Lidé, kteří ze sebe strhnou oblečení a pohodí ho tu na židli, tu na sedačku, komodu, nebo ho dokonce nechají povalovat na zemi, můžou podle psychologů postrádat smysl pro pořádek a organizaci. Anebo také můžou dočasně zažívat chaos, který se pak odráží i na nepořádku v jejich bytě. Rozházené kousky oděvu tak můžou signalizovat vnitřní rozpoložení člověka, například nerozhodnost a chaos v mysli (chcete-li lidově – bordel v životě), stres, syndrom vyhoření, úzkost nebo pocit přepracovanosti a přehlcení. Pokud nás něco trápí nebo jsme přepracovaní a unavení, nemáme často už energii na to, abychom se věnovali úklidu. V případě depresí nám pak poskládání oblečení může připadat jako naprosto malicherná a zbytečná věc.

Nepořádek ve znamení deprese

Psychologové také varují, že neschopnost udržet pořádek může být spojena s hlubšími psychickými problémy, jako je deprese nebo ADHD. Lidé trpící těmito potížemi mohou mít problémy s organizací a plánováním svých činností. Jestliže se vám zdá uklízení věcí jako téměř nadlidský úkol a raději celé dny proležíte apaticky na gauči, pak se u vás pravděpodobně usídlila deprese a je namístě vyhledat odbornou pomoc.

Chaos v bytě – chaos v životě

Když je náš domov neuspořádaný, je těžké se v něm uvolnit a soustředit se. To, že nepořádek skutečně souvisí se stresem a úzkostí, není jen náš subjektivní pocit, ale potvrzují to i studie. Je prokázané, že když máme doma nebo i v kanceláři na očích příliš mnoho věcí, zhoršuje se naše soustředění a vede to k pocitům zahlcení. Čím více předmětů zkrátka kolem sebe máme, tím těžší je soustředit se na důležité úkoly a udržet si vnitřní klid. Co ale dělat, když nemáme čas nebo energii, natož pak náladu na uklízení oblečení, které se nám doma nakupilo? Zkuste si jeho třídění a skládání nechat na jindy, prozatím postačí, když ho odsunete někam, kde vám nebude na očích, třeba na dno skříně, do technické místnosti, do koše na prádlo... Udělejte to pro sebe a své duševní zdraví. Jak dokazuje studie, když jsme vystaveni vizuálnímu nepořádku, náš nervový systém neustále bojuje s pocitem nebezpečí nebo ohrožení. V nejhorším případě může dojít až k rozvoji deprese.

Umělci mají doma nepořádek běžně

Je pro vás uklízení za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu? Možná to leccos vypovídá o vaší umělecké duši. Zatímco vycíděný domov jako ze škatulky svědčí o praktické a konzervativní majitelce nebo majiteli, cílený nepořádek (ne špína, ale organizované pohazování věcí) může signalizovat kreativní povahu jedince. Většina umělců, ať už malířů, zpěváků, nebo textařů, nemá zrovna vzorně uklizený pracovní stůl se srovnanými pomůckami. Mix různých věcí znamená, že se jedná o kreativní, sebevědomou a tvůrčí osobnost s nezvyklými nápady.

Nepořádek jako projev individuality

Rozházené oblečení může být ale také projevem životního stylu, který neuznává tradiční normy a očekávání. Své o tom vědí například rodiče dětí v pubertálním věku, pro které je úklid téměř sprosté slovo. Kupením kalhot, mikin a propocených triček na židli (plus poházených špinavých ponožek na zemi) teenageři dávají světu najevo, co si o něm aktuálně myslí. A tím, že bojkotují normálnost (normální je přece si uklidit!), nám vlastně dávají najevo svoji individualitu a vymezování se. Vůči rodičům, společenským pravidlům i autoritám obecně. Ale nebojte se, tenhle stav bývá většinou jen dočasný.

Zdroje:

https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0146167209352864

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/co-to-znamena-mit-obleceni-nahromadene-na-zidli-podle-psychologie/adrianasingerova/