Povolejte na pomoc přírodu

Nejenom halda léků vám ale pomůže zvládat měsíční trable. Bylinky dokážou zázraky, dáte-li jim šanci. Mezi typicky ženské bylinky patří například kontryhel, řebříček či hluchavka. Přidat je potřeba také dostatek pohybu a k tlumení nejhorších bolestí dobře přispěje i teplo. Ideální je například horká sprcha, máte-li zrovna možnost si ji dopřát. Nepočítejte ale s tím, že bolest při menstruaci odezní po vypití jednoho šálku čaje či osprchování. Je to běh na dlouhou trať, který se ale vyplatí a jehož výsledkem je menstruace, o které téměř nevíte, a především následně zdravé těhotenství.

Dopřejte si bylinkový čaj z kontryhele

Kontryhel je pověstný typickým tvarem lístků, které mají schopnost vylučovat tekutinu, jež na nich ulpívá v podobě kapky. Ta je často mylně považována za kapku rosy. Možná si „rosičku“ či „bylinku Panny Marie“ vybavíte z letní louky. Kontryhel upevňuje ženské zdraví a díky obsahu tříslovin, éterických olejů, lecitinu a taninu eliminuje záněty ženských orgánů a pozitivně ovlivňuje menstruaci, ale také plodnost a tvorbu mateřského mléka. Kontryhel můžete užívat vnitřně ve formě čaje, který budete popíjet několik dní před menstruací a v jejím průběhu, anebo si pravidelně dopřávejte sedací koupel, samozřejmě v období mimo menstruaci.

Kontryhel pomůže s menstruací, porodem i potížemi v období klimakteria.

Jak si připravit účinný bylinkový čaj?

Základem je samozřejmě odpovídající množství bylinky. Ideální je v čerstvém stavu, použít ale můžete i sušenou. Počítejte přibližně se 2 čajovými lžičkami suché nati na 250 ml vody. Vodu nechte po uvaření krátce odstát, aby měla okolo 90 °C, a poté jí směs zalijte. Nechte alespoň 10 minut louhovat v zakryté nádobě a následně sceďte. Můžete ochutit medem nebo třtinovým cukrem. Bylinkový čaj by se měl popíjet teplý, jeho účinky jsou pak nejvyšší. Dopřát si můžete klidně i 2 až 3 šálky denně.

Řebříčkovou tinkturu si připravíte sami doma

I řebříček je bylinkou pomáhající s ženskými obtížemi. Lidově bývá nazýván „matčina“ či „panenská bylina“. Obsahuje velké množství tříslovin, flavonoidy a především sodík. Řebříček působí močopudně a zmírňuje křeče, zároveň má protizánětlivé vlastnosti a je silně antiseptický. V létě si můžete jednoduše připravit tinkturu – 1 díl řebříčku zalijte 4 díly potravinářského alkoholu a nechte alespoň 3 týdny za občasného protřepání odstát. Poté sceďte, přelijte do lahvičky a uložte na temném a chladném místě. V období bolestivé menstruace užívejte pravidelně 20 až 30 kapek tinktury denně. Její účinky můžete zvýšit pravidelným popíjením řebříčkového čaje v období několika dní před menstruací a v jejím průběhu.

S harmonizací menstruačního cyklu pomůže také hluchavka

Nasušte si nejen květy, ale klidně celou nať. Dejte ale pozor, abyste sbírali výhradně hluchavku bílou. Právě ta má totiž nejlepší vliv na pravidelnost cyklu a zmírnění bolestivosti menstruace. Na druhou stranu ani hluchavka nachová se nemusí za své účinky stydět. Upravuje totiž silné krvácení. Hluchavku mohou popíjet i ženy, kterým se nedaří otěhotnět nebo které trpí dlouhotrvajícími gynekologickými obtížemi.

Síla přírody je při léčení lidských neduhů nepřekonatelná. Poslechněte si audio článek o účincích bylinek.