Skoro polovinu žen v menopauze postihuje ztuhlost kloubů

Svou zkušenost má i Claire Hattrick z Velké Británie, která žila 10 let v urputných bolestech kloubů, jenž zůstaly nediagnostikovány. Se svými příznaky se snažila pracovat, ale pak už to nezvládala.Až poté, co se zhroutila u svého fyzioterapeuta a myslela si, že umírá, konečně dospěla k diagnóze menopauzální bolesti kloubů - ta postihuje až 40 % všech žen v menopauze, přičemž ztuhlost kloubů je podle nejčastějším faktorem, který přispívá ke zhoršení kvality života žen v menopauzálním věku. Důkaz o propojení nepříjemných a paralyzujících bolestí a hormonálních změn přináší i studie.

Zdroj: Youtube

Claiřina chronická bolest začala v 38 letech, kdy si původně myslela, že si jedné noci vykloubila prst. O šest měsíců později ji začaly strašlivě bolet kolena, lokty a kyčle. Lékaři si mysleli, že by to mohla být borelióza nebo artritida, ale tehdy odborníky nenapadlo zkontrolovat její hladinu hormonů.

"Ztratila jsem deset let života - chodila jsem sem a tam k mnoha konzultantům. Ani bych nechtěla říkat, kolik peněz jsem promrhala u praktických lékařů specialistů, konzultantů, fyzioterapeutů," řekla Claire deníku The Mirror. "Moje duševní zdraví dramaticky utrpělo, přestala jsem vycházet z domu. Život mě prostě nebavil. Dva roky jsem nespala. Trpěla jsem příšernou úzkostí a záchvaty paniky, myslela jsem si, že je to mírné astma, " dodala Claire.

A upozorňuje na to, že menopauza je téma, která se otvírá. "Rozhodně se teď začíná mluvit o menopauze a o tom, jak moc může lidi ovlivnit. Ostatní mají často stále zažitý názor, že menopauza je pro starší ženy, a že to jsou jen návaly horka po padesátce a šedesátce. Takže to opravdu musíme změnit.

Menopauzální dovolená

Ve Velké Británii byl dokonce předložen vládě návrh na zkušební zavedení "menopauzální dovolené" , který byl bohužel zamítnut. Ministři tvrdili, že by tento krok mohl být "kontraproduktivní", ale Claire Hattrick, kvůli vysilujícím příznakům menopauzy ztratila 10 let života tvrdí, že se jim nedaří podpořit polovinu pracující populace. Politici ale jednoduše nechtějí podporovat někoho, kdo bude v práci několik dní měsíci chybět a naznačili, že tyto navrhované změny by mohly vést k "nezamýšleným důsledkům, které by mohly neúmyslně vytvořit nové formy diskriminace, například rizika diskriminace vůči mužům trpícím dlouhodobými zdravotními potížemi". Na to Claire kontruje“ "Myslím, že většina zaměstnanců by raději měla někoho, kdo by si třeba dva nebo tři dny v měsíci musel vzít volno, než aby o něj z pracoviště úplně přišli.“

Zdroj:The Mirror, Studie, Meno Health