. Stále mě fascinuješ a inspiruješ. Ovlivňuješ mě k lepšímu. Jsi objektem mé touhy, pozemským důvodem č. 1 mé existence. Moc tě miluji.“

Milostné dopisy uchvacují mysl a srdce civilizace již po staletí. Forma, médium i obsah se možná změnily, ale účel zůstává stejný - sdělit syrové emoce.

Zdroj:Wikipedia, Invualable, Redakce