V lógru najdete velké množství minerálů jako dusík, vápník, draslík, železo, chrom, fosfor či hořčík – tyto látky napomáhají zdárnému růstu některých druhů rostlin, jejich olistění i bohatému kvetení. Současně káva jako hnojivo v půdě podporuje odstranění těžkých kovů, které zeminu kontaminují.

Ekologický kompostovací materiál

Přidejte kávovou sedlinu přímo do kompostu, kterým rostliny hnojíte. Při použití sedliny v kompostovací nádobě nebo hromadě je dobré navrstvit tři díly listí, jeden díl čerstvé posečené trávy a jeden díl kávové sedliny. Nebo kávu rozprašte kolem květin a keřů, jen pozor na množství. Příliš mnoho kávy by mohlo způsobit překyselení půdy. Taky je dobré kávu ještě přikrýt mulčovací kůrou, aby ji vítr nerozprášil. Další možností je hnojit formou zálivky, kdy kávovou sedlinu smícháte v konvi s vodou.

Okyselení půdy

Některé rostliny, jako jsou například borůvky, rododendrony, kapradiny, vřesy, azalky, hortenzie a orchideje, mají rády kyselejší půdu. A právě kávová sedlina půdu dokáže mírně okyselit, což těmto rostlinám prospívá.

Proti plevelu

Kávovou sedlinu můžete využít také místo mulčovací kůry a ušetřit tak. Rozprostřete ji v tenké vrstvě kolem rostlin, v půdě se tak zadrží vlhkost a to brání prorůstání plevelu.

Zbraň na slimáky

Kávová sedlina může spolehlivě odradit některé škůdce, jako jsou slimáci, mravenci a hlemýždi. Ty odpuzuje nejen kofein, ale i drsná struktura sedliny. Stačí ji rozsypat kolem rostlin, které chcete ochránit. I když to nemusí vždy fungovat stoprocentně, je to přírodní a ekologický způsob, jak se bránit škůdcům, kteří si chtějí smlsnout na vaší zahradě. Koho lógrem z kávy ještě zastrašíte? Mšice a housenky. Pokud okusují listy rostlin, aplikujte na ně lógr rozpuštěný ve vodě pomocí rozprašovače, funguje to!

Přiláká žížaly

Chodíte rádi na ryby? Pak potřebujete jako návnadu dostatek žížal. Ty jsou potřebné ale i pro samotnou půdu, které prokazují velkou službu, mimo jiné tím, že ji pěkně provzdušňují a zlepšují její strukturu. Žížaly kávovou sedlinu přímo zbožňují a promění ji, stejně jako další další bioodpad z kuchyně, v cenný substrát.

Zlepšuje propustnost půdy

Kávová sedlina jako hnojivo zlepšuje strukturu půdy i její propustnost, absorbuje vodu a déle ji udržuje vlhkou, což je pro okrasné rostliny, ale třeba i rajčata žádoucí.

Obarvuje květy

Víte, že kávová sedlina může ovlivnit i barvu některých květů, například hortenzií? Pokud hortenzie zasadíte do kávové sedliny, jejich květy získají modřejší barvu, což má na svědomí větší kyselost půdy. A trápí-li vás trávník, který má své nejlepší časy už za sebou, dopřejte i jemu zbytek po kávě a uvidíte, jak pookřeje.

Zdroje: https://liberecky.denik.cz/zahradkareni/kavova-sedlina-hnojeni.html

https://serafiini.fi/nevyhazujte-kavovou-sedlinu-posypte-ji-travnik-a-vyresite-neprijemny-problem/2024/09/14/