Společenské hnutí MeToo bojuje proti sexuálnímu obtěžování a zneužívání a hlásí se k němu nejen známé ženy, které byly v minulosti obtěžovány slavnými muži z řad umělců či filmových producentů. Poprvé byla fráze MeToo v tomto kontextu použita aktivistkou a obětí sexuálního zneužití Taranou Burke na jejím účtu Myspace v roce 2006.

Novinář upozornil, že slavný producent zneužívá ženy ve filmovém průmyslu

Hnutí MeToo se začalo šířit především v souvislosti s kauzou amerického producenta Harveyho Weinsteina, který byl obviněn ze sexuálního zneužívání a násilí na několika desítkách žen, které zaměstnával. Na Weinsteinovy činy upozornil investigativní novinář Ronan Farrow, který za svou reportáž obdržel Pulitzerovu cenu. V říjnu roku 2017 napsala americká herečka Alyssa Milano na Twitter: „Pokud by všechny ženy, které byly někdy sexuálně zneužity nebo obtěžovány, napsaly na svou sociální síť ,MeToo‘, možná by si lidé uvědomili závažnost problému.“ A tím se rozjela obří vlna dalších obvinění a příběhů, ve kterých muži využívali svoji moc nad něžným pohlavím – svezla se na ní například herečka Gwyneth Paltrow, Jennifer LawrenceAshley Judd nebo Uma Thurman. Podle lidí, co si sexuálním obtěžováním prošli, je MeToo povzbudilo, aby o svých zážitcích nemlčeli, a Amerika tak získala větší povědomí o sexuálních útocích a obtěžování.

Zdroj: Youtube

Otevřené výpovědi obětí nejdříve vedly k mocným osobnostem amerického byznysu, médií a politiky, jako jsou například herec, spisovatel a hudebník Bill Cosby či bývalý americký senátor Al Franken, což se negativně odrazilo na jejich společenském statusu. Do října 2018 přišlo o práci přes 200 významných byznysmenů. Tato skutečnost vstoupila ve známost jako Weinsteinův efekt.

Soud některé umělce zprostil viny

Někteří slavní umělci, kteří čelili obvinění ze sexuálního napadení, byli nakonec soudem osvobozeni – jako například americký herec Kevin Spacey, který kvůli tomu od roku 2017 nehrál v žádném filmu ani v divadle. Místo toho cestoval od soudu k soudu. V létě minulého roku uznal londýnský soud dvojnásobného držitele Oscara nevinným, sexuálního obtěžování se prý nedopustil. Podobně na tom byl také australský herec Geoffrey Rush, který vyhrál soudní spor, v němž si herečka Eryn Jean Norvill na Rushe stěžovala, že ji osahával během účinkování v divadelní inscenaci Král Lear v letech 2015 až 2016.

Vlna MeToo dorazila také do Francie, kde slavného herce Gérarda Depardieua obvinilo ze sexuálních deliktů 13 žen. Investigativní novináři z Mediapartu popsali četné případy osahávání, obscénních komentářů a nevhodného chování ze strany francouzského herce. Incidenty se měly odehrávat přímo na natáčení filmových a televizních snímků mezi lety 2004 až 2022. Depardieu byl u policejních výslechů i ve vazbě, svoji vinu ale odmítá. K soudu se má dostavit v říjnu tohoto roku.

Svoje fanynky měl zdrogovat a zneužít i David Copperfield

Posledním obviněným slavným mužem v hnutí MeToo je iluzionista David Copperfield. Americká odnož britského listu Guardian publikovala investigativní reportáž, ve které na základě vyšetřování a rozhovorů s více než 100 lidmi vylíčila slavného mága jako sexuálního predátora. Ze sexuálního obtěžování ho nařklo šestnáct žen. Řada z nich tvrdí, že v době, kdy k incidentům došlo, byly ještě teenagerky. Tři z nich pak uvedly, že byly před pohlavním stykem úmyslně zdrogované. Iluzionista i jeho právníci veškerá obvinění popírají.

Podle listu The Guardian se všechny údajné incidenty měly odehrát v rozmezí od konce osmdesátých let až do roku 2014. Více než polovina žen vypověděla, že se s umělcem seznámila během jeho vystoupení. Šest někdejších spolupracovníků mága pro list The Guardian uvedlo, že své asistenty žádal, aby oslovovali atraktivní mladé ženy z publika a zvali je na pódium, nebo aby se dokonce ke Copperfieldovi připojily po jeho vystoupení a popíjely s ním na hotelu či v limuzíně. Obvinění proti Copperfieldovi zahrnují i tvrzení, že ženy omámil předtím, než s nimi měl sexuální styk. Některé ženy zase tvrdí, že je hrubě osahával přímo během živých vystoupení.

Zaměstnanci mága tvrdí, že jde o lež

Bývalí zaměstnanci mága, kteří byli vyslýcháni novináři, jsou ale loajální a tvrdí, že nikdy neviděli, že by se jejich šéf dopustil sexuálního zneužití či nevhodného chování vůči mladým ženám. Coperfieldovi právníci uvedli, že nevhodné chování vůči ženám „je opakem všeho, za čím stojí a na čem tvrdě pracuje“. Copperfield byl podle nich hlavním zastáncem práv žen. To je ale v rozporu s tvrzením bývalé asistentky Sophie, která pracovala pro kouzelníka v roce 2000. Přišlo jí prý divné, že se Copperfield sexuálně zajímá o mladé ženy, s nimiž se po představeních setkával v zákulisí. Začala údajně zasahovat tím, že se ptala na věk mladých žen z publika, které si mág vybíral, a dívky mladší 18 let rovnou posílala zpátky k rodině. Copperfield se přímo do médií k obvinění zatím nevyjádřil, ovšem po právnících poslal prohlášení, kde všechna nařčení odmítá. Copperfieldovi právníci dál stojí za tím, že všechna obvinění jsou „nejen zcela nepravdivá, ale také zcela nepravděpodobná“.

Zdroje:

https://www.theguardian.com/us-news/ng-interactive/2024/may/15/david-copperfield-allegations

https://www.americanprogress.org/article/politics-policy-turning-corner-sexual-harassment/

https://www.newsweek.com/what-happened-uma-thurman-kill-bill-actor-blasts-harvey-weinstein-declares-721303

https://apnews.com/general-news-c07113f1a73047a589eedd1ef936fecb

https://www.echo24.cz/a/SE8UJ/metoo-neplati-oscarovy-herec-rush-vysoudil-po-krivem-obvineni-odskodne