Toxicita neboli toxické chování je relativně nový pojem, jehož definice zatím nejsou ustálené. Můžeme však jednoznačně říci, že toxického člověka poznáme podle jeho manipulativního, egocentrického a pasivně-agresivního chování. T
oxicita je často doprovázena nejistotou, nedůvěrou, kritikou, žárlivostí nebo ponižováním. Lidé, kteří jsou v každodenním kontaktu s toxickou osobou, zažívají ve svém životě zmatek, chaos a stres.
Toxické chování se v lidech hromadí postupně. Obvykle vzniká v důsledku nevhodné výchovy nebo prostředí, traumatických zážitků z minulosti nebo nezpracovaných emocí.
„Genetiku považuji v tomto případě za nejméně vlivnou příčinu,“ říká terapeutka Andrea Fejová, PhD.
Zároveň dodává, že kromě výše zmíněného mohou být příčinou toxického chování i jiné psychické problémy nebo posttraumatické stresové poruchy.
"Pokud je člověk dlouhodobě vystaven stresové situaci, například stresu, nefunkčním vztahům, mohou přestat fungovat jeho dříve naučené obranné mechanismy. Narůstající frustrace, únava a stres ho nutí vyvinout si nové obranné mechanismy, mezi něž mohou patřit i projevy toxicity,“ vysvětluje terapeut příčiny toxického chování.
Manipulace, ponižování, neuctivá komunikace
Rozpoznat lidi se sklonem k toxickému chování je náročné. Všichni se však vyznačují nadměrným egocentrismem, sobectvím a mentalitou oběti. Toxičtí lidé potřebují být středem pozornosti, mluvit o sobě, svých úspěších nebo názorech. Obcházejí kolegialitu, přátelství a manipulují okolnostmi ve svůj prospěch. Často se staví do pozice oběti.
„Aktéři s toxickým chováním se ve svých příbězích představují jako oběti nespravedlnosti i jako hrdinové, kteří celou situaci zvládli a vyřešili,“ vysvětluje terapeutka.
Ukazatelem toxického chování jsou však i takové techniky, jako je manipulace, neúcta nebo ponižování. Prostřednictvím manipulace se snaží získat kontrolu nad chováním, vztahy a celkovým životem druhé osoby. V komunikaci používají sarkasmus, ironii nebo zesměšňování, které rychle přerůstá v ponižování. Jako způsob (ne)komunikace používají také ignorování nebo mlčení.
„Tímto dysfunkčním stylem komunikace dosahují postupného snižování sebevědomí a pocitů viny, neschopnosti a toho, že za všechno vlastně může ten druhý,“ vysvětluje Andrea Fejová, PhDr.
Odchod od toxických lidí je obtížný
Dlouhodobé setrvávání v toxickém vztahu snižuje sebevědomí, poškozuje vztahy s ostatními, způsobuje ztrátu zájmu o vlastní koníčky a v neposlední řadě zhoršuje psychický stav. Všechny tyto faktory způsobují, že člověk nemá sílu vztah s toxickou osobou opustit. Terapeut to vysvětluje na příkladu vaření žáby:
"Když dáme žábu do vařící vody, automaticky z ní vyskočí a zachrání se. Pokud ji však vložíme do hrnce se studenou vodou a vodu postupně ohříváme, žába si postupného ohřívání nevšimne do té míry, že je příliš slabá na to, aby z hrnce vyskočila."
Stejný princip funguje i v toxických vztazích - pokud jsou známky toxicity zjevné, vztah rychle opustíme, ale pokud jsou známky nenápadné, postupné a všimneme si jich až později, nemáme sílu vztah opustit.
„Pokud se rozhodnete toxický vztah opustit, doporučuji obklopit se spoustou lidí, kteří vás podporují, a je více než vhodné obrátit se na odborníka, který vám pomůže vztah nejen bezpečně opustit, ale pracovat s vámi na tom, abyste se do takového vztahu už nedostali,“ radí terapeutka.
Toxicita může být také na vině
Toxické chování se netýká jen partnerských vztahů. Přátelství nebo vztahy na pracovišti mohou být také nezdravé, což samozřejmě ovlivňuje pracovní výkon. Pokud člověk v práci dlouhodobě zažívá frustraci, stres, bolesti hlavy nebo nechuť k jídlu, projeví se to sníženým pracovním výkonem - sníženou produktivitou, neschopností soustředit se, zhoršenou pamětí.
„Časté je vyhýbání se schůzkám, jednáním, dokonce i úplná absence v práci,“ vysvětluje terapeutka.
Dodává také, že na pracovišti je nezbytné informovat o toxických kolezích svého nadřízeného nebo osobu určenou a kompetentní k řešení pracovních vztahů. Při oznamování toxického chování na pracovišti také doporučuje držet se faktů, jasně a zřetelně sdělit kroky podniknuté k řešení toxického chování a také očekávání směřující k vyřešení situace.
Jak se chránit před toxickými lidmi?
S toxickými vztahy se setkávali i naši rodiče nebo prarodiče.
"Lidé chodili na schůzky se ‚vztahovými problémy‘.
Neznali označení „toxický partner, toxický vztah“ a většina jejich vztahových problémů naplňovala znaky toxického chování,“ říká terapeutka.
Techniky, které toxičtí lidé používají, se v průběhu času nemění a jsou stále stejné. Je však důležité vědět, jak se v blízkosti toxické osoby chovat a jak se jí bránit:
- Komunikovat v klidu – je důležité nesnížit se na úroveň toxické osoby, komunikovat s ní slušně, klidně a dávat jí zpětnou vazbu na její způsob komunikace,
- konfrontovat – mlčení vede ke zhoršení takového chování. Zkušenosti ukazují, že vhodná konfrontace snižuje akčnost osoby s toxickým chováním,
- vytvořte si podpůrný tým – budujte pozitivní vztahy s lidmi ve svém okolí, podpora a pocit sounáležitosti pomáhají situaci lépe zvládat,
- vyhledejte terapeuta – odborník vám může pomoci bezpečně opustit toxické vztahy a uzdravit se z nich.
Zdroj: Článek převzat z webu Zdravie.sk a redakčně upraven