Mayrova dieta je redukční dieta, která je založená na hodně specifické kuchyni a různých procedurách. Jde o stravovací a léčebnou metodu, která klade důraz na pomalé a důkladné žvýkání, konzumaci menších porcí a vyhýbání se kombinování neslučitelných potravin. Cílem je minimalizovat zátěž trávicího traktu, podpořit jeho detoxikaci a obnovit jeho přirozenou rovnováhu. A hotel v Park Igls v Tyrolsku nabízí komplexní moderní metodu této diety, která vám pomůže nejen shodit kila, ale hlavně vás naučí jíst vědomě a s láskou.

Zdroj: Youtube

O co jde?

Původní dietní metoda karlovarského lékaře Franze Xavera Mayra byla založená na poměrně zajímavém principu. Představte si batole, které nemá ještě plně vyrostlé zoubky, a žužlá rohlík. Sliny bezzubých miminek jsou velmi silné a miminko žužlá tak dlouho, že v podstatě rohlík natráví ještě v puse. Zapije to trochou mléka a je naprosto uspokojené. Původní Mayrova metoda spočívala v omezení příjmu kalorií, bílkovin, tuků, ovoce a zeleniny. Byly podávány suché a tvrdé žemle s vodou s rozpuštěnou hořkou solí. Žvýkání housek způsobuje zvýšené slinění zlepšující trávení. Pitný režim vyvolává průjmy, které měly tělo zbavit škodlivých usazenin. Součástí kúry byla i masáž břicha dlaněmi, která pumuje mízu z těla ven.

Moderní dieta FX Mayra

Moderní forma Mayrovi metody spočívá ve velmi promyšlené kuchyni. Vrchní kuchař z hotelu Park Igls nám při kuchařském školení ukazoval, jak pečlivě nad každou surovinou přemýšlí. Vybírá suroviny, které jsou plné antioxidantů a pomáhají pročistit náš trávicí trakt, zároveň je ale upravuje tak, aby v nich zbylo co nejvíce zdraví prospěšných látek. Pokud například vaří polévky, dbá na to, aby se zelené věci vařily co nejrychleji a nenechávaly se v polévce zbytečně dlouho probublávat a rozvařovat - přijdou tak o své cenné látky. Používá se mnoho veganských produktů, ryb a zdravých tuků, dostanete ale i perfektně propečený steak.

Po příjezdu do hotelu Park Igls vám na recepci vytisknou váš individuální program. Začínáte komplexní prohlídkou u lékaře s ordinací přímo v hotelu. Ten vás zváží, změří, zjistí váš zdravotní stav, vaše vyhlídky a očekávání a upraví s vámi podle toho rozvrh vašich procedůr. Dále také do systému zadá, která ze 7 typů diety vám bude podávána.

Důležitý je pitní režim, kdy byste denně měli vypít cca 1 litr čisté vody na 20 kg vaší váhy. Vzhledem k omezení stravy je také extrémně důležitý odpočinek a celková relaxace.

Strava

Strava v hotelu Park Igls je založena na 3 jídlech denně a malých porcích.

Vyvážená snídaně je ovšem ochuzená o kávu - pokud to vaše konkrétní individuální dieta nepovoluje. Dát si ale můžete obilné náhražky kávy. Základem snídaně je speciální kus tvrdého pečiva. To si doplníte o protein - například kozí sýr, vejce naměkko nebo krůtí šunku. Pokud to vaše dieta dovoluje, můžete si k tomu dát i ovocný salát, nebo ovesnou či jinou kaši.

Od 11 do 13 hodin jsou po hotelu rozmístěny hrníčky a fantastický zeleninový vývar, kterým můžete vyplnit procedury a čekání na oběd. Doporučují se ovšem konzumovat maximálně 2-3 šálky vývaru.

Oběd je největším a nejvydatnějším jídlem dne. Můžete si dát salát, polévku, hlavní jídlo a dokonce i dezert. Porce i konkrétní jídlo je ovšem vždy upraveno podle vaší diety. Jídla jsou perfektně naaranžovaná a téměř vždy i dokonale chutná.

Pokud jde o večeři, tam už dostanete pouze polévku a velmi lehké hlavní jídlo. Pak už máte až do rána smůlu, pokud samozřejmě nezakopnete o typickou Tyrolskou hospodu, která je od hotelu vzdálená asi 100 metrů.

Aktivita

V hotelu Park Igls si fyzickou aktivitu najde opravdu každý. Můžete si půjčit kolo či vyrazit na turistiku, v hotelovém areálu si můžete zacvičit ve fitku s trenérem i sami, můžete navštívit skupinové lekce a také si zaplavat. Sauna je v hotelu samozřejmostí a v blízkém okolí najdete další spoustu různých sportovních aktivit. Na recepci vám rádi poradí i pomohou se zařízením.

Pravidla?

V rámci detoxikačního programu je doporučeno absolutně vynechat alkohol, kávu a jídlo mimo hotelovou snídani, oběd a večeři. V hotelu nemáte k dispozici ke koupi žádnou z "neřestí," hotel je ovšem v nebezpečně malé vzdálenosti od supermarketu, kdyby došlo na nejhorší. Děti do hotelu Park Igls sice smí, není to ovšem absolutně doporučováno. Kromě velmi specifické stravy hotel není pro děti uzpůsoben a velmi rychle by se tam začaly nudit. V hotelu jsou ovšem vítáni pejsci a několik pokojů je přizpůsobených právě pro majitele a jejich čtyřnohé kámoše. Okolní příroda je pro pejskaře naprosto ideální.

Dojmy

O tom, že jedeme na detoxikační program, se mi matka zmínila až v Německu na dálnici. Udělala to prozřetelně, protože už jsem v tu chvíli z auta nemohla vystoupit. Všichni v mém okolí totiž znají můj vášnivý vztah k jídlu, a zároveň mou naprostou nepříčetnost, pokud jsem hladová. Když jsem viděla suchý bochníček chleba k snídani, ke kterému jsem dostala dvě kuličky kozího sýra, udělalo se mi trochu špatně. Pečlivě jsem ho ale rozžvýkala a snažila se vsugerovat si pocit sytosti. Vzhledem k tomu, že jsem měla nejvyšší číslo diety a nesnažila jsem se redukovat váhu, dopřáli mi k snídani alespoň kávu.

Oběd byl pro mě sytý, ale protože jsem si omylem objednala něco, co nejím, nedojedla jsem ho celý. Večer už jsem trochu trpěla, a když mi na stůl přistály tři řepové kousíčky raviol jako hlavní a závěrečný chod večera, vhrkly mi slzy do očí. O několik hodin později jsme to ani jedna nevydržely a vyrazily na steak a pivo do místní hospody. Neříkejte to prosím majitelům hotelu.

Druhý den jsem se ovšem cítila mnohem líp a už po snídani jsem se cítila poměrně přeplněná. Oběd jsem málem nedovedla dojíst a po večeři jsem se cítila skvěle a lehoučce. Po třech dnech už mi ke štěstí nechybělo nic, než sklenička vína, jídlo jsem si ale dokázala dokonale užít a cítila jsem, že moje tělo využívá každičký vitamín obsažený v promyšlených receptech. Nakonec se mi nechtělo vůbec zpátky a na stravu jsem si zvykla natolik, že jsem pečlivě studovala všechny recepty, které jsem pak ještě několik týdnů zkoušela vařit.

K mému absolutnímu překvapení jsem se domů vrátila šťastnější, s mnohem více energií a také o 4 kila lehčí. Mayrova metoda a hotel Park Igls mě ovšem také naučili brát jídlo úplně jinak. Cokoliv, co teď jím, se snažím jíst vědomě. U oběda nepracuji ani nekoukám na televizi a snažím se každé sousto dostatečně rozkousat. Během jídla se snažím nepít, ale ve zbytku času mám u sebe neustále láhev s vodou a doplňuji tekutiny. Naučila jsem se víc poslouchat, co mi chutná, co mi dělá dobře i co mi chybí.

Pobyt v hotelu rozhodně doporučuji nejen jako hubnoucí kůru, ale hlavně jako osvětu ve fungování našeho těla a trávicího traktu. Budete překvapeni, co všechno se o sobě dozvíte.

Zdroje: