Jak vypadá a kde roste

Keř řepíku je charakteristický svými jasně žlutými květy uspořádanými do klasu, které se objevují od července do září. Ty se poté proměňují v lepkavá semena, která se snadno zachytí na oblečení. Stvoly mohou dorůstat do výšky 60–100 cm a mají poměrně velké sytě zelené listy. Celá rostlina je pokryta jemnými chloupky. Na první pohled připomíná diviznu.

Sbírá se celá nať. Tato rostlina se vyskytuje téměř ve všech koutech naší země. Roste u silnic, v lesích, a dokonce i v zahradách a parcích. Kromě množení semeny si tak můžete ukopnout i část vzrostlého keře a zasadit ji na vlastní zahradě.

Jaké jsou léčivé vlastnosti řepíku

Řepík má mnoho cenných léčivých vlastností. Je vynikajícím protizánětlivým prostředkem, pomáhá při žaludečních potížích a je užitečný při onemocnění jater. Čistí a posiluje krev, pozitivně působí při revmatismu, dně a kožních chorobách. Lze jej používat vnitřně i zevně. Při vnějším použití urychluje hojení ran, vředů, popálenin a bodnutí hmyzem. Používat ho můžete také, pokud vás trápí žaludeční vředy anebo jiné choroby trávicího traktu. V tomto případě je nejlepší vyrobit si výluh z nati. Ten pomůže i v případě vleklých zánětů v krku, angíně anebo při jakýchkoli zápalech dutiny ústní.

Je výborným podpůrným prostředkem při nemocech horních cest dýchacích. Stačí ho pravidelně kloktat. Pomáhá také vylepšit metabolismus tuků a především cholesterolu. Používat ho můžete také při výskytu písku v ledvinách, žlučníku anebo močovém měchýři. Listy řepíku můžete přikládat na bolestivé klouby či kříž, uleví i při tvrdnutí jater nebo při onemocnění sleziny. Bylinková koupel v řepíku by se měla stát součástí vašich pravidelných zdravotních rituálů. Při dlouhodobém užívání řepík podpoří také funkci ledvin a močového měchýře. Řepík patří mezi nejlepší léčivé bylinky, které můžeme sbírat a pěstovat v našem podnebném pásmu. Ne nadarmo se německy nazývá Königskraut, tedy „Královská bylina“.

Kdy řepík vysévat a sbírat

Semena řepíku se vysévají na jaře na teplejší a sušší stanoviště. Nejdůležitější je nepřehánět to s množstvím vody, protože rostlina nemá ráda přílišnou vlhkost. Rostlina je nenáročná na pěstování a budou jí vyhovovat i místa na skalkách nebo suchých stráních. Půda by měla být humózní, propustná, stanoviště slunečné a polostinné. Sbírá se nať, a to v červenci a srpnu. Ta se pak suší zavěšená nebo rozložená v tenké vrstvě při teplotě do 40 °C. Usušenou nať následně skladujte na suchém a tmavém místě bez přístupu vzduchu. Ideálně ve skleněné dóze.

Jak připravit výluh k vnitřnímu i vnějšímu použití7

Nejoblíbenějším způsobem využití řepíku je jeho příprava v čajových směsích, kde se může míchat s dalšími bylinami, jako je heřmánek, řebříček nebo meduňka. Tento odvar velmi účinně zklidňuje žaludeční potíže. Čaj připravíte tak, že 3 polévkové lžíce řepíku anebo směsi z bylinek vložíte do hrnku nebo konvice, přidáte vroucí vodu a necháte 10–15 minut louhovat. Pijte dvakrát až třikrát denně při jídle. Používat ho můžete také pro vnější ošetření drobných ran či štípanců od hmyzu. Velice účinná je také koupel nohou anebo celého těla v řepíku či směsi bylin s řepíkem. V tomto případě bude řepík účinně působit i na nejrůznější vyrážky, vřídky a celkově bude vykazovat hojivé účinky na pokožku.