Premium obsah

Příběh: Mayrova metoda v praxi aneb Můj šílený tyrolský detox

Příběh: Mayrova metoda v praxi aneb Můj šílený tyrolský detox
Nechceš vyrazit na čtyři noci do Rakouska? Většinou, když mi moje drahá matka tuhle otázku položí, znamená to ženskou jízdu plnou skvělého vína, tuny skvělého jídla a večerní sledování filmů. Tenhle výlet se ovšem nesl v úplně jiném duchu. V duchu metody F. X. Mayra v hotelu Park Igls.

Mayrova dieta je redukční dieta, která je založená na hodně specifické kuchyni a různých procedurách. Jde o stravovací a léčebnou metodu, která klade důraz na pomalé a důkladné žvýkání, konzumaci menších porcí a vyhýbání se kombinování neslučitelných potravin. Cílem je minimalizovat zátěž trávicího traktu, podpořit jeho detoxikaci a obnovit jeho přirozenou rovnováhu. A hotel v Park Igls v Tyrolsku nabízí komplexní moderní metodu této diety, která vám pomůže nejen shodit kila, ale hlavně vás naučí jíst vědomě a s láskou. 

Zdroj: Youtube

O co jde?

Původní dietní metoda karlovarského lékaře Franze Xavera Mayra byla založená na poměrně zajímavém principu. Představte si batole, které nemá ještě plně vyrostlé zoubky, a žužlá rohlík. Sliny bezzubých miminek jsou velmi silné a miminko žužlá tak dlouho, že v podstatě rohlík natráví ještě v puse. Zapije to trochou mléka a je naprosto uspokojené. Původní Mayrova metoda spočívala v omezení příjmu kalorií, bílkovin, tuků, ovoce a zeleniny. Byly podávány suché a tvrdé žemle s vodou s rozpuštěnou hořkou solí. Žvýkání housek způsobuje zvýšené slinění zlepšující trávení. Pitný režim vyvolává průjmy, které měly tělo zbavit škodlivých usazenin. Součástí kúry byla i masáž břicha dlaněmi, která pumuje mízu z těla ven.

Moderní dieta FX Mayra

Moderní forma Mayrovi metody spočívá ve velmi promyšlené kuchyni. Vrchní kuchař z hotelu Park Igls nám při kuchařském školení ukazoval, jak pečlivě nad každou surovinou přemýšlí. Vybírá suroviny, které jsou plné antioxidantů a pomáhají pročistit náš trávicí trakt, zároveň je ale upravuje tak, aby v nich zbylo co nejvíce zdraví prospěšných látek. Pokud například vaří polévky, dbá na to, aby se zelené věci vařily co nejrychleji a nenechávaly se v polévce zbytečně dlouho probublávat a rozvařovat - přijdou tak o své cenné látky. Používá se mnoho veganských produktů, ryb a zdravých tuků, dostanete ale i perfektně propečený steak. 

Steak s bramborovým pyré a nakládanými chilli papričkami k večeři. Zdroj: vlastní fotografie autorky článku Adély Vopavové

Po příjezdu do hotelu Park Igls vám na recepci vytisknou váš individuální program. Začínáte komplexní prohlídkou u lékaře s ordinací přímo v hotelu. Ten vás zváží, změří, zjistí váš zdravotní stav, vaše vyhlídky a očekávání a upraví s vámi podle toho rozvrh vašich procedůr. Dále také do systému zadá, která ze 7 typů diety vám bude podávána.

Důležitý je pitní režim, kdy byste denně měli vypít cca 1 litr čisté vody na 20 kg vaší váhy. Vzhledem k omezení stravy je také extrémně důležitý odpočinek a celková relaxace.

Strava

Strava v hotelu Park Igls je založena na 3 jídlech denně a malých porcích.

Vyvážená snídaně je ovšem ochuzená o kávu - pokud to vaše konkrétní individuální dieta nepovoluje. Dát si ale můžete obilné náhražky kávy. Základem snídaně je speciální kus tvrdého pečiva. To si doplníte o protein - například kozí sýr, vejce naměkko nebo krůtí šunku. Pokud to vaše dieta dovoluje, můžete si k tomu dát i ovocný salát, nebo ovesnou či jinou kaši.

Snídaně Zdroj: vlastní fotografie autorky článku Adély Vopavové

Od 11 do 13 hodin jsou po hotelu rozmístěny hrníčky a fantastický zeleninový vývar, kterým můžete vyplnit procedury a čekání na oběd. Doporučují se ovšem konzumovat maximálně 2-3 šálky vývaru.

Oběd je největším a nejvydatnějším jídlem dne. Můžete si dát salát, polévku, hlavní jídlo a dokonce i dezert. Porce i konkrétní jídlo je ovšem vždy upraveno podle vaší diety. Jídla jsou perfektně naaranžovaná a téměř vždy i dokonale chutná.

Dezert 1 Zdroj: vlastní fotografie autorky článku Adély Vopavové

Pokud jde o večeři, tam už dostanete pouze polévku a velmi lehké hlavní jídlo. Pak už máte až do rána smůlu, pokud samozřejmě nezakopnete o typickou Tyrolskou hospodu, která je od hotelu vzdálená asi 100 metrů.

Večeře Zdroj: vlastní fotografie autorky článku Adély Vopavové

Aktivita

V hotelu Park Igls si fyzickou aktivitu najde opravdu každý. Můžete si půjčit kolo či vyrazit na turistiku, v hotelovém areálu si můžete zacvičit ve fitku s trenérem i sami, můžete navštívit skupinové lekce a také si zaplavat. Sauna je v hotelu samozřejmostí a v blízkém okolí najdete další spoustu různých sportovních aktivit. Na recepci vám rádi poradí i pomohou se zařízením. 

Pravidla?

V rámci detoxikačního programu je doporučeno absolutně vynechat alkohol, kávu a jídlo mimo hotelovou snídani, oběd a večeři. V hotelu nemáte k dispozici ke koupi žádnou z "neřestí," hotel je ovšem v nebezpečně malé vzdálenosti od supermarketu, kdyby došlo na nejhorší. Děti do hotelu Park Igls sice smí, není to ovšem absolutně doporučováno. Kromě velmi specifické stravy hotel není pro děti uzpůsoben a velmi rychle by se tam začaly nudit. V hotelu jsou ovšem vítáni pejsci a několik pokojů je přizpůsobených právě pro majitele a jejich čtyřnohé kámoše. Okolní příroda je pro pejskaře naprosto ideální. 

Dojmy

O tom, že jedeme na detoxikační program, se mi matka zmínila až v Německu na dálnici. Udělala to prozřetelně, protože už jsem v tu chvíli z auta nemohla vystoupit.  Všichni v mém okolí totiž znají můj vášnivý vztah k jídlu, a zároveň mou naprostou nepříčetnost, pokud jsem hladová. Když jsem viděla suchý bochníček chleba k snídani, ke kterému jsem dostala dvě kuličky kozího sýra, udělalo se mi trochu špatně. Pečlivě jsem ho ale rozžvýkala a snažila se vsugerovat si pocit sytosti. Vzhledem k tomu, že jsem měla nejvyšší číslo diety a nesnažila jsem se redukovat váhu, dopřáli mi k snídani alespoň kávu.

Oběd byl pro mě sytý, ale protože jsem si omylem objednala něco, co nejím, nedojedla jsem ho celý. Večer už jsem trochu trpěla, a když mi na stůl přistály tři řepové kousíčky raviol jako hlavní a závěrečný chod večera, vhrkly mi slzy do očí. O několik hodin později jsme to ani jedna nevydržely a vyrazily na steak a pivo do místní hospody. Neříkejte to prosím majitelům hotelu.

Večeře Zdroj: vlastní fotografie autorky článku Adély Vopavové

Druhý den jsem se ovšem cítila mnohem líp a už po snídani jsem se cítila poměrně přeplněná. Oběd jsem málem nedovedla dojíst a po večeři jsem se cítila skvěle a lehoučce. Po třech dnech už mi ke štěstí nechybělo nic, než sklenička vína, jídlo jsem si ale dokázala dokonale užít a cítila jsem, že moje tělo využívá každičký vitamín obsažený v promyšlených receptech. Nakonec se mi nechtělo vůbec zpátky a na stravu jsem si zvykla natolik, že jsem pečlivě studovala všechny recepty, které jsem pak ještě několik týdnů zkoušela vařit. 

K mému absolutnímu překvapení jsem se domů vrátila šťastnější, s mnohem více energií a také o 4 kila lehčí. Mayrova metoda a hotel Park Igls mě ovšem také naučili brát jídlo úplně jinak. Cokoliv, co teď jím, se snažím jíst vědomě. U oběda nepracuji ani nekoukám na televizi a snažím se každé sousto dostatečně rozkousat. Během jídla se snažím nepít, ale ve zbytku času mám u sebe neustále láhev s vodou a doplňuji tekutiny. Naučila jsem se víc poslouchat, co mi chutná, co mi dělá dobře i co mi chybí.

Pobyt v hotelu rozhodně doporučuji nejen jako hubnoucí kůru, ale hlavně jako osvětu ve fungování našeho těla a trávicího traktu. Budete překvapeni, co všechno se o sobě dozvíte.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.