Uvádí se, že juk je na 40 druhů a jejich účinky jsou podobné. U nás se v zahradách setkáte s jukou vláknitou – poznáte ji podle tuhých úzkých a špičatých listů trčících z růžice přisedlé k zemi. Z jejich okrajů se odlupují bílá vlákna. Rostlina sice pochází z Ameriky, kde se hojně pěstuje třeba v Arizoně, Mexiku nebo Peru, ale dobře se jí daří i u nás. Kvete bohatým trsem zvonkovitých bělavých květů na tuhém stvolu, který se může pnout ze středu růžice až do výšky dvou metrů. Zajímavostí ale je, že u nás neplodí, protože ji opyluje jediný druh motýlů žijících právě na americkém kontinentu.

Zdroj: Youtube

Jak se zpracovává

Zpracovat se dá celá rostlina: namáčením listů, oddělováním a splétání tuhých vláken se vyráběly provazy, šťáva z plodů sloužila jako syřidlo při výrobě kozích sýrů, poupata i kořen byly součástí jídelníčku některých indiánských kmenů coby běžná zelenina. Některé prameny uvádějí, že právě lidé z těchto kmenů se dožívali výrazně vyššího věku, než ostatní domorodci.

Pro léčebné účinky se dnes nejvíce používá druh Yucca shigidera, zejména jeho kořen, vzácněji i listy. Ty se rozmělní, usuší a rozemelou na prášek, který se dále zpracovává – třeba do podoby různých potravinových doplňků, které jsou volně k dostání. Na internetu můžete najít videa z amerických pouští, kde si z rozmačkaného kořene můžete vyrobit jednoduché mýdlo – rostlina totiž obsahuje přírodní saponiny, které jsou také zodpovědné za popisované léčebné účinky. Stejně jako jiné saponáty totiž mění napětí tekutin a umožňují tak snadno omýt mastnotu a jiné nečistoty. A to nejen vně, ale i „uvnitř“.

Na co pomáhá

Jelikož jde o rostlinu exotickou a v našich končinách používanou poměrně krátce, nelze se opřít o jejich tradiční užití našimi předky, yucca ale bývá doporučována k detoxikaci organismu, čistí střeva nejen tím, že s sebou odvádí tuk a nečistoty, ale má i antivirové a antibakteriální účinky. Osvědčuje se tak v péči o trávení lidí s chronickými záněty střev, jako je Crohnova nemoc. Stejně tak prospívá nemocem typu revmatoidní artritida nebo se uvádí, že pomáhá rozpouštět žlučníkové či močové kameny. Svým působením na tuky také dokáže snižovat hladinu cholesterolu.

Vyzkoušejte

Prášek z yuccy se přidává i do šamponů: kromě saponinů, které vlasy čistí, zklidňuje podrážděnou pokožku hlavy a zabraňuje vypadávání vlasů. Šampony s yuccou jsou k dostání v tekuté i tuhé formě a nejčastěji se do nich přidává i éterický olej z hřebíčku a skořice. Výsledná vůně spojující jemnou yuccu s nám dobře známými hřejivými a sladkými kořenitými tóny je jednoduše neodolatelná!

Zdroj: