Celým jménem Joelle Joanie Siwa se narodila v roce 2003 ve státě Nebraska. Její otec Tom Siwa byl chiropraktik a matka Jessalynn profesionální taneční trenérka, která JoJo okamžitě přivedla k tanci. „Řekla bych, že mým životním posláním je udělat z JoJo hvězdu,“ popsala její matka v pořadu Dance Moms. V roce 2020 ji coby sedmnáctiletou zařadil časopis Time mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě. V osmnácti spustila svoji vlastní televizní show s názvem Siwa Dance Pop Revolution. Za fasádou věčně usměvavé a energické blondýnky, ke které patří nezaměnitelná velká mašle a vysoký culík, se ale skrývá tyranka. Alespoň tak o ni mluví zahraniční média ve spojitosti s nedávnou kauzou, ke které došlo přímo během taneční show. Nechutné chování vůči mladým dívkám má na svědomí nejenom Jojo Siwa, ale i její matka, která s dcerou podniká a která se zasloužila o to, aby z dcerušky byla celebrita. Díky spolupracím, veřejnému vystupování i vlastní značce se z JoJo Siwy v pouhých 16 letech stala miliardářka.

Dril už od dvou let

Zdroj: Youtube

Joelle byla už odmala tlačená účastnit se televizních tanečních soutěží. Její matka jí od dvou let barvila vlasy na blond, protože je to prý roztomilé a hezké. Denně jí nutila k tvrdým tréninkům, kvůli kterým dívce nezbýval čas na osobní život, koníčky ani kamarády. Čas nebyl ani na školu – sláva a peníze vydělané v tanečních soutěžích byly na prvním místě a na úkor vzdělání. Na obrazovce se poprvé objevila v devíti letech, a to v taneční reality show, kde malé holky trénují pod vedením přísné choreografky. V show Dane Moms Jojo zůstala s matkou celé tři roky, a šlo o hodně náročné období. Jessalynn ve svém podcastu řekla, že během Jojoina dětství natáčely přes den Dane Moms a po večerech obrážely castingy na další soutěže, v noci se pak Jojo musela učit choreografii na další natáčecí den. Že tahle extrémní zátěž nezní zrovna idylické dětství?

Vlastní taneční reality show

Nicméně rodině popularita jejich dcery slušně vynášela. Jojo pak oslovil producent a dívka pod jeho vedením začala vydávat vlastní popovou hudbu a točit klipy, organizovala eventy, prodávala vlastní značku a dál zvyšovala fanouškovskou základnu. Brzy na to Jojo se svojí matkou produkovaly vlastní taneční reality show, kam se hlásily mladé dívky a podstupovaly náročné taneční tréninky, aby se z nich staly hvězdy. Siwa Dance Pop Revolution měla být jemnější a laskavější verze Dance Moms, ve skutečnosti se tam ale odehrávala nechutná dramata hraničící se šikanou.

Krvácení během tanečního vystoupení

Jako jeden příklad za všechny uveďme ten z roku 2021, kdy se do soutěže přihlásila Leagh Sanderson, která se narodila s rozštěpem páteře. Podstoupila tak desítky operací a často pobývala v nemocnici, přesto se chtěla stát tanečnicí. Jojo pro ni byla idolem a účastnit se ve čtrnácti letech její reality show znamenalo pro dívku splněný sen. Pro časopis Rolling Stones ale dva roky poté prozradila společně s dalšími zdroji, že Jojo spolu s matkou podrobovaly dívky nesnesitelně náročným tanečním zkouškám, které probíhaly i na úkor školní docházky. V průběhu natáčení musela Leagh Sanderson podstoupit operaci páteře, po níž následovala několikatýdenní rekonvalescence. I přesto po ní Jojo s matkou požadovaly, aby přijela do Kalifornie natáčet taneční video. Na předávání tanečních cen, které Jojo Siwa moderovala, začala Leagh dokonce krvácet z pupíku. Místo přivolání doktora jí ale bylo doporučeno, aby si pupík přikryla náplastí a nezašpinila tak kostým. Přitom jí Jojo nutila tančit dál. I další členky reality show potvrdily, že zažily urážky, ponižování, šikanu, manipulaci a vysmívání.

Trauma na celý život

Jojo Siwa prý má dvě tváře – tu věčně usměvavou pro kamery, a chladnou tyranskou mimo natáčení. Výjimkou prý u ní není ani poštvávání některých tanečnic proti dalším, a záměrné nadržování oblíbeným dívkám. Do své show zkrátka chce Jojo dostat drama a přilákat co nejvíce sledujících. Přitom se bavíme o dětech, pro které je hranice mezi realitou a reality show jen stěží rozpoznatelná. Jak celá kauza dopadla? Leagha byla ze soutěže vyhozena a Jojo její tyranské chování prošlo. Nebyla jí údajně vyplacená ani celá částka za natočení videoklipu a focení propagačních fotek. Kromě toho jí produkce nehradila smluvené ubytování a rodina Leaghy tak měla s natáčením show velké výdaje. Ze soutěže, která měla být k dětem přívětivá, si nakonec mnoho tanečnic včetně Leighy odneslo jen stres a trauma na celý život.

Paradoxem přitom je, že v roce 2016 vydala Jojo Siwa skladbu Boomerang, která se zabývá tématem on-line šikany. Videoklip k této písni má na YouTube přes miliardu zhlédnutí.

Zdroje:

https://www.rollingstone.com/culture/culture-features/jojo-siwa-xomg-pop-dancers-physical-mental-torment-1234967431/

https://www.youtube.com/watch?v=mqOw_VNL9VM

https://www.youtube.com/watch?v=kAWZ0C7VgVY