Úkol ájurvédských bylinek

Ájurvéda se zabývá nejen fyzickými projevy chorob, klade důraz i na duševní a duchovní rovinu každého člověka. Všechny tyto složky se pak snaží uvést do rovnováhy, kterou ztratily v důsledku nevhodného stravování, životního stylu anebo vlivem některých moderních neřestí, jako jsou například kouření, holdování alkoholu anebo nedostatečný spánek. A které bylinky, které vyznává ájurvéda, si se všemi těmito neduhy poradí?

Ašvaganda pro dobrý spánek

Ne nadarmo zní český název ašvagandy, naprosto zásadní bylinky ájurvédy, vitánie snodárná. Kromě kvalitního spánku působí tato bylinka, která roste především v tropických a subtropických oblastech, jako afrodiziakum anebo také adaptogen. Pomůže i při depresích a úzkostech a mezi její účinky patří rovněž celkové zklidnění fyzické i psychické. Kromě toho působí pozitivně i na paměť a tělesnou kondici a při pravidelné konzumaci usnadňuje hubnutí. Sportovci ji s oblibou používají také pro zvýšení kondice a je známá i pro své antioxidační účinky. V našich končinách ji lze pěstovat bohužel pouze v interiéru. Mnohem praktičtější je ale pořídit si ji ve formě sušeného prášku anebo plněných kapslí.

Amalaki neboli indický angrešt

Mezi ájurvédské bylinky patří i ovoce amalaki. Jde o plod rostliny embiliky lékařské, která roste v horských oblastech Indie. Amalaki svým vzhledem připomíná náš angrešt, proto je u nás označováno za „indický angrešt“. Má vysoký obsah vitaminu C a taninů, které jsou vhodné pro zlepšení funkce trávicího systému, takže napomáhají i hubnutí. Ovoce amalaki přispívá ke správné činnosti kardiovaskulární soustavy a hodí se ke konzumaci pro sportovce i ty, kteří chtějí žít zdravě. Regeneruje a čistí tělo. Je to ovoce mládí, zdraví a dlouhého věku.

Přečtěte si také: Ájurvéda jako pomocník při hubnutí

Myrha nejen k vykuřování
Myrhu si nejčastěji spojujeme s vůní kadidla. Je také jednou z jeho hlavních složek. K vykuřování chrámů a domů bohatých lidí byla používána již od starověku. Její charakteristická vůně ji předurčuje k tomu být součástí parfémů a kosmetiky. Má ale také antiseptické vlastnosti a je dobrá na záněty zubů. Proto ji často najdete i jako součást ústních vod, zubních past anebo třeba žvýkaček. Z hlediska jejího původu jde o pryskyřici získávanou z myrhovníku pravého, který pochází z Afriky. Chutná hořce až kořenitě. Obsahuje ale vysoké procento pozitivně působících látek, mezi které patří například hořčiny, sulfáty, benzoly anebo acetáty.

Zázračný elixír života

Brahmi je indická bylinka patřící k pilířům ájurvédy. Vzhledově jde o poměrně nenápadnou plazivou rostlinu s délkou maximálně 30 cm. Ájurvéda ji však využívá již více než 3 000 let. Brahmi vykazuje pozitivní účinky na lidskou paměť, osvěžuje mysl a stimuluje mozkovou činnost. Pomůže navodit ztracenou duševní rovnováhu a zvýší odolnost vůči stresu. Dopřát si ji můžete nejlépe ve formě čajové směsi kombinované s ašvagandou, která účinky brahmi vhodně podpoří.

Gotu kola není coca cola

Další z ájurvédských bylinek zvaná „gotu kola“ je u nás známá jako pupečník asijský. Patří mezi adaptogeny, které se již ve starověku používaly ke zmírnění úzkostí, zlepšení funkce mozku a léčbě žilní nedostatečnosti. V Číně je dodnes gotu kola považována za lék na dlouhověkost. V ájurvédě se v současnosti kromě jiného používá také při léčbě kožních chorob, vysokém krevním tlaku a zánětech močových cest. Gotu kola je často přidávána do kosmetických přípravků, které mají zpomalovat proces stárnutí pokožky, protože obsahuje složky podporující tvorbu kolagenu.