Levandule

Regeneruje kožní buňky a pomáhá tak omlazovat pokožku. Její vůně má hluboké relaxační účinky. Prospívá jak problematické, tak suché a dehydratované pleti, které navrací vlhkost. Levandule je nejlepší do koupelí, vyrobit si z ní ale můžete i napářky nebo pleťové vody.

Tymián

Má silně antibakteriální účinky, podporuje krevní oběh a mírní kašel. Prospívá mastné pleti, kterou čistí a zároveň zbavuje přebytečného kožního mazu. Výhodou je, že také hydratuje, takže pleť nezůstává vysušená. Tymián je výborné koření, jinak se z něj dají připravit masky, odvary, napářky nebo třeba koupele.

Máta

Zklidňuje podrážděný žaludek, tlumí pocity hladu a pomáhá při ženských problémech, osvěžuje a také povzbuzuje unavenou pleť. Hodí se hlavně pro mastnou a smíšenou pokožku, má totiž čisticí a zklidňující účinky, které mírní projevy akné. Léčivé účinky máty nejlépe využijete v čajích, odvarech nebo koupelích.

Meduňka

Jemně voní po citrusech, osvěžuje, zklidňuje, má antibakteriální a hojivé účinky, snižuje krevní tlak a omezuje výskyt oparů. Nejvíc ji ocení citlivá pleť, kterou meduňka posílí a uvolní. Také zpomaluje stárnutí a brzdí vznik vrásek. Hodí se do koupelí, čajů a odvarů.

Rozmarýn

Bylinka s pronikavou vůní má silné protizánětlivé účinky, osvěžuje, uklidňuje mysl a zahání deprese. Pomáhá také zklidnit mastnou a zčervenalou pleť, která se díky němu přestává mastit. Výborně se hodí do koupelí a jako koření do jídla.

Šalvěj

Pomáhá při pocení, paradontóze, bolesti v krku, chřipce nebo angíně. Kromě toho rozpouští tuky, podporuje metabolismus pokožky a pomáhá čistit ucpané póry. Ocení ji hlavně lidé s mastnou a smíšenou pletí. Pokud chcete vylepšit stav svojí pleti, připravte si čaj nebo odvar.

Bazalka

Prospívá trávicí soustavě, ulevuje od bolesti hlavy a podporuje tvorbu mateřského mléka. Zklidňuje a tonizuje pokožku celého těla, má hydratační a posilující účinky. Skvěle se hodí i na vlasy, uzavírá totiž jejich povrch, a hříva je tak výrazně lesklejší. Z bazalky se dají vyrobit pleťové vody nebo třeba napářky, populární jsou i nálevy a čaje. Bazalka se skvěle hodí do kuchyně jako koření.