Downův syndrom je forma mentálního postižení, která je obvykle spojena s charakteristickými rysy obličeje, opožděného tělesného růstu a nižším inteligenčním kvocientem. Ten je u pacientů průměrně 50, což značí kvocient přibližně osmiletého dítěte. Může se ale významně lišit případ od případu.

Zdroj: Youtube


Ponožkový den


Světový den Downova syndromu je také nazýván dnem ponožkovým. Je to proto, že pokud dáte ponožky patami k sobě, vytváří symbol písmena X - to symbolizuje chromozom X, který mají děti s Downovým syndromem navíc.

Potkáte-li dnes kolegy, přátelé, známé i neznámé, kteří mají každou ponožku jinou, pravděpodobně se nebude jednat o omyl. Značí to podporu lidí nejen s Downovým syndromem.


Diagnostika Downova syndromu v prenatálním období je velmi stále častějším důvodem, proč ženy podstupují potrat. Jedná se totiž o neléčitelnou nemoc, jejíž původ není stoprocentně známý. Víme jen, že riziko miminka s Downovým syndromem roste s věkem matky. Je ovšem prokázáno, že správným vzděláváním, péčí a komunikací můžeme kvalitu postiženého člověka velmi zlepšit.


Výchova dítěte s Downovým syndromem


Vychováváte-li dítě, potřebuje vaši bezpodmínečnou lásku. Dítě je šťastné a radostné, pokud stejné pocity a emoce cítí i ze svých rodičů. U dětí s Downovým syndromem tomu není jinak. Dítě potřebuje dostatek lásky, pozornosti, podnětů a opory.

Nejčastějším mýtem při výchově dětí s Downovým syndromem je to, že děti patří výhradně do ústavu. Ačkoliv jsou odchylky IQ postižených dětí různé, je dokázáno, že většině z nich pomáhá přátelské a milující prostředí a integrace do společnosti.


Ty jsi pořád tak happy!


Dalším mýtem Downova syndromu je to, že postižení lidé jsou pořád šťastní. Ačkoliv tak charakteristické rysy postižení mohou působit, pacienty provází stejně strasti, smutky a problémy, jako kohokoliv z nás.


Jak podpořit člověka s Downovým syndromem?

  1. Místo vysvětlování dětem zkuste věci předvést a ukázat.
  2. Pomožte jim vytvořit jejich vlastní rutiny, aby se cítili klidněji. Například vstávejte a jezte společně ve stejný čas.
  3. Mluvte pomalu, klidně a jasně, aby se děti od vás mohli učit.
  4. Chvalte je, když něco dokážou, nebo se něco naučí.
  5. Zkuste interaktivní výuku - místo tradičního předčítání a šprtání zkuste výuku pomocí her a soutěží. Zpívejte společně písničky, čtěte společně knihu. Na trhu je dnes také spousta mobilních i počítačových aplikací, které pomáhají právě dětem s Downovým syndromem.
  6. Nejednejte s nimi jako s mladšími, než jsou. I když jejich vzhled může vzbuzovat pocit, že jsou to hloupé malé děti, většinou tomu tak není. Děti postižené Downovým syndromem jsou často velmi zvídavé, rádi se učí novým věcem a poznávají svět kolem sebe.
  7. Dejte dětem čas. Běžný zdravý člověk se triviálním věcem naučí většinou velmi rychle. Na otázky odpovídá rychle a bez zbytečného rozmýšlení. U lidí trpících Downovým syndromem je důležité, abychom jim nechali čas na rozmyšlenou. Ptáte se-li jich na něco, netlačte na ně s odpovědí, protože se jí pak nemusíte dočkat vůbec.
  8. Nedělejte za ně závěry. Můžete mít tendenci soudit, kolik toho člověk s Downovým syndromem zvládne a pochopí. Nechte to však na něm a vězte, že vás pravděpobně velmi příjemně překvapí.

Downův syndrom: Slavní a úspěšní

  • Madeline Stuart je první profesionální modelka s Downovým syndromem. Je jí 26 let a objevila se na nejslavnějších módních přehlídkách v New Yorku, Londýně, Paříži nebo Dubaji.
  • Tim Harris je atletem, který získal spoustu medailí. V roce 2010 byl první osobou s Downovým syndromem, která v Americe otevřela vlastní úspěšnou restauraci
  • Isabella Springmuhl Tejada je guatemalskou módní návrhářkou. Vytváří úspěšné udržitelné návrhy, a je považována za jednu z prvních módních návrhářů s Downovým syndromem.
  • Sarah Gordy je britská herečka, známá například z filmu The A Word.
  • Chris Burke má na svém kontě i zlatý glóbus, se proslavil ve filmech Life Goes On nebo Úsměv Mony Lisy.
  • Karen Gaffney byla první ženou s Downovým syndromem, která přeplavala Lamanšský průliv. Založila také organizaci Karen Gaffney Foundation, neziskovou organizaci, ve které je Karen prezidentkou. Organizace se snaží pomoct lidem s Downovým syndromem, aby dosáhli svých snů a cílů.

Zdroje: