Cestou vlakem organizuji poslední detaily, kontroluji statistiky a projíždím seznam věcí, který musím vyřešit ihned po příchodu na pokoj. Tuhle ‚dovolenou‘ mi byl čert dlužen. Copak mě může pár dní v lázních zázračně zbavit všech problémů? Pochybuji!

Do hotelu Esplanade přijíždím večer – hlavou mi táhne, kolik jsem toho ještě nestihla. Otevírám dveře a nahlížím do prostoru, který se má na přechodnou dobu stát mým domovem. Prostorná místnost, které dominuje velká postel, a k tomu luxusně vybavená koupelna. Samozřejmostí je i léčivá kosmetika přímo z Piešťan, které po dvoudenním zkoušení propadnu. Odmalička bojuju s atopickým ekzémem a 90 procent krémů na pokožce nesnesu, tyhle jsou ale perfektní.

Impozantní je také rozlehlá terasa směřující do klidného prostředí parku. Na tu se usadím a první půlhodinu intenzivně pracuju. Pak můj pohled ale vyruší nebe. S úžasem sleduju inkoust rozlitý nad hlavou, ve kterém září hvězdy. Ten pohled je dechberoucí. Zavírám počítač, chumlám se do deky a poprvé (po nekonečné řadě měsíců) mám v hlavě prázdno.

PONOŘIT SE DO BAHNA

Druhý den se potkávám s Ivonou Hrdinovou, vedoucí procedur Ensana Balnea Health Spa. Provádí mě lázněmi a popisuje procedury, které tu dělají. Seznamuji se s kompletním harmonogramem běžného pacienta. Jednotlivé procedury jsou naplánované s dostatečným předstihem a vybízejí hosty k pohybu. Hotel Esplanade a Balnea Health Spa jsou obrovským lázeňským balneoterapeutickým zařízením (nejmodernějším a největším v Evropě), kde ročně odbaví přes milion procedur a kde během dne nachodíte i 15 km! Paní Hrdinová mi vysvětluje, že je to záměr. Ačkoli Piešťany nabízejí široko daleko unikátní léčebný program pro osoby s problémy pohybového aparátu, nejsou kouzelné. Moc dobře si zde uvědomují, že bez přičinění samotného lázeňského hosta a změny jeho životního stylu to zkrátka nejde.

Z toho důvodu najdete v lázních celou řadu podpůrných aktivit, které mají návštěvníky motivovat ke změně, ať už se jedná o lekce jógy, nordic walking, či posilovnu. Nabízejí způsob, jak najít radost z pohybu a nastartovat potřebnou životní změnu.

Piešťany svým návštěvníkům nabízejí celou řadu léčivých zdrojů. Od termální vody, přírodního CO2 až po naprostý unikát v podobě bahna. To vyniká vysokou koncentrací vzácných živých bakterií, síry a sirovodíku. Modročerný peloid se těží na břehu zdejší řeky Váh, kde se nechává zrát minimálně rok. V léčivých zábalech se pak využívá jeho přirozená vlastnost vedení tepla, která výrazně pomáhá při léčbě pohybové soustavy.

PRO KAŽDÉHO NĚCO

Ačkoli to může znít trochu zvláštně, v lázních Piešťany si na své přijde každý, ať už tam jedete výhradně za léčebnými procedurami, hledáte zábavnou dovolenou s dětmi, nebo toužíte po romantickém víkendu. Na šedesáti hektarech totiž najdete hned tři velké hotely. Každý je přitom úplně jiný.

Hotel Esplanade, ve kterém jsem byla ubytovaná i já, nadchne všechny, kteří hledají vysvobození od bolesti. Profesionalita personálu je odzbrojující a nabídka procedur natolik komplexní, že zde řešení svých problémů najde skoro každý.

Hotel Splendid využijete nejlépe na "all inclusive" rodinnou dovolenou. Kromě klasických léčebných pobytů totiž budete mít k dispozici animační programy s hromadou společenských akcí.

Já jsem měla možnost zúčastnit se festivalu Schnitzel & Strudel, jehož součástí byl hudební doprovod, soutěže i neuvěřitelně bohatý výběr řízků s bramborovou přílohou.

Petihvězdičkkový hotel Thermia Palace patří k tomu nejlepšímu, co si můžete v lázních Piešťany dopřát. Důraz na individuální přístup, kvalitu a intimitu je všudypřítomný. Budova v secesním stylu ladí s jednotlivými pokoji a originální malba Alfonse Muchy nad dveřmi jídelny celý dojem z hotelu ještě povyšuje.

V DOBRÝCH RUKÁCH

Pokud jste někdy v minulosti navštívili lázně, tak mi dáte jistě za pravdu, že nic nedokáže zkazit relaxační pobyt víc než nepříjemný personál. K mému údivu jsem však za celou dobu nenarazila na jediný problém. Právě naopak. Všichni byli příjemní a věnovali se mi s maximální péčí. Speciální díky posílám dámě, která mi každé ráno připravila tu nejlepší kávu na světě, povzbudila upřímným úsměvem a připomněla mi, že život je třeba brát s nadhledem. Až se vydáte do Piešťan, pozdravujte ode mě Niku, která pracuje na venkovní zahrádce v Thermii, a vyřiďte jí, že jsme se určitě neviděly naposled!

Tipy na cestu

(Piešťany se pyšní 10 termálními prameny. Jedním z nich je i Vajcovka, slabě mineralizovaná voda s teplotou až 60 °C. Vyšší obsah síry jí propůjčuje nejen tolik typické vaječné aroma, ale také unikátní léčebné vlastnosti. Při návštěvě Lázeňského ostrova se proto vybavte hrníčkem a určitě ji vyzkoušejte. Pramen najdete na rohu budovy Napoleon. Jak se do Piešťan dostat? Z Moravy (například Ostravy či Brna) uteče cesta rychle. Autem se do Piešťan dopravíte za 2,5 hodiny (145 až 190 km). Návštěvníci z Prahy si musí přibalit větší svačinu, jelikož jim cesta autem zabere něco málo přes 4 hodiny (416 km). A co když nemáte k dispozici auto? Sázkou na jistotu je vlak. S jedním přestupem v Žilině nebo Bratislavě se to dá zvládnout i s dětmi. Autobus ale nedoporučujeme. Z Čech i z Moravy byste jeli přes 8 hodin.

Zdroje:

  • Kondice 10/2023
  • autorksý článek
  • https://www.ensanahotels.com/sk/hotely/splendid/ponuky?gclid=CjwKCAjwjaWoBhAmEiwAXz8DBQ5x-8G9eLoJoEWxAcxhBwbixjd6moowv5GCjUgz4nOgudCOeL9VCRoCgJsQAvD_BwE
  • https://www.kupelepiestany.eu/?gclid=CjwKCAjwjaWoBhAmEiwAXz8DBf0pnECgbUcOTfNFxI0TLJRLP2sC5Lnkg50ECRmxhZP-X_AzFyfXNRoC8TYQAvD_BwE