„Ani jeden z přístupů není jen správný nebo pouze špatný. Oba mají své výhody i nevýhody. A nefunguje to tak, že si každý z nás musí najít ten svůj, a ten pak navěky dodržovat. Vtip je naopak v tom vědět, kdy použít který. Na tom stojí úspěch, pohoda i radost ze života,“ upozorňuje CEO technologické firmy Creative Dock Gabriela Teissing.

Dovolená s počítačem i bez něj

Sama si v životě vyzkoušela obojí. Odjet do zahraničí s notebookem při ruce a každý den pracovat a neodpojit se. „Zvlášť, když jsem byla nebo jsem bez dětí, je pro mě někdy obtížné přehodit myšlení a pozornost,” říká Teissing. Když ale naposledy odjela na dovolenou, rozhodla se nechat práci v Praze. „Naše firma se spojovala s několika dalšími společnostmi, vytváříme úplně nové inovační oddělení, abychom dokázali klientům přinášet tu nejlepší službu a do toho běží hodně práce jako normálně. Strašně mě to baví, ale je to také náročné. Cítila jsem, že už jedu na setrvačnost, a protože mě čekala komorní dovolená, rozhodla jsem se, že ji využiju přesně tak, jak bývá zvykem - odpočinu si a vyrazíme vstříc novým zážitkům,“ popisuje dále. Pokud tedy i vy cítíte, že potřebujete vypnout hlavu a soustředit se jen na sebe a své blízké, klidně nechte notebook v kanceláři či doma - bez výčitek. Je to vaše volno.

Super nápady přichází i v offline režimu

Touha po odpočinku ale nebyl jediný důvod, proč tentokrát zvolila výkonná ředitelka společnosti dovolenou. „Cítila jsem, že potřebuji prostor jen přemýšlet, urovnat si všechny pracovní novinky v hlavě, podívat se na ně s odstupem. Při každodenním shonu si luxus věnovat se jen svým myšlenkám nedokážu zajistit. Všichni přitom víme, že právě v těchto chvílích se v hlavě rodí ty nejlepší nápady. Ať už jde o to, jak vyřešit nějaký problém, poskládat nový tým, nebo třeba jak doma předělat ložnici,“ popisuje. Neznamená to ale, že na dovolené ležíte na lehátku a usilovně přemýšlíte. Myšlenky se výborně dají třídit také v pohybu, děje se to jen tak mimoděk.

Zdroj: Youtube

Lelkování je občas potřeba

Zároveň byznysmenka naznačuje, že pokud máte svoji práci rádi, zřejmě ji ani v offline režimu z hlavy tak úplně nedostanete. I ti největší workoholici by si ale měli alespoň jednou do roka dopřát skutečný odpočinek. „Nejen během dovolené bychom se měli zkusit zastavit a tzv. lelkovat, nechat náš mozek jen tak proplouvat. Nebýt pod neustálým tlakem organizovaného programu a nesahat po mobilu v každé volné chvíli, kdy cítíme nudu. Nezapomínejme, že i náš mozek potřebuje vypnout. A to nejen na dovolené. Nicméně právě naše volno nám může dát více prostoru začít v tomto ohledu něco měnit, zkoušet klást důraz na to, abychom si „dovolili“ jen tak bloumat bez toho, abychom při tom koukali do telefonu,“ doporučuje psycholožka Šárka Miková, autorka knihy Milovat nestačí.

Na druhou stranu, brát dovolenou jako únik od nenáviděné práce není dobrým řešením. Po návratu se špatná firma bude zdát ještě horší. Navíc, čím se návrat bude vice blížit, tím hůře se nejspíš budete cítit. Možná tedy můžete dovolenou využít k tomu, že zkusíte vymyslet, jak si ve stávající firmě svou práci zpříjemnit či vylepšit, nebo jak sehnat úplně nové místo.

Kdy je čas pracovat i na pláži

Z rozsáhlého mezinárodního průzkumu rezervačního webu booking.com vyplynulo, že čím dál více lidí jezdí do zahraničí na delší dobu a počítají s tím, že tu budou pracovat. Částečně za to může i pandemie, během níž si spousta lidí i firem zvykla na práci na dálku. Lidé, kteří již nemusí trávit pět dní v týdnu v kanceláři, mají zájem si svůj pobyt v destinaci prodloužit. 69 procent souhlasí s tím, že dobrý způsob, jak to udělat, je práce na dálku před dovolenou nebo po dovolené. V praxi to znamená, že si lidé dají třeba na dva týdny volno, ale aby mohli u moře zůstat, další týden tu pracují.

Což je celkem dobrý klíč, jak se rozhodnout, zda budete na cestách pracovat nebo ne. „Čím delší dobu v zahraničí strávíte, tím spíš je vhodné pracovat. Jednak si pak budete moci dovolit zůstat déle, jednak nemusíte čerpat dovolenou a navíc práce nestojí a nečeká na vás. Přináší to jistou svobodu a klid,“ potvrzuje Gabriela Teissing.

Myslete na to, co přijde po dovolené

Právě to, co přijde po vašem návratu do práce, je fajn mít na paměti ve chvíli, kdy si nastavujete onu vysněnou automatickou odpověď a přepínáte telefon do letového režimu. Vážně vás pak nebude stresovat přeplněný inbox a tuna úkolů, které se během vaší nepřítomnosti nakupily? A ruku na srdce - nestresovala vás i doba předcházející vaší dovolené, kdy jste se ze všech sil snažili vše stihnout, abyste si pak naprosto vyčerpaní dopřáli pár dní oddechu?

Vhodným řešením tak může být zkusit si i během dovolené e-mail občas otevřít, vyřešit to nejdůležitější, anebo při popíjení drinku na pláži dodělat pár restů. Dovolenou si užijete úplně stejně a navíc odlet i návrat budou výrazně příjemnější.

Zdroje:

Gabriela Teissing, výkonná ředitelka technologické firmy Creative Dock

Šárka Miková, psycholožka, autorka knih

https://partner.booking.com/cs/click-magazine/trendy-anal%C3%BDzy/nov%C3%BD-pr%C5%AFzkum-p%C5%99in%C3%A1%C5%A1%C3%AD-informace-o-chov%C3%A1n%C3%AD-cestovatel%C5%AF-kte%C5%99%C3%AD-si