Přiznám se hned na začátek, že když jsem se dívala na hodnocení filmu režiséra Rudolfa Merknera podle Československé filmové databáze (CSFD), udivilo mě, že diváci dali snímku jen 27 %. Ano, je to žalostně málo. Sama jsem komedii viděla hned na listopadové premiéře loňského roku a šla jsem na ni do kina ze dvou důvodů. Za prvé – jsem fanynka Jany Bernáškové, moc ráda čtu její knížky. Za druhé – vždycky mě zajímá filmová podoba knižního zpracování. A právě film Jak přežít svého muže vznikl na základě bestselleru stejnojmenné knihy, která byla hereččinou prvotinou (psát ji prý začala jen pro sebe, aby se odreagovala během náročné péče o nemocného tatínka).
Mladá herečka nemá ani práci, ani muže
O čem pojednává? Mladá herečka Lucie žije sama s malou dcerkou Kiki. Konečně se zbavila záletného manžela a je připravená užívat si nová milostná dobrodružství. Jenže exmanžel se jí do života pořád vrací, a to i když má po svém boku už novou, dost otravnou a nesympatickou partnerku. Lucie tedy řeší nejenom vztahy s muži, ale do toho musí obíhat castingy – jako herečku po mateřské o ni totiž nikdo moc nestojí. Milostné eskapády i neúspěchy a zklamání při hledání role jí pomáhají zvládnout hlavně její dvě nejlepší a trochu potrhlé kamarádky. Zhruba tak bych popsala děj knihy, potažmo i filmu.
Film je inspirován životem Jany Bernáškové
Upřímně, osobně bych dala téhle celovečerní komedii vyšší hodnocení. Na české poměry jde totiž podle mě o celkem povedenou podívanou, u které se pobavíte a užijete si i trochu toho filmového milování. Vztahová zápletka s dvojsmyslem samozřejmě nesmí chybět. Body navíc bych snímku přidala za herecké obsazení. Kdo jiný by měl hrát hlavní hrdinku Lucii než sama její autorka, herečka Jana Bernášková? Zvládla to, podle mého názoru, velmi dobře, navíc v blond vlasech je opravdu sexy kočka! V dalších rolích se pak představuje Roman Zach, Marek Němec, Tomáš Měcháček nebo Ivana Chýlková coby Šedivka, která Lucii našeptává, jak by se měla chovat, co je správné a co se nehodí. Proč zrovna Šedivka? Jde o přezdívku šedé kůry mozkové, v podstatě je to Luciin zhmotnělý vnitřní hlas, se kterým má velmi komplikovaný vztah. Herečka a spisovatelka Bernášková v rozhovorech přiznala, že Jak přežít svého muže je do jisté míry její autobiografickou zpovědí. Sama si v mládí prošla obdobím, kdy po rozpadu vztahu s dramatikem a režisérem Davidem Drábkem zůstala sama s tříletou dcerou Justýnou. A hledání práce prý nebylo po několikaleté pauze vůbec jednoduché.
Když na filmu pracují manželé
Režírování komedie se ujal její manžel Rudolf Merkner, zkušený seriálový scenárista (například Vyprávěj, Co ste hasiči). Na filmových scénářích se ale dosud jen podílel a tento celovečerní film pro kina byl jeho režisérský debut. Jak se spolu manželům na place pracovalo? O tom se Bernášková rozpovídala například v rozhovoru pro magazín České dráhy pro vás, kde řekla: „Bylo to fajn, ale zároveň mega náročné a museli jsme si hned na začátku určit jasně pravidla. Ruda měl poslední slovo coby režisér, já zase chtěla být respektovaná jako každá jiná herečka, která má svoje potřeby, například co se týká přípravy a času. Tím, že mám ve filmu několik partnerů i erotických scén, museli jsme si velmi energicky říct, že na place nejsme manželé, abychom dali prostor mým hereckým partnerům cítit se vedle mě dobře. A aby to partnerství, láska i erotika mohla vznikat před kamerou. Myslím, že se to moc hezky povedlo.“ Ostatně názor si můžete udělat sami, komedii Jak přežít svého muže zařadila už zkraje léta do vysílání streamovací platforma Netflix. Nečekejte žádnou velkou filmařinu, vybroušené dialogy nebo zábavu, u které byste se za břicho popadali. Jestli si ale chcete zpříjemnit večer odlehčenou oddechovkou, ve které se u vína probírají současní i bývalí chlapi, postelové hrátky se záletníky i útrapy matek samoživitelek, přijdete si na své.
Na jaké další filmy se podívat, jestli se vám tenhle líbil?
Jestli jste fanoušky českých komedií o hledání té pravé lásky na celý život, nejspíš nepohrdnete následujícími tipy:
Casting na lásku
Režisérka Eva Toulová zvolila coby ústřední postavu také neúspěšnou herečku. Ta ztrácí angažmá v divadle, kde stejně hrála jen nevýznamné role. Po kariérním neúspěchu přichází i osobní – manžel ji podvádí a ani se to nesnaží maskovat. S porážkou od života se ale Stela nemíní smířit a rozhodně se nevzdá. Zapřisáhne se, že si stůj co stůj najde někoho, před kým její manžel zbledne závistí. Zahájí tedy velkolepý konkurz na novou lásku.
Za vším hledej ženu
Film vypráví o třech nerozlučných kamarádkách, které se spojí, aby se pomstily bývalému příteli (Marek Vašut) jedné z nich. Vymyslí na něj past, do které se postupně chytá… ovšem osud si občas se vztahy zahrává a přináší překvapení. Happy end se tedy nekoná jen tak. Osobitá vztahová komedie, která nabízí velké herecké příležitosti pro Hanu Vagnerovou a další dvě skvělé herečky, ale také mnoho slovního i situačního humoru
Láska na špičkách
Hlavní hrdinka, kterou ztvárnila Vica Kerekes, je bývalá primabalerína Národního divadla, která po úrazu skončila kariéru a přestěhovala se s manželem Petrem a sedmiletou dcerou Maruškou na opuštěný mlýn po babičce. Manželství prochází krizí, Terezu trápí nejistá existence a lidská omezenost některých obyvatel malého města, a hrdinka tak na bedrech musí táhnut víc, než možná dokáže unést. Po požáru mlýna se ale na scéně objeví další muž a také Tereziny nejlepší kamarádky a věci se dají do pohybu.
Zdroje:
Autorský článek
https://www.csfd.cz/film/788671-casting-na-lasku/recenze/
https://www.csfd.cz/film/1219970-za-vsim-hledej-zenu/prehled/