Petra má protézu levé dolní končetiny, kterou si sundává jen na odpočinek, do sprchy a bazénu. I přes svůj handicap se odmala pohybovala mezi zdravými vrstevníky, s „normálními dětmi“, jak sama říká, chodila na základní uměleckou školu a pak i na střední pedagogickou školu. „Nikdy jsem přitom od okolí nepociťovala nějaké vyčleňování, za což jsem moc ráda,“ vzpomíná. Z dětství si také odnesla hned několik koníčků, mezi nimi hru na klavír. „Se čtyřmi prsty dokážu natrénovat celkem složité skladby,“ říká.
I s handicapem na závody
Odmala Petra také navštěvuje sportovní klub paraplavání, a dokonce se pravidelně účastní závodů. Ve vodě se může pohybovat, jak chce, a nepotřebuje prý k tomu žádné pomůcky. Cítí se tak maximálně svobodná. „Plavání mi vybrala mamka ještě v předškolním věku a stále jsem s tímhle sportem maximálně spokojená, ve vodě je možné splnit náročný trénink i hluboce relaxovat a uvolnit tělo. Dříve jsem jezdívala závodit i do zahraničí, nyní závodím pouze u nás,“ vysvětluje. Za dosavadní největší úspěch považuje uplavání 50 metrů na volný způsob v čase 39,80.
Voda jí pomáhá na bolesti i psychiku
Poslední dva roky ji sužovaly velké problémy se zády, a tak pohyb ve vodě vnímá především jako účinnou prevenci bolesti a zároveň důležitou rehabilitaci. „Plavání proto beru i jako skvělý a zdravý nástroj k udržování kondice,“ říká a dodává, že bez bazénu a rehabilitací se neobejde.
Domácí práce jí dělají problémy
V běžném životě se snaží fungovat co nejlépe, omezení ale samozřejmě jsou. Například práce v domácnosti jí trvají podstatně déle. „Osobně si občas nakoupím jen drobnosti, které nejsou těžké. Pro velké nákupy využívám pomoc někoho jiného anebo nakupování online i s dovozem, což si nemohu vynachválit, jelikož větší nakupování a nošení tašek je pro mne opravdu nepříjemné,“ vysvětluje. Pokud má navíc špatné období, co se týče protézy (například poškozená kůže/puchýř, nepříjemný tlak), ovlivňuje ji to prý i po psychické stránce. To pak má horší náladu a celkové prožívání.
Dosažení cílů nebere jako samozřejmost
„Rozhodně si nemyslím, že když člověk chce, tak dokáže vše, co si umane. Kdyby to tak bylo, všichni bychom byli olympijští vítězové, v partnerství bychom všichni prožili celý život šťastně až do smrti a rozbitou sklenici bychom slepili pohledem. Myslím si, že tu žijeme právě proto, abychom se naučili přijmout, že to tak není, a zároveň byli vděční za to, co už máme. Je super být motivovaný k dosahování vyšších cílů, ale zároveň se snažit nebrat jejich dosažení jako samozřejmost. Toto heslo může být naopak perfektní základ k následným zklamáním,“ říká paraplavkyně závěrem.
Sbírka pro Petru
Do budoucna by si Petra ráda pořídila nutné doplňky k protéze nohy, například takzvaný liner – součástku z tuhého gelu, která spojuje pahýl končetiny s protézou. „Jeho případné prasknutí nebo opotřebení dříve, než vznikne nárok od pojišťovny na nový, může způsobit velké nepříjemnosti na kůži, a tak je dobré mít nový do zásoby,“ vysvětluje Petra. Liner se ale vyrábí na míru a vyjde zhruba na 27 tisíc korun, což je výdaj, který si Petra sama nemůže dovolit. Stejně tak je pro ni bez naší společné pomoci nedosažitelné nové lepší chodidlo, které by jí pohyb ještě více usnadnilo. Stojí zhruba 65 tisíc korun. Podpořit Petru finančně můžete v rámci vzniklé sbírky na stránkách Konta Bariéry zde.
Zdroje:
https://www.kontobariery.cz/Pribehy/Komu-muzete-pomoci/Pohyb-pro-Petru