Pomocník při trávení

Pokud si na zahrádce vypěstujete mátu, každé ráno si můžete dojít natrhat pár lístků, ze kterých si uvaříte lahodný čaj. A pokud vás trápí potíže s trávením, pak je tento rituál téměř nezbytností. Máta totiž obsahuje antioxidanty a fytonutrienty, díky kterým dokáže zmírnit žaludeční nevolnost. Jak to funguje? Silné aroma máty aktivuje slinné žlázy a ty začnou produkovat trávicí enzymy, které usnadňují proces trávení. Trávicí enzymy zabraňují vzniku žaludečních křečí, pomáhají při nadýmání, zácpě, ale je to především skvělý lék na nevolnosti způsobené žlučníkovými kolikami. Pokud vás občas potrápí žlučníkové nevolnosti, hned jakmile začnete pociťovat bolesti, uvařte si mátový čaj, úleva se jistě dostaví vzápětí.

Hubnutí jako bonus

To, že máta dokáže aktivovat trávicí enzymy, má za důsledek další velmi pozitivní účinek na naše tělo, a to hubnutí. Bylinek, které podporují redukci váhy, je několik, máta ale patří k těm nejúčinnějším. Její tajemství tkví v tom, že pomáhá přeměňovat tuky na energii.

Bojuje proti kašli

Máta díky své intenzivní vůni pomáhá také při nachlazení a kašli. Skvěle působí užívání samotného čaje. Pomůže vám ale také inhalace páry z vařícího vývaru. Doporučujeme také výborný mátový krém, který si můžete doma sami jednoduše vyrobit s pomocí bambuckého másla nebo sádla. Potírání mátového krému na hrudníku a v oblasti dutin je velmi účinné.

Dobrá nálada

Mezi další zázračné účinky máty patří uvolňování stresu a snižování úzkosti. Opět zde působí její velmi silné aroma, které uvolňuje do krve více serotoninu. Jakmile se nadechnete mátové vůně, uvolnění se dostaví vzápětí. Tato zázračná bylinka vám dodá energii a svěžest. Pokud vás někdy přepadne splín a není vám zrovna do zpěvu, sáhněte po mátě.

Nezbytnost v kuchyni

Máta je nezbytným pomocníkem při různých potížích, ale nesmí chybět ani v kuchyni. Krásně provoní domácí limonádu nebo smoothie. Bez lístků máty si nedokážeme představit snad žádný letní dezert, např. takové jahodové tiramisu nebo čokoládový dort s ostružinou by nebyly nic bez mátových lístků na ozdobu i k jídlu. A v neposlední řadě si po náročném dni určitě dopřejte dobře vychlazené šampaňské na kostkách ledu s lístky máty.

Máta je prostě letní jednička mezi bylinkami. Dokáže nám zpříjemnit teplé letní večery, ale zároveň pomůže v chladných dnech, kdy se potýkáme s rýmou a kašlem.