Je spočítané, že spánkem strávíme zhruba jednu třetinu života. Proč je pro nás spánek tak důležitý? Podle Matthewa Walkera, profesora neurověd a psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, má spánek kromě odpočinku mnoho jiných funkcí. „Posiluje naši schopnost učit se, zapamatovat si a dělat logická rozhodnutí. Usměrňuje naše emoce, posiluje imunitní systém, dolaďuje metabolismus a reguluje náš apetit. Snění uklidňuje bolestné vzpomínky a vytváří prostor virtuální reality, v kterém mozek spojuje minulé poznání se současným a podněcuje kreativitu,“ píše ve svojí knize Proč spíme.
Vystrkujete nohy z peřiny? Možná toužíte po něčem novém
Odborníci už řadu let tvrdí, že poloha, ve které spíme, může odhalit určité aspekty naší osobnosti a emočního stavu. Co to znamená, když vystrkujeme nohy zpod peřiny? Podle psychologie se může například jednat o naši skrytou potřebu spojení. Nohy jsou totiž považovány za oblast zranitelnosti, a tak jejich „vystavování“ může symbolizovat otevřenost novým zkušenostem nebo hledání spojení s ostatními, a to i během spánku.
Dalším výkladem je údajná touha po nezávislosti. Pokud se stále odkopáváte, lze to interpretovat i jako potřebu vašeho osobního prostoru a autonomie. Jako byste si strhnutím peřiny z těla prosazovali svou individualitu.
Podle některých psychologů ale může tahle pozice během spánku odrážet také nejistotu nebo pocity úzkosti. Vystrkování nohou během spánku může být prý způsob, jakým hledáte kotvu, přístav nebo bod kontroly v prostředí, které momentálně vnímáte jako nestabilní.
Možná se ve vašem případě ale nejedná o nic víc, než o to, že je vám usínání bez peřiny nejpohodlnější, třeba proto, že spíte v přetopené ložnici. Chodidla jsou jednou z částí těla, která ztrácí nejvíce tepla, proto se jejich vystrčením mimo peřinu spolehlivě ochladíte. Když budete mít nohy odkryté, můžete si i zlepšit krevní oběh a snížit pocit tíhy v nohách, například po náročném výšlapu. Obecně se doporučuje spát v chladnější větrané místnosti, která by měla mít ideálně 18 stupňů Celsia.
Češi spí nekvalitně
Jak jsou na tom se spánkem Češi? Podle výzkumu STADA Health Report* hodnotí kvalitu svého spánku jako špatnou 32 % Čechů, u žen je tento pocit silnější, nekvalitní spaní uvádí až 36 % žen, nejpostiženějšími skupinami jsou ženy ve věku 25–34 a pak 55–69, kde tento problém uvádí 40 %, respektive 39 % žen. U mužské populace hodnotí kvalitu svého spánku nejhůře věková skupina 35–44, a to konkrétně 32 % mužů. Právě poloha při spánku může výrazně ovlivnit naši celkovou pohodu a pocit, který máme po probuzení. Jaká je tedy podle odborníků nejlepší poloha na spaní?
Nejlepší pro zdraví je spaní na boku
Každý z nás je individuální a každému vyhovuje jiná pozice, ve které se mu dobře usíná i spí. Podle odborníků jsou však některé pozice vhodnější pro naše zdraví. Patří mezi ně spaní na boku a na zádech. Když ležíte na boku s rukama podél těla, páteř může být přirozeně zakřivená, a nedochází tak k bolesti zad a krku. Zároveň se tím vyvarujete i poruch dýchání ve spánku (tzv. spánková apnoe).
Pokud vás tedy často pálí žáha nebo máte problémy se zácpou a nadýmáním, měli byste spát na boku. Tato pozice taky prospívá trávení, protože usnadňuje odvodnění trávicích orgánů. Dalším benefitem spaní v této poloze je omezení chrápání, ke kterému dochází nejčastěji během spánku na zádech. Tam hrozí zapadnutí spodní části jazyka hlouběji do hrdla a zablokování dýchání, pro které je typický nepříjemně chrčivý zvuk. Na druhou stranu může častý spánek na boku způsobit tlak na ramena a kyčel, což může vést k bolesti. Dobrým tipem je proto strčit si mezi kolena polštářek, abyste snížili tlak na kyčle.
Co se naopak nedoporučuje, je pravidelné spaní na břiše, u kterého je spodní část zad přetížená a krk je nucen vytáčet se do strany. Základem pro to, aby si tělo odpočinulo, je mít páteř v uvolněné pozici, což spaní na břiše neumožňuje.
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/in-depth/sleeping-positions/art-20546852