Zarůstání nehtů se nejčastěji objevuje na palci u nohy, může ovšem postihnout jakýkoliv prst na nohách i rukách. Je to velmi nepříjemné, bolestivé, místo je často zarudlé a může dojít i k zánětu nebo infekci a vytvoření abscesu na postiženém místě. Ačkoliv se většinou nejedná o příliš závažný problém, dovede pořádně znepříjemnit běžné dny, proto se snažíme bolestí zbavit co nejrychleji. To se nám podaří teprve tehdy, pochopíme-li, proč nám nehet zarůstá.

Proč vzniká zarostlý nehet?

Nejčastější příčinou zarůstání nehtů je špatná manikúra nebo pedikúra, hlavně špatné tvarování nehtů. Obzvláště nehty na nohou bychom nikdy neměli stříhat do oblého tvaru, ale do rovna. Také příliš krátký střih nehtů může způsobit zarůstání a následné bolesti a problémy.

V některých případech za onychokryptózu může také genetika nebo nějaké trauma - například poranění palce u nohy při sportu. Po něm se může nehet deformovat a začít růst do měkké tkáně prstu.

U palců a dalších prstů na nahou může být zarůstání nehtů způsobené také nevhodnou obuví. Příliš těsné boty, které na prsty u nohou delší dobu tlačí, mohou způsobit deformaci nehtů a onychokryptózu. 

Léčba zarostlého nehtu

Ve většině případů se naštěstí zarostlý nehet s trochou péče vyléčí sám, pokud ale bolest neustává nebo vypadá zranění zaníceně, v každém případě je nejdůležitější v první řadě navštívit lékaře.

Rad, jak se zarostlým nehtem je mnoho, od těch absolutně bizarních, přes ty poměrně logické až po ty lékařsky i pacientsky ověřené. 

Teplá voda

Nejbezpečnější léčbou i úlevou je namáčení bolestivého místa do teplé vody několikrát denně. Zmírní se tím otok a bolest. Do vody můžete přidat také trochu mořské soli nebo antiseptického přípravku.

Dentální nit

Tato technika patří mezi ty bizarnější a lékaři ji rozhodně nedoporučují. Jedná se o vložení dentální nitě nebo bavlnky do prostoru mezi nehet, kde právě zarůstá. Tím se oddělí a nasměruje se ke správnému růstu. Než riskovat rozšíření infekce a zbytečnou bolest navíc, raději opravdu navštivte lékaře.

Antiseptické masti

Jak již zmíněno v předchozích odstavcích, na zarostlé nehty dobře fungují antiseptické masti, kterými je dobré potírat místo dle pokynů lékárníka.

Prevence zarůstání nehtů

Nejdůležitější prevencí zarůstání nehtů a různých záděr je pravidelná, bezpečná a poctivá manikúra i pedikúra. Jednou za čas je vhodné své nehty svěřit i do rukou odborníků a nechat si mani a pedi udělat profesionálně. 

Nehty je vhodné pilovat do rovného nikoliv oblého tvaru a také je neudržovat příliš krátké - mají pak větší tendenci zarůstat.

Vhodná hygiena je též základ, a to se nohou týče, je důležité je kromě pravidelné koupele také vždy po sprše pečlivě vysušit. Pokud totiž například navlékneme na vlhkou nohu ponožku a botu a rovnou vyrazíme ven, tvoříme tím na nohách ideální prostředí pro bakterie a kvasinky, které mohou být se zarůstáním nehtů také spojené.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud se přes domácí péči a preventivní opatření stav nezlepšuje, nebo pokud jsou příznaky závažné a zahrnují vysokou míru bolesti, zarudnutí, otok, hnisání nebo příznaky infekce (teplota, zvýšené místní teplo, rozšířená bolest), je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Jedině lékař může stanovit přesnou diagnózu a podle ní i vhodný způsob léčby.

Zdroje:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546697/https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2009/0215/p303.html