Smažení se na slunci

V devadesátých letech byla bronzová kůže neuvěřitelně sexy, a to nejen u žen, ale i mužů. Na plážích jsme mohli vídat mladé lidi, kteří vystavovali svoji pokožku paprskům v touze být mít co nejtmavší odstín. Někteří se kvůli tomu dokonce natírali olivovým olejem. V zimě pak frčelo solárko. Všichni ale dobře víme, jak moc nám ultrafialové záření škodí a že podporuje rakovinu kůže. Smažení na slunci je něco, čeho byste se měly rozhodně vyvarovat. Kromě zdravotní stránky jde i o tu estetickou – vystavováním slunci vaše pokožka trpí, stárne a tvoří se na ní hluboké vrásky a pigmentové skvrny. Pokud jdete k vodě, namažte se pečlivě krémem s faktorem 50 a mazání opakujte po každém koupání. Noste také klobouk či kšiltovku a sluneční brýle a ležení na slunci prokládejte s relaxací ve stínu. Jestli toužíte po kakaové pokožce, v drogerii či lékárně seženete celý arzenál samoopalovacích přípravků, které jsou pro vás rozhodně šetrnější a zdravější volbou.

Zdroj: Youtube

Konzumace junk food

Jako junk food označujeme potraviny s vysokým kalorickým obsahem a nízkou výživovou hodnotou, které nabízejí především řetězce rychlého občerstvení. Všechny ty ultra zpracované potraviny jako pizzy, hotdogy, hamburgery a dokřupava smažené hranolky s majonézou jsou sice strašně dobré, ale taky strašně nezdravé. Vašemu tělu nedají téměř žádné vitamíny, minerály, bílkoviny ani prospěšnou vlákninu, zato jsou plné tuku a skrytého cukru. Po čtyřicítce se metabolismus vlivem hormonů a menopauzy radikálně zpomaluje a dochází také k úbytku svalové hmoty, proto je třeba opravdu myslet na to, co si vkládáte do úst a vybírat převážně čerstvé či minimálně zpracované potraviny, jako je zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné produkty, vejce, brambory nebo kvalitní maso. Pokud se chystáte na cestu, připravte si s sebou vždycky krabičku se zdravou svačinou, abyste neměli nutkání zastavit na „Drive in“ a dát si jídlo z papírových sáčků, onu lákavou „lásku v housce“. Tu přenechte dětem v pubertě.

Stýkání s toxickými lidmi

Když jsme byli mladí, měli jsme kolem sebe spoustu lidí – spolužáků, kamarádů ze sportovních týmů a z dětství nebo kolegů z různých brigád a zaměstnání. Měli jsme pocit, že čím víc známých kolem sebe máme a čím pestřejší je náš společenský život, tím jsme lepší. I přestože nám se spoustou lidí nebylo úplně příjemně, trávili jsme s nimi hodiny a hodiny. Po čtyřicítce už si ale svého času naštěstí umíme vážit. Je na čase přestat se vídat s lidmi, kteří vám do života nepřinášejí pohodu a radost. Jestli je pro vás hodina na kávě strávená s kamarádkou ze školy čirým utrpením, prostě s ní kontakt ukončete a promrhaný čas raději věnujte třeba pilates. Nikdo si na vás a váš drahocenný čas nemůže dělat nárok, v tom buďte klidně sobečtí. Obklopujte se jen pozitivními lidmi, na které se můžete spolehnout a s kterými vám je dobře, naopak omezte styk se všemi, kdo z vás jen vysávají energii.

Kupování oblečení ve slevách

Pobíhání po obchodních centrech ve snaze ulovit co nejvíc kousků oblečení za co nejnižší ceny patří k oblíbeným činnostem všech mladých dívek. Hlavně aby toho bylo ve skříni hodně a aby nechyběl žádný trendy kousek! Ve 40 už bychom ale měly přemýšlet jinak. Lepší je kvalita před kvantitou. Když vsadíte na padnoucí střihy a kvalitní materiály a vytvoříte si takzvaný kapsulový šatník, budete mít vždycky co na sebe. Kupujte si oblečení jen podle toho, jaké kousky zrovna potřebujete a vyhněte se emocionálnímu nakupování, kterým jen zaháníte nudu. Základem vašeho šatníku by měly být nadčasové oděvy z přírodních materiálů, jako je 100 % bavlna, len nebo přírodní viskóza a kůže. Naopak se vyhněte všem „umělotinám“, jako je polyester či akryl, takové oblečení bývá neforemné, působí lacině a budete se v něm potit. Po 40 si zkrátka dopřejte to nejlepší, co si můžete dovolit, uvidíte, jak dobře se budete cítit a jak pozitivně se to odrazí na vašem sebevědomí.


Zdroje:

Autorský článek

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8704126/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9689757/

https://www.skincancer.org/blog/photoaging-what-you-need-to-know/