Cesta začíná už samotnou přípravou na ni. Zapojte i děti do organizace, protože ty totiž pocit důležitosti doslova milují. Nechte je proto balit, plánovat, organizovat, rozhodovat o tom, která místa, památky nebo restaurace by chtěly v prázdninové destinaci navštívit, jaké zážitky si nechtějí nechat ujít a čemu by se naopak rády vyhnuly. Předejte potom zklamání, remcání nebo nesouhlasnému bojkotu rodinných aktivit.

Zdroj: Youtube

Ověřte si také předem všechny důležité informace, například jestli není do vaší cílové země zapotřebí některé očkování. Předem si ověřte, zda v termínu vaší cesty nejsou v dané zemi státní svátky, kvůli nimž byste se třeba na některá vyhlédnutá místa nedostali. Jestli cestujete autem, zjistěte si povinnost dálničních známek i ceny zpoplatněných úseků, ať později nejste nepříjemně zaskočení. Myslete i na to, zda řidiči nevadí tma, a zvažte, zda nebude lepší cestovat v noci, kdy dítě spí – tím odpadne spousta starostí.

Dělejte si přestávky

Do vlaku či autobusu nenasedejte s velkým časovým předstihem. Vždyť koho by bavilo sedět zbytečně v sedačce o půlhodinu déle? Pro děti je navíc každá minuta v dopravním prostředku často utrpením. Pokud cestujete autem, počítejte s častými přestávkami. Běžná čtyřhodinová cesta se s dětmi většinou protáhne klidně až na šest hodin. Ideální je, když se cestou můžete někde vykoupat, osvěžující jsou třeba rakouská jezera, kterých je po cestě do Itálie nebo Chorvatska hned několik. „Při delším cestování určitě doporučuji dělat pravidelné zastávky zhruba každé dvě hodiny. Je to důležité nejen pro děti, ale také pro řidiče,“ řekla lektorka první pomoci Petra Kratochvílová. Po ruce mějte pro děti spoustu věcí, které je zabaví – tablet s nahranými pohádkami (a nabíječkou), knížky, omalovánky, molitanový míček, magnetické hry, karty, sešit s nálepkami, oblíbené hračky, ale i něco na zobání, co ukrátí dlouhý čas. Osvědčí se přibalit i nějakou novinku, která se postará o příjemné rozptýlení. Dobrou službu udělá nově zakoupená hra, kniha…

Bezpečnost na prvním místě

Než dítě usadíte do autosedačky ujistěte se, že odpovídá věku, váze a výšce dítěte a je správně upevněna. Vždy dodržujte pokyny výrobce pro instalaci a použití autosedačky. Podle Michala Bobuše ze společnosti Baby Direkt, která je výhradním distributorem značky Britax Römer v České republice, je také důležité zkontrolovat, zda jsou pásy autosedačky správně vedené a zda nejsou nikde překroucené. „Nedotažené pásy nemohou dítě při nárazu ochránit. Mezera mezi pásy a tělem dítěte by měla být na dva prsty. U starších dětí by měly pásy vést přes ramena a boky, ne přes břicho nebo krk,“ upozorňuje odborník.
Pokud to váš automobil umožňuje, využijte možnost připevnit autosedačku na isofixovou konstrukci na zadním sedadle vozu. Právě zadní sedadlo je nejbezpečnějším místem pro děti do 12 let. V případě čelního nárazu je riziko zranění na předních sedadlech vyšší.

Pozor také na krabičku se svačinou, lahev s pitím nebo příruční batoh. Při náhlém zastavení nebo nárazu se i tyto zdánlivě neškodné věci mohou stát nebezpečnými. Než se vydáte vstříc letnímu dobrodružství, ujistěte se, že jsou všechny těžké věci uložené v kufru auta. Nejenže se vyhnete nebezpečí nárazu, ale zároveň máte důvod na svačinu zastavit, odpočinout si a nechat děti protáhnout si nohy. Při volbě mezi cestovními zavazadly dejte vždy přednost batohu před kabelou. Výhody tohoto řešení oceníte hlavně při neustálém sklánění se k dítěti. Pokud cestujete dopravou, kde se pohybuje více lidí, vyplatí se obléknout děti do výrazného oblečení, které vám usnadní jejich „monitorování“ třeba na letišti nebo na nádraží. Dejte dětem kartičku, náramek nebo rovnou napište na jejich oblečení své telefonní číslo. Pokud cestujete do zahraničí (i na Slovensko), nezapomeňte předvolbu. I když dítě váš telefon zná, nemusí si ho v nečekané situaci vybavit.

Aby se neblinkalo

Hodně dětem bývá při cestování špatně. Připravte se na to dopředu. Můžete vyzkoušet homeopatika nebo léky proti kinetóze. V lékárnách jsou volně k dostání i speciální lízátka a žvýkačky proti nevolnosti, například se zázvorem. Skvělé jsou i zázvorové tabletky a mátový čaj v termosce. U nejmenších dětí můžete vyzkoušet i aromaterapii. Vhodně zvolené vůně mohou miminko uklidnit, nebo dokonce ukolébat ke spánku, který je na nevolnost nejlepší lék.

Některé dítě lépe zvládá cestu s prázdným bříškem, jinému právě hlad způsobuje nevolnost. Jde o to vyzkoušet, co vaší ratolesti nejlépe vyhovuje. Mějte po ruce dostatečnou zásobu svačinek, ať nemusíte stavět a kupovat předražené jídlo u benzinové pumpy. Kukuřičné tyčky, máslové sušenky, ovocné kapsičky, ale také sušené ovoce a nakrájená zelenina jsou to pravé. Nezapomeňte samozřejmě na dostatek pití, zvlášť v létě musí i děti pít více než obvykle. Pokud nemáte na oknech stínítka, oceníte plenu na zakrytí oken před sluncem.

K základní cestovní výbavě si přibalte i vlhčené ubrousky, vodu a žínku na omývání obličeje, cestovní lékárničku, lehkou deku a polštářek, náhradní oblečení (pro dítě i pro sebe), dostatek plen pro batolata, dudlík, nočník a sáček na odpadky.

Sdílejte radost

Vše s dětmi sdílejte. Povídejte si s nimi, kam jedete, jak dlouho to bude trvat, na co se nejvíce těšíte, tím je hezky namotivujete. Můžete třeba zmínit, že budete každý den chodit na zmrzlinu (jsou přece prázdniny!) nebo že bazén u vašeho hotelu má úžasně modrou a příjemně teplou vodu, že vás čeká výlet k vodopádu nebo si půjčíte loďku. U malých dětí použijte pro lepší srozumitelnost jejich slovník: „Zastávka bude dlouhá jako dva Večerníčky…“ Starší děti milují mapy, na nichž mohou sledovat, kam jedou. Naučte je vyhledávat souřadnice, vysvětlete jim, kde najdou vzdálenosti, jak se značí řeky apod. Starší děti můžou také na internetu vyhledávat, která místa jsou v daném regionu zajímavá (například největší hora, nejrozlehlejší jezero, nejkrásnější pláže, nejvyšší kostel), jaká jsou národní jídla, jak vypadá vlajka země, kterou hodláte navštívit. Zkuste jim dát do ruky dětský fotoaparát a povzbudit je k dokumentaci všech zážitků. Jakmile děti dostanou do rukou foťák, stanou se z nich často malí průzkumníci a dobrodruzi. Možná budete sami překvapeni, jaké momenty během dovolené zachytí.

Zdroj: VLM

A v neposlední řadě – i když máte před cestou bezpochyby spoustu starostí, snažte se vyrazit na cestu odpočatí a s dobrou náladou. Pokud budete nenaladění a nervózní, přenese se nepohoda i na ostatní účastníky zájezdu. Potvrzeno.

Zdroje:

Autorský text

článek vyšel ve spolupráci se Štěpánkou Štrougalovou, majitelkou Baby Clubu Juklík