Premium obsah

Máta jako nezbytný pomocník v domácnosti

Máta jako nezbytný pomocník v domácnosti
Důvodů, proč by vám neměla v domácnosti chybět, je bezpočet. Ten nejlepší důvod je asi ten, že se jí nádherně daří bez žádné extra péče. Můžete si vybrat truhlík nebo záhonek, zasadit rostlinku nebo semínka a zanedlouho se vám na balkóně nebo v zahrádce rozrůstá bylinka obrovských rozměrů. Takže první pozitivum je už jen to, že se nemusíte bát ji zasadit, i když nejste zrovna žádný velký pěstitel a zahradník. Můžete se kochat nádhernou vůní máty a na zahrádce vám bude velkým pomocníkem, protože její intenzivní vůni zrovna nemusí mravenci a pavouci. Ideální místo pro tuto bylinku je tedy někde u okna, kde vám zajistí, že se vám tito drobní a nechtění návštěvníci nedostanou do bytu. Navíc skvěle chutná a má spoustu příznivých účinků pro zdraví.

Pomocník při trávení

Pokud si na zahrádce vypěstujete mátu, každé ráno si můžete dojít natrhat pár lístků, ze kterých si uvaříte lahodný čaj. A pokud vás trápí potíže s trávením, pak je tento rituál téměř nezbytností. Máta totiž obsahuje antioxidanty a fytonutrienty, díky kterým dokáže zmírnit žaludeční nevolnost. Jak to funguje? Silné aroma máty aktivuje slinné žlázy a ty začnou produkovat trávicí enzymy, které usnadňují proces trávení. Trávicí enzymy zabraňují vzniku žaludečních křečí, pomáhají při nadýmání, zácpě, ale je to především skvělý lék na nevolnosti způsobené žlučníkovými kolikami. Pokud vás občas potrápí žlučníkové nevolnosti, hned jakmile začnete pociťovat bolesti, uvařte si mátový čaj, úleva se jistě dostaví vzápětí.

Hubnutí jako bonus

To, že máta dokáže aktivovat trávicí enzymy, má za důsledek další velmi pozitivní účinek na naše tělo, a to hubnutí. Bylinek, které podporují redukci váhy, je několik, máta ale patří k těm nejúčinnějším. Její tajemství tkví v tom, že pomáhá přeměňovat tuky na energii.

Bojuje proti kašli

Máta díky své intenzivní vůni pomáhá také při nachlazení a kašli. Skvěle působí užívání samotného čaje. Pomůže vám ale také inhalace páry z vařícího vývaru. Doporučujeme také výborný mátový krém, který si můžete doma sami jednoduše vyrobit s pomocí bambuckého másla nebo sádla. Potírání mátového krému na hrudníku a v oblasti dutin je velmi účinné.

Dobrá nálada

Mezi další zázračné účinky máty patří uvolňování stresu a snižování úzkosti. Opět zde působí její velmi silné aroma, které uvolňuje do krve více serotoninu. Jakmile se nadechnete mátové vůně, uvolnění se dostaví vzápětí. Tato zázračná bylinka vám dodá energii a svěžest. Pokud vás někdy přepadne splín a není vám zrovna do zpěvu, sáhněte po mátě.

Nezbytnost v kuchyni

Máta je nezbytným pomocníkem při různých potížích, ale nesmí chybět ani v kuchyni. Krásně provoní domácí limonádu nebo smoothie. Bez lístků máty si nedokážeme představit snad žádný letní dezert, např. takové jahodové tiramisu nebo čokoládový dort s ostružinou by nebyly nic bez mátových lístků na ozdobu i k jídlu. A v neposlední řadě si po náročném dni určitě dopřejte dobře vychlazené šampaňské na kostkách ledu s lístky máty.

Máta je prostě letní jednička mezi bylinkami. Dokáže nám zpříjemnit teplé letní večery, ale zároveň pomůže v chladných dnech, kdy se potýkáme s rýmou a kašlem.

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.