Většina lidí pije kávu, protože jsou díky ní bdělejší a zlepšuje jim náladu. Řada studií opravdu naznačuje, že kofein krátkodobě zlepšuje výkonnost kognitivních funkcí mozku – jako jsou paměť, udržení pozornosti a tak dále. Jenže výzkumy také ukázaly, že zvýšení výkonnosti po konzumaci kofeinu je ve skutečnosti krátkodobým zvratem v abstinenčních příznacích po jeho nedostatku. Stejně jako jakýkoliv jiný stimulant, i kofein je návykový a je dobré ho mít pod kontrolou.

Negativní účinky kávy

Příliš mnoho kávy oslabuje metabolismus, tedy naše trávení, a vyčerpává nadledvinky, startuje totiž vylučování adrenalinu – spouštěče známého reflexu „bojuj nebo uteč“. Příliš kávy v našem těle náš organismus stresuje. Zvlášť máte-li už stresu ve vašem životě dost – jste vytížení, pečujete o děti a nevíte, kam dřív skočit, je na místě kávu omezit.

Kolik šálků kávy denně je zdravé pít?

Množství káv, které je pro vás zdravé denně vypít, si musíte určit jedině vy sami. Může to být jeden šálek nebo dva nebo žádný. Mnoho lidí je přecitlivělých na kofein, aniž by si toho byli vědomi. I malé množství kofeinu pro ně dokáže udělat velké divy. Z toho důvodu je dobré na jeden týden kofein zcela vynechat. Do skupiny takových nápojů patří: limonády s obsahem kofeinu, dietní limonády, energetické nápoje a černý čaj. Přežít vám tento týden pomohou zdravé náhražky kávy.

Dáte tak tělu šanci, aby se od kofeinu vyčistilo, a v momentě, kdy se ke kávě vrátíte, můžete pozorovat, co s vámi kofein skutečně dělá. Na paměti mějte také to, že velkou roli hraje i způsob konzumace kávy. Ti, kdo do sebe kávu klopí ve stresu – spěchu na vlak, pracovním shonu... – si kávou hladinu stresu ještě zvyšují. Konzumace kávy by měla být spojená s příjemným rituálem, kdy si ji vychutnáte s přáteli nebo v klidu s požitkem sami.

Zdravé náhražky kávy

Snažíte-li se omezit kofein, bezkofeinová káva bude asi první volba. Jenže pro mnoho „kafařů“ může být chuťově neuspokojivá. Kromě ní můžete zkusit tyto varianty lahodných nápojů, které ve srovnání s kávou obsahují málo kofeinu, mají jemně stimulující efekt a další zdravotní benefity navíc.

Chai Latté - kombinace černého čaje, výrazného koření a mléka je skvělou náhražkou kávy. Chutná skvěle oslazený medem.

Kvalitní sypané zelené čaje – Matcha, sencha, existuje spoustu druhů. Vybírejte kvalitní a bez aromat. Ocení hlavně ti, kdo se kromě omezení kofeinu snaží i zhubnout. Zvyšuje spalování kalorií, aniž by zvyšoval srdeční tep a krevní tlak, jak to dělá káva. Pomáhá regeneraci organismu s působí i jako antioxidant.

Yerba Maté – bylinný čaj, který má díky nízkému obsahu kofeinu stimulující efekt. K doslazení použijte med.