Podle reflexologie mají všechny orgány nebo části těla svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidlech. Správná masáž nohou nebo chůze naboso tak člověka dokáže zregenerovat doslova „od hlavy až k patě“. „Reflexní terapie (reflexologie) je více než tisíc let stará asijská masáž, která se považuje za jednu z nejúčinnějších metod alternativní medicíny a samoléčby. Je založená na holistických principech a na předpokladu, že na koncích těla (chodidlech, rukou, uších) se nacházejí nervová zakončení, která mají vztah k vnitřním orgánům a dalším místům v těle. Tlakem nebo hlazením těchto reflexních bodů na plosce, prstech, nártech a v okolí kotníků můžeme ovlivňovat každou část lidského organismu – odstranit energetickou nerovnováhu v orgánu nebo, je-li v těle akutní zánět, případně pokud orgán nefunguje tak, jak by měl, můžeme ulevit od bolesti či nastavit správnou funkci organismu a podpořit metabolismus,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Zdroj: Youtube

Hlavním cílem reflexní terapie je celkové obnovení energie v těle. Stimulace reflexních bodů má zároveň příznivé účinky na psychiku, činnost metabolismu i zažívání. „Vhodným působením na reflexní plošky můžeme vyřešit široké spektrum zdravotních těžkostí. A to od problémů na úrovni pohybového ústrojí (bolesti kloubů a páteře, blokády páteře, migrény a podobně) přes poruchy činnosti jednotlivých orgánů v dýchací, srdečně cévní, trávicí, močové a pohlavní oblasti až po disharmonii v oblasti psychické a emoční. Pravidelné reflexní masáže nohou také aktivizují imunitní systém a přímo tím podporují vlastní obranyschopnost a samouzdravování, které je lidskému tělu přirozené,“ vyjmenovala fyzioterapeutka.

Stav chodidel může ukazovat na problém se štítnou žlázou

Že je v našem těle opravdu všechno propojené popisuje i následující příklad.

Kolik z nás má např. Hallux vulgus (laterální vbočení palce). Jedná se o deformaci palce nohy, při níž je palec stočen k ostatním prstům s vytvořením značného vyklenutí v místě jeho kloubu. Tento problém nemá příčinu v ortopedické vadě, kam bychom nejspíš zaměřili léčbu. Je to důsledek špatné funkce ramenního kloubu, ramenního pásu, krční páteře a ve spojení s tím vším i štítné žlázy. Že má vbočený palec a problém se štítnou žlázou potvrzuje i studie.

Bez odstranění těchto závad se nelze zmíněné deformace definitivně zbavit, dokonce i operace je jen dočasnou pomocí. Samozřejmě je zde i zpětná vazba, kdy narušená statika kostry chodidla může způsobit např. problém ramenního kloubu.

Jak si pomoci sám? Nejpřirozenější reflexní terapií zůstává chůze na boso. Chodidlo není deformováno obuví a je adekvátně stimulováno nerovnostmi terénu. „Bolestivá citlivost chodidel na každý kamínek se postupně ztratí. Není to dané ani tak tím, že si noha ‚zvykne‘, jako tím, že masáží bolavých reflexních plošek harmonizujeme činnost jednotlivých orgánů.

Zdroj: redakce, studie