Test na depresi (PHQ-9)
Zaujalo mě, že jste odmítla, aby vám přinesli brčko…
Nejsem čuně. To je přece při stavu naší planety normální. Překvapivě umím pít i pusou…
Hodně to řešíte?
Co se týče potravin a drogerie, snažím se žít bez obalu. Nakupuji je už rok v bezobalových obchodech. Taky jsem udělala pár drobných změn ve svém všedním životě. Mám vlastní láhev na vodu, nosím si s sebou skládací kelímek, původně určený pro outdoorové sporty. Je odolný až do 180 °C, vleze se do každé kabelky, vydrží navždy a kdekoli vám do něj dají kávu, vodu i zmrzlinu. Recyklace samotná v tuhle chvíli není řešením, řešením je vytvářet odpadu co nejméně. Stále ho ale vytvářím dost. Ale věřím, že když každý začne drobnými změnami, časem zjistí, jak velký dopad mají. Každá drobnost se počítá.
Otevřeně mluvíte i o svých úzkostech a depresích...
Trpím panickou poruchou a sezonně i depresemi, což je občas velmi únavné. Zažila jsem i fázi života, kdy jsem nechtěla, aby mi někdo pomáhal, ale od té doby jsem se posunula – s depresemi i panikou aktivně bojuji a teď jsem už pár let v podstatě v pohodě. Úzkosti i permanentní iracionální strachy – například že se tahle kavárna v patře zničehonic propadne – už umím řešit za pochodu.
Půjdeme do jiné kavárny? Je to pro vás řešení?
Dnes už ne. Prošla jsem intenzivními terapiemi i medikací, uspořádala si život, začala pravidelně sportovat. Pracovala jsem na tom tři roky a také jsem si ověřila, že vůle žít a přežít dokáže mnohé.
Co byste doporučila někomu, kdo panickou poruchou nebo depresemi trpí?
Přiznat si to. Hodně lidí mi ohledně paniky píše a děkuje, že o tom hovořím, protože často netuší, co se s nimi děje. Lékař je odbude, okolí situaci zlehčuje nebo prostě nechápe. Člověk musí pomoc hledat, nikdo jiný to za něj neudělá. A sám si nepomůže.
Lidé také často věří mýtům nebo nejsou dostatečně informováni ohledně medikace. Všichni jedí po kilech ibuprofen, ale když si mají vzít antidepresiva, mají problém. Přitom deprese může být smrtelná nemoc. To, že ji nevidíte na rentgenu, neznamená, že tam není.
Pomáhá vám sport?
Pomáhá. Sport miluji. Aktivně sportovat jsem přitom začala až kolem 27. roku. Jako dítě jsem byla pořád venku: běhala jsem, lezla po stromech, s našimi jsme jezdili na lyže, chodili bruslit, ale potom na střední a vysoké škole jsem měla jiné starosti. Jednoho dne jsem se probudila a věděla, že musím nějak doplňovat endorfiny, tak jsem začala běhat. K tomu se přidal v 31 letech tenis, mezitím posilovna, kolo, chodila jsem i na tréninky ping-pongu.
Kolik kilometrů dnes uběhnete?
Maximum, co jsem kdy uběhla, bylo osmnáct kilometrů. Obvykle ale v období, kdy jsem zdravá a mám dost času, běhám třikrát týdně pětikilometrovou trasu. Bývaly doby, kdy jsem si měřila čas, ale teď už to neřeším. Nechci si do sportu pouštět stres, když to není nutné. Mívám na ruce chytré hodinky, abych věděla, kolik uběhnu, ale běhám hlavně pro radost, stala se z toho životní potřeba.
Prý také ráda chodíte. Šla jste dokonce část poutě do Santiaga de Compostela… Tam vás žádné strachy neprovázely?
To víte, že provázely. Šli jsme s přítelem z Francie do Španělska přes Pyreneje. A bála jsem se medvědů. I když vím, že tahle obava je v podstatě iracionální, protože já jsem to poslední, co by medvěda kdekoli na světě zajímalo… Ale obecně je mi v horách nejlépe. Ten nadhled, klid. Jít na túru je pro mě jako pobyt v lázních.
Nebojíte se být sama? A nemyslím tím, že by se vám mělo něco stát…
Jak říkám, byla jsem tam s přítelem. Zrovna tenhle úsek Camina není frekventovaný – za čtyři dny cesty jsme nikoho nepotkali. Taky jsem měla malinko problém s jídlem, jsem totiž celiak a v pyrenejských mikrovesničkách často nebyl obchod, a když už byl, moc toho pro mě neměli.
Naštěstí jsem ambasadorkou Nutrendu a jejich doplňky stravy, kaše a tyčinky mě skvěle držely v kondici a sytou. Ale španělské úseky blíže ke Compostele pak už jsou v sezoně plné poutníků. Chystám se jít nějakou část i sama.
Je pro vás důležitá zdravá strava?
Jako celiak jsem se musela vzdát spousty dobrot. Ale jsem výrazně žravá, a když nesportuji, je to dost znát. Mám váhové výkyvy, klidně i pět kilo. Snažím se jíst zdravě, polotovary u mě doma nenajdete, vařím z čerstvých surovin. Takže většinou opravdu zdravě. Ale nemám problém uvařit svíčkovou, udělat příteli steak, sobě smažák nebo jako včera zeleninové dim sum knedlíčky. Su holka z Moravy, umím všechno.
Čím hřešíte?
Pravou mastnou českou kuchyní. V Praze existuje jedna jediná restaurace, kde mají všechny ty výborné prasárny i ve variantě čistě bezlepkové – od kachny po smažák. Když mi chce přítel udělat radost a ukázat mi, jak moc mě miluje, vezme mě tam na jídlo.
Jak řešíte váhové výkyvy?
Většinou je to dané nemocí nebo úrazem. Nejdříve si říkám, že je to vlastně hezké být oblejší. Jenže pak mi začne chybět kondice, začnu zase sportovat a přestanu hřešit.
Zdroj: Rozhovor pro časopis Kondice s Ivou Pazderkovou
KDO JE IVA PAZDERKOVÁ
Herečka, kterou proslavilo účinkování ve stand-up komedii Na stojáka. Hraje v Divadle Na Fidlovačce a v Hudebním divadle Karlín. Vystupuje s legendární kapelou Pražský výběr, vydala dvě sólová alba, na kterých je autorkou hudby i textů. Píše knihu povídek, které vyjdou na jaře, součástí jsou i její kresby a básničky. Mnoho času také věnuje svému YouTube kanálu Iva Pazderková, kde testuje kosmetiku a dává návody na líčení.