Lékař, který propagoval především vědomý přístup k duševnímu zdraví, laskavý a nenásilný přístup k východě dětí, prevenci psychických poruch, etiku v psychologické praxi a uvědomění si rizik moderních technologií. To byl profesor PhDr. et PhDr. Radek Ptáček, Ph.D, odborník a člověk s velkou dávkou empatie, který se v médiích často vyjadřoval k mnoha palčivým tématům.

„Pan profesor Ptáček byl nejenom skvělým klinickým psychologem, prvním profesorem v tomto oboru v České republice, psychoterapeutem a soudním znalcem, ale také dlouholetým vedoucím oddělení vzdělávání České lékařské komory (ČLK). Právě pod jeho vedením se celoživotní vzdělávání lékařů, garantované naší komorou, stalo jedním z nejlepších na světě,“ napsala ČLK ve vyjádření.
Radek Ptáček se stal v prosinci roku 2018 vůbec prvním profesorem lékařské psychologie v České republice. Byl mimo jiné také prvním psychologem jmenovaným na lékařské fakultě. Za svou práci získal několik prestižních ocenění.

Zdroj: Youtube

V nejnovějším a zřejmě i posledním podcastu s moderátorem Čestmírem Strakatým mluvil o tom, jak zlo mění člověku mozek, proč lidé vraždí, zda i vrah může být obětí systému, jak nás ovlivňuje spánek, jak jsou střeva propojena s mozkem nebo jakým způsobem lze zlepšit inteligenci dítěte. „Je mi to strašně líto. Ještě ve čtvrtek mi psal pozitivní zprávu. Radek Ptáček byl skvělej člověk. Budeš nám chybět,“ napsal dnes ráno na svůj profil moderátor Strakatý.

Jeho odchod zaskočil i herce a moderátora Petra Vojnara, který s Ptáčkem spolupracoval. „Chodil jsem na jeho přednášky a říkal si, že v příštím životě chci být jako Radek. Chci vypadat jako on, chci být chytrý jako on, chci mít rétoriku jako on. Normálně jsem mu záviděl. A pak... Myslel jsem si, že žije dokonalý život. Asi ne. Tohle mě fakt vzalo,“ svěřil se na Facebooku Vojnar.

Čím byl Radek Ptáček tak jedinečný?

Známý byl především svými názory a propagací některých specifických přístupů a metod. Jednou z nich byla třeba prevence a léčba psychických poruch: Ptáček často zdůrazňoval důležitost prevence v oblasti duševního zdraví. Věřil, že je klíčové zaměřit se na včasnou intervenci, aby se předešlo rozvoji vážných psychických problémů. Svoje vlastní problémy přitom před okolním světem zřejmě dobře skrýval. Ptáček také kladl důraz na etiku a profesionalitu, v rámci své činnosti často mluvil o významu etiky v psychologii a psychoterapii. Zabýval se i riziky moderních technologií pro děti a mládež, upozorňoval především na nebezpečí, která moderní technologie představují pro děti a mladistvé, zejména pokud jde o jejich duševní zdraví. Věnoval se také problematice závislostí na internetu, sociálních sítích a videohrách a jejich negativním dopadům na vývoj mladých lidí. V mnoha rozhovorech zmiňoval, že přibývá dětí s úzkostnými stavy a depresemi. „Úzkostně depresivní stavy jsou nejčastější reakcí na nějaké nezvládnuté stresory. Jakožto vědec i klinický psycholog můžu potvrdit, že děti jsou vystavovány silnému stresu, na který neumí reagovat ani rodiče. I moje děti a jejich kamarádi jsou přetížení vystavováním informačního obsahu, používáním informačních technologií. Bohužel jako rodiče zatím ještě moc nevíme, co s tím, a necháváme v tom naše děti koupat,“ řekl v rozhovoru s Lucií Výbornou pro Český rozhlas Radiožurnál.

V neposlední řadě patřil mezi vášnivé sportovce, zajímal se o zdravý životního styl a pohyb, vyváženou stravu a psychohygienu jako součást kvalitního života.

Poslední slova Radka Ptáčka

V neděli 1. září, kdy se již nevrátil domů (manželce podle médií údajně řekl, že jede do práce a poté jí měl posílat esemesky na rozloučenou), zveřejnil psycholog na svém Facebooku poslední vzkaz, ze kterého mrazí. Zde je jeho celý text:

„Kdybych měl říct, po 25 letech v psychologii, co je v životě důležité? Láska, láska, láska… vlastně nic jiného. Pečujte o vztahy, protože jedině vztahy vám dají dobrý život. Můžete dobře jíst, sportovat, ale když nemáte vztahy, je to stejně jedno. Nehledejte elixír dlouhého života, máte ho možná vedle sebe… Pečujte o toho druhého víc než o sebe… A jestli bych měl definovat to, co v životě opravdu zabíjí, je to samota… Samota vás zničí… pomalu a spolehlivě. Vztahy vás udrží při životě a dají vám ‚život věčný a vděčný‘… milujte život… jo a k mým oblíbeným tématům: opravdu nebijte děti, opravdu je to naprosto zbytečný, jde to a lépe i bez toho… nezapomeňte, že děti by se s vámi měly cítit bezpečně… ne se bát, kdy zase nějaká přiletí.“

Zdroje:

Autorský článek

https://nasezdravotnictvi.cz/aktualita/zemrel-znamy-psycholog-profesor-radek-ptacek-bylo-mu-jen-48-let

https://www.facebook.com/search/top/?q=radek%20pt%C3%A1%C4%8Dek