Uklízejte po částech

Plán generálního úklidu, který vám zabere celý víkend, zabije jakoukoli chuť do práce, protože ta se tím pádem stane nudnou a nekonečnou. Jděte na to od lesa. Rozmyslete si, s jakým úsekem domácnosti chcete úklid začít, a uklízejte postupně po jednotlivých částech a místnostech vašeho domova klidně i během pracovního týdne. Jeden večer například umyjte vanu, umyvadla, vydrbejte toaletu a vyperte ručníky v koupelně, další den důkladně vysajte všechny místnosti, některé odpoledne si vyhraďte čas na praní a žehlení. Před začátkem víkendu tak můžete mít už byt z velké části uklizený. Pak stačí jen vyskládat nádobí do myčky nebo otřít prach. Tip navíc: Úklid vám půjde daleko lépe od ruky, když si k němu pustíte třeba svůj oblíbený podcast, audioknihu, písničky nebo seriál.

Rozdělte práci mezi rodinu

Úklid celé domácnosti může být na jednoho člověka příliš. Jestliže chodíte do práce, není důvod, aby další směna v podobě úklidu bytu či domu ležela jen na vašich bedrech. Nebojte se proto zapojit i další rodinné příslušníky. Manžel jistě zvládne vyluxovat, vytřídit odpadky nebo vyndat čisté nádobí z myčky. Děti si mohou svoje pokoje uklidit samy. Aby jim to tolik nevadilo, i jim úklid rozdělte na několik fází – jeden víkendový den si uklidí psací stůl, další den krabice s hračkami, potom skříně s oblečením. Větší děti už zvládnou pomoci i s mytím oken nebo leštěním zrcadel. Upozorněte členy rodiny, aby si své osobní věci uklízeli a nenechávali volně ležet, kde se jim zrovna zlíbí – ponožky patří do koše na prádlo, fixy do penálu, krabice od pizzy do odpadků, šminky do kosmetické taštičky. Určete si doma taky pravidlo, že některé práce nebudete odkládat, například po vaření se ihned vyčistí varná deska či trouba, umyje se nádobí a digestoř, sklidí prostírání ze stolu. I tyto drobné práce si mezi sebou rozdělte.

Vytřiďte šatník

Jednou za čas udělejte i generální revizi vašich skříní. Odborníci přes úklid doporučují naházet veškeré oblečení na hromadu a probrat kousek po kousku. Všechny oděvy, které jsou vám malé, nesluší vám, nenosíte je nebo vykazují známky opotřebení, už do skříně zpět nevracejte. Nemusíte je vyhazovat. Uspořádejte třeba výměnný bazar s kamarádkami, věnujte oblečení na charitu nebo dejte do kontejnerů s textilem, pěkné kousky můžete zkusit prodat na internetu. Proberte i boty a doplňky. Letní oblečení dejte do pytlů a uložte do sklepa, na půdu nebo na dno šatníku, na očích mějte jen sezonní věci, které unosíte.

Zbavte se nepotřebných věcí

Kromě oblečení se pravidelně zbavujte i dalších věcí, které se vám v průběhu roku v domácnosti hromadí a zbytečně zabírají místo. Leckdy si to ani neuvědomíme, ale právě shromažďování věcí působí chaoticky a v návštěvě může vzbuzovat dojem, že máme doma nepořádek. Různé papíry, propisky, suvenýry, nabíječky, hračky, nádobí, nářadí, sportovní náčiní, časopisy a tak dále – vše protřiďte a staré věci, které nepotřebujete, vyhoďte. Ostatní věci, které se vám ještě můžou hodit, uložte přehledně do šuplíků nebo boxů.

Zkuste nejsnadnější cestu

Pokud si chcete ještě více ulehčit život a nejste úplně typ, kterému by se chtělo před každým úkonem přemýšlet, jaký přípravek na kterou plochu použít, sáhněte po univerzálních sprejích. Pro případy nouze můžete mít doma například Savo s vůní pomeranče a citronové trávy nebo levandule. Tyto univerzální spreje jsou ideální pro každodenní dezinfekci a čištění všech omyvatelných povrchů domácnosti, tedy dřeva, skla nebo keramiky. Odstraní i silné nečistoty a alergeny způsobené prachem, pylem či přítomností domácích zvířat a poskytují 24hodinovou antibakteriální ochranu. Neobsahují chlor a příjemně voní.

Zdroje:

Autorský text