Co znamená jeden drink?

Autor knihy "Jak žít déle a cítit se mladší" profesor Stephen Kopecky definuje jeden alkoholický drink jako nápoj s obsahem 14 g alkoholu. Může to být: 0,35 l piva s 5% alkoholu, 0,25 l piva se 7 % alkoholu, 1,5 dl vína s 12 % alkoholu nebo také 45 ml se 40 % alkoholu. Za bezpečné množství pro zdravou ženu se podle něj považuje maximálně jeden z těchto drinků denně, přičemž bychom jich my ženy neměly za týden vypít sedm, ale spíš méně.

Zdroj: Youtube

U mužů je to dvojnásobné množství – tedy 2 nápoje denně a také by jich neměli vypít hned 14. Nejnovější průzkumy však ukazují, že za bezpečné množství je považováno "nulové" množství alkoholu, takže žádné. Aktuální doporučení bezpečné konzumace alkoholu pro zdravé jedince se následně radikálně snížilo na polovinu. Tj. u žen polovina alkoholického drinku denně a u mužů je to nanejvýš jeden alkoholický nápoj denně.

Jaké množství se považuje za škodlivé?

Profesor Kopecky ve své knize uvádí, že pití alkoholu může být škodlivé jednak pokud popíjíme dlouhodobě, ale i jednorázově. Za nadměrné považuje u žen vypití 8 a více alkoholických drinků týdně. U mužů je to více než 15. Jestliže holdujete alkoholickým drinkům spíš jednorázově, měli byste zpozornět pokud při jedné příležitosti vypijete jako žena čtyři a více nápojů a jako muž pět a více nápojů.

Jaká jsou dlouhodobá zdravotní rizika?

Podle Kopeckeho představuje v USA dlouhodobé nadměrné pití alkoholu hlavní příčinu úmrtí, kterým lze předejít. Společně se špatnou výživou, nedostatkem pohybu a užíváním tabáku je dlouhodobě konzumovaný alkohol považován za jeden z hlavních rizikových faktorů chronických onemocnění. Může způsobovat nebo přispívat k: poškození mozku, vysokému krevnímu tlaku, poškození srdce, jaterním onemocněním, trávicím potížím, rakovině, ke zhoršeným sexuálním funkcím u mužů a menstruačním potížím u žen a také k celkovému oslabení imunitního systému.

Může alkohol prospívat?

Přesto může mít podle některých studií malé množství alkoholu na naše zdraví pozitivní vliv. Málokdo se ale drží tohoto malého množství, které u žen představuje 0,88 dcl vína a u mužů 1,5 dcl vína denně. Pozitivní účinky tohoto malého množství se přičítají zejména pocitu relaxace a také snížení krevního tlaku dočasným rozšířením cév (čím větší je průměr cévy, tím nižší tlak v ní je). Některé studie dokazují, že uvedené střídmé pití alkoholu oproti plné abstinenci může u zcela zdravých jedinců snížit riziko vzniku a úmrtí na srdeční onemocnění, vzniku diabetu a riziko ischemické mozkové příhody. Hned vzápětí je potřeba říci, že jiní vědci tyto poznatky zpochybňují. Zda je pro někoho alkohol prospěšný či nikoliv vždy záleží nejen na našem celkovém zdravotním stavu, ale také na věku.

Otestujte se!

Jestliže jste po přečtení článku došli k názoru, že holdujete alkoholickým nápojům více než byste chtěli, zkuste se otestovat. Profesor Kopecky radí udělat si jednoduchý test. Omezte spotřebu alkoholu po dobu jednoho měsíce na jednu skleničku definovaného alkoholického drinku denně. Pokud zjistíte, že nejste schopni toto množství dodržet radí vyhledat odbornou pomoc.

Suchej únor

Další zkouškou, zda se bez alkoholu skutečně obejdete je možnost zapojit se do osvětové kampaně pořádané organizací Suchej únor, z.ú. Můžete si tak vyzkoušet měsíční abstinenci a zjistit tak, jaký je váš skutečný vztah k alkoholu. "Pokud se zaregistrujete na našich stránkách, podpoříte kampaň, která každoročně pomáhá stovkám tisíc lidí se zvědoměním si svého vztahu k alkoholu (ale i dalším libůstkám). Zjistíte tak, kdo koho tady ovládá. Každý může začít se svým alkotestem, a pokračovat k registraci na našich webových stránkách. Tím podpoří neziskovku, která kampaň pořádá a nazpět obdrží skvělý merch, ať již v podobě benefitů od našich partnerů, nebo vyvoněného čajového kalendáře Sucháč&Leros," vysvětluje Petr Freimann organizátor akce Suchej únor.

Zdroje: www.suchejunor.cz
https://suchejunor.cz/alkotest/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15963387/