MUDr. Anna Jungwirthová

Gastroenteroložka, spolu s manželem provozovatelka privátní kliniky EGK s.r.o – Sanatoria u sv. Anny v Praze. Vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze, absolvovala stáže v zahraničí, například v Japonsku.

Seznámí vás s moderními vyšetřeními zažívacího ústrojí, odpoví na vaše otázky týkající se špatného zažívání, refluxu, střevních a žaludečních potíží. Ptejte se na možnosti léčby těchto chorob.

POŠLETE NÁM DOTAZ

Související články:

Bolesti břicha po jídle

06. 05. 2015

Bolesti břicha po jídle

Po každém jídle mě bolí břicho, cítím se plná, už když sním poloviční porci v porovnání s ostatními. A bezprostředně po jídle musím vždy na toaletu. Může to být rakovina tlustého střeva?

Celý článek »
Syn trpí na jaře a na podzim bolestmi!

11. 02. 2014

Syn trpí na jaře a na podzim bolestmi!

Náš syn Ondřej (8let) trpí už od 3 let bolestmi břicha. Vypozorovala jsem, že tyto bolesti ho trápí na jaře a na podzim. Loni na podzim mu v nemocnici diagnostikovali zánět střev - prý zácpa. Pak ale objevili Campylobacter. Teď v únoru nám v Gastroeterolobické ambulanci řekli - Campylobacter už nemá, je zdravý. My ale řešíme dlouhodobé bolesti břicha, již od 3 let. Při posledních testech už neměl zvýšený ani calprotectin ani hemoglobin. Je možné, že zvýšené hodnoty calprotectinu mu našli na podzim, protože prostě tehdy bylo období, kdy ho bolívalo břicho a teď v únoru, kdy ho nebolí, tak ty zvýšené hodnoty nenašli? Prosím, poraďte! Jde mi o to, že vlastně už asi 5 let neustále chodíme k pediatrovi, který nám říká, že mu mám koupit laktobacily. Ale každé jaro a každý podzim má velké bolesti břicha. Já vlastně nevím, co mu mám na to dávat. Někdy zabere Ibalgin, někdy ne. Moje otázka tedy zní: Když v období, kdy syna nebolívá břicho, nenajdou zvýšený calprotectin ani hemoglobin, nejedná se tedy o zánět střev? Anebo pokud by se jednalo o zmíněný zánět střev, zvýšené hodnoty by bylo možno najít v testech celoročně? Má vůbec cenu to řešit? Pří poslední návštěvě Gastro ambulance mi bylo řečeno: "Nehledejte nemoc tam, kde nic není". Já si nechci vymýšlet nemoci (kdyby nám loni na podzim neřekli, že podle testů to vypadá na zánět střev, tak ani nevím, že taková nemoc existuje), ale na druhou stranu neléčené záněty v těle mohou vyvolat rakovinu. Náš sedmiletý soused má rakovinu. Proto si myslím, že pokud už tento problém řešíme několik let, má cenu bojovat, abychom se dopracovali k nějakému řešení. Děkuji a doufám v odpověď. Pavlína D.

Celý článek »

15. 08. 2013

Jak dát do pořádku trávení a imunitu?

Je mi 60 let a už dlouhá léta mám zdeformovaný žlučník. Před několika lety se objevil žlučový kamínek velký asi 8 mm. Trápí mě špatné trávení, jsem slabá, bledá, často mi hučí v uších, břicho mívám tvrdě a nafouklé, jako balón. Musím si samozřejmě velmi dávat pozor na to, co sním. I tak se mi často na tvářích udělají červené fleky, mám bolavé koutky úst. Mám alergií na chlad i na teplo, na antibiotika. Na nehtech na nohou mám onychomykozu. Před víc jak třemi lety se moje tělo po alergické reakci na Klacid a následném pasovém oparu sesypalo - brala jsem jen vitamínové injekce a puchýře si potírala mastičkou - po antiviroticích mi bylo špatně od žaludku. Následovaly poruchy termoregulace a únavový syndrom, z toho se pomaličku "vyškrabávám" dodnes. Teď už chválabohu můžu trošku chodit. Nemám srdíčko v pořádku, beru léky proti vysokému tlaku a arytmiím, mám vysoký cholesterol, trombocyty, teď i pořádnou nadváhu, operované křečové žily, které se bohužel vytvořily znovu. Od studentských let trpím na záněty močových cest, v posledních letech už i na močovou inkontinenci. V asi dvanácti letech jsem prodělala infekční žloutenku, před deseti lety zánět jater - léčila jsem se z toho dlouho, od té doby jsem cítila větší únavu. Poradila byste mi, prosím, jak si dát imunitu, trávení, termoregulaci, alergie a sílu aspoň trošku do pořádku?

Celý článek »

06. 02. 2013

Žaludeční problémy ze stresu

Od Vánoc trpím zažívacími problémy. Nejprve se objevilo nechutenství a pocit permanentní sytosti, tlak v žaludku, ale ne na zvracení. Trochu se to na týden zlepšilo a potom asi na 14 dní vrátilo. Je to týden, co mě začalo bolet i břicho – pravá strana, okolo pupku a v podbřišku. Dle ultrazvukového vyšetření je vše OK, jen hypersekrece žaludku a abdominální aorta 1 cm pod kůží, dle rektoskopie mám podrážděnou sliznici konečníku a hemoroidy II. stupně. Odběry (včetně zánětlivých faktorů) byly provedeny dvakrát, před měsícem a teď, vše naprosto v pořádku. Ještě mi v rámci vyšetření na plicním (mám pocit nedonadechnutí se) diagnostikovali stresové astma. Je asi potřeba podotknout, že jsem typ nervózního člověka se sklonem k depresím, ale nevím, zda se na to dá pobolívání v podbřišku svádět. Také jsem si všimla, že když ležím, mám pravou dolní část břicha jakoby viditelně vyboulenou – ne ostře, spíš celou pravou část. Nevím, zda je to v pořádku. Zhubla jsem už pět kilogramů, přičemž jsem už tak hodně štíhlá. Mám tři děti a spoustu denních povinností, tak mě situace poněkud otravuje. Hlavně mi zatím nikdo nedovedl říct, čím to je. Jak to tedy řešit?

Celý článek »
Pomůže na vředy dieta podle krevních skupin?

24. 01. 2013

Pomůže na vředy dieta podle krevních skupin?

Léčila jsem se s vředy ve dvanáctníku, které mi způsobovaly bolest v oblasti žaludku a průjmy střídavě se zácpami. Nyní opět beru léky na utlumení (pravidelně na podzim se mi příznaky vrací), ale průjmy mě trápí stále, ačkoliv nejím nic dráždivého. Dočetla jsem se, že existuje jídelníček podle krevních skupin. Myslíte, že by mi toto mohlo pomoci?

Celý článek »
Dlouhodobá zácpa

08. 04. 2012

Dlouhodobá zácpa

Již delší dobu trpím zácpou, k vyprázdnění bohužel musím používat glycerínové čípky, už ani ty mne ale nevyprázdní. Psyllium pomohlo, ale pouze na nějaký čas. Jsem z toho nervózní. Necítím se ve své kůži, jsem stále unavená. Myslíte, že je na místě nějaké vyšetření?

Celý článek »
Gastroskopie: jde to i bez mučení

26. 07. 2011

Gastroskopie: jde to i bez mučení

Gastroskopie je jedno z nejméně oblíbených vyšetření – potvrdí lékaři a hlavně pacienti, kteří museli zasunutí tenké hadičky do žaludku absolvovat, obvykle dokonce opakovaně. To je problém: kvůli nepříjemným vzpomínkám na „muka“ při gastroskopii se část pacientů už dalším vyšetřením nechce ani podrobit. Dávení, slinění, nepříjemný tlak v krku a podráždění kořene jazyka se dá přitom vyhnout, když si necháte endoskop zavést nosem.

Celý článek »