Léta jsou stále teplejší a delší, a dokonce lámou historické rekordy. Letošní léto bylo v pražském Klementinu třetí nejteplejší od začátku měření v roce 1775. Průměrná teplota činila 22,6 stupně Celsia, samotný srpen měl v centru hlavního města průměrnou teplotu 23,5 stupně.
Tropické noci připravují lidi o spánek i životy
V noci bychom si měli ideálně odpočinout nejen od fyzických aktivit a práce, ale i horka. Jenže to se moc neděje. Podle vědců jsou teplejší noci důsledkem klimatické krize. Podle studie z roku 2022 tropické noční teploty připravily lidi na celém světě o průměrně 44 hodin spánku ročně. Počet úmrtí souvisejících s horkem by se do konce století prý mohl kvůli vyšším nočním teplotám zvýšit až šestinásobně, ohrožení jsou zejména kardiaci.
Horko uprostřed nočních hodin bývá logicky častější ve městech. Místa s velkým množstvím asfaltu, betonu, budov a dálnic absorbují více slunečního tepla než oblasti s lesy, řekami, poli nebo ulicemi lemovanými stromy. „V noci, kdy se mají teploty ochlazovat, se zadržené teplo ve městech uvolňuje zpět do vzduchu,“ uvádí expertka na klima a zdraví z University of Washington Kristie Ebi.
Jak si nenechat vedrem zkazit spánek?
Zůstaňte hydratovaní. Když budete během dne myslet na pitný režim a přijmete velké množství vody, bude vaše tělo lépe regulovat tělesnou teplotu během noci. Nepijte ale už hodinu nebo dvě před spaním, jinak se v noci vzbudíte a půjdete na záchod. Přerušovaný spánek je nekvalitní a nemůže se během něj dostatečně regenerovat organismus. Místo sklenice vody si zkuste před spaním vycucat kostku ledu.
Jezte lehká jídla. Možná si ještě chcete užít večerní grilování s přáteli či sousedy, nicméně těžká masitá večeře (v kombinaci s majonézou a pečivem) zatíží váš trávicí systém. Především červené maso představuje pro organismus největší zátěž, tráví se až 7 hodin. Tento druh masa si nechte raději na oběd, večer ho nahraďte rybou. Večer se vyhněte také luštěninám, vejcím, cereáliím nebo kořeněným jídlům. A rozhodně nepijte před spaním alkohol, který dehydratuje tělo a způsobuje noční pocení.
Volte přírodní materiály. Vyhněte se syntetickým materiálům v posteli, zbytečně zadržují teplo a budete se v nich potit. Místo do saténu povlékněte postel do bavlny nebo prodyšného lnu a spíš než peřinou se přikryjte jen lehkým topperem (přehozem) či tenkým prostěradlem, jak to znáte ze zahraničních dovolených. Někomu vyhovuje použít více tenkých přikrývek a v případě potřeby vrstvy odkládat. Ulevit mohou také chladicí potahy na matrace nebo prostěradla. Místo pyžama si jděte lehnout jen ve spodním prádle nebo spěte nazí.
Ochlaďte ložnici. Během dne nechte okna zavřená, aby do místností nemohl proudit horký vzduch. Zatáhněte závěsy nebo žaluzie. Večer naopak otevřete dokořán všechna okna i dveře pro lepší proudění vzduchu a vytvoření průvanu. K posteli si dejte větrák. Pokud bydlíte v rodinném domě, ustelte si ve spodních patrech, kde je teplota příjemnější než v horních pokojích.
Sprchujte se vlažnou vodou. Vlažná nebo studená krátká sprcha před ulehnutím do postele je rychlým tipem, jak zchladit tělo. Pokud ani to nepomůže, sprchujte si nohy ledovou vodou po dobu několika minut. Položte si ledový obklad za krk nebo si dejte na prostěradlo igelit a na něj mokrý ručník, na který si lehnete.
Dodržujte spánkový režim. Pokud jednu noc špatně spíte, tu další nechoďte spát moc brzy. Je důležité dodržovat pravidelnou dobu uléhání ke spánku. Váš mozek se tak vycvičí na spánkový režim bez ohledu na teplotu. Jestliže se probudíte brzy a nemůžete už znovu zabrat, poležte si 15 až 20 minut, ale pak vstaňte a dělejte něco uklidňujícího a nenáročného na přemýšlení, třeba poskládejte prádlo nebo vyložte nádobí z myčky. Pak si zkuste jít znovu lehnout. Jestliže to ale nepůjde, vstaňte a začněte svůj den třeba tím, že půjdete vyvenčit psa nebo si vyřídíte e-maily.
Cvičte. Ano, cítíme se celí ulepení, bez energie a na pohyb nemáme ani pomyšlení. Jenže ani v horku bychom cvičení neměli vynechávat, radí odborníci. Tělo se díky aktivitě přirozeně unaví a večer se vám pak bude lépe spát. Zkuste provádět nějakou fyzickou aktivitu hned brzy ráno, kdy je venku ještě relativně příjemně.
Zdroje:
https://cesky.radio.cz/leto-v-klementinu-bylo-treti-nejteplejsi-za-poslednich-250-let-8827421