Svou sílu třezalka umí skvěle zrcadlit také do lidské mysli, kterou díky obsaženým látkám dokáže doslova proslunit. Jsou jimi hypericin, flavonoidy a hyperforin a jsou obsaženy v horní části třezalky. Právě ta je nejčastěji sbírána a zpracovávána pro lékařské využití.

Třezalka byla jednou z nejoblíbenějších přírodních pomocníků známého faráře Sebastiana Kneippa, který proslul hydroterapií a pěti pilíři zdraví. Jedním z nich jsou také bylinky. Páter Kneipp věřil, že pro každou nemoc existuje bylinka, a třezalku často sám využíval a doporučoval ji i svým pacientům.

Hypericin, tečky pro dobrou náladu

Nebyla by to třezalka tečkovaná, kdyby neměla na zářivě žlutých listech typické černé tečky. Nemá je ovšem jen pro okrasu. Jedná se o silně barvící hypericin, tedy hlavní léčivou složku této bylinky. Když lístky rozemneme, zbarví nám prsty do červena. Jako zvláštní přísada se používá samotný hypericin například do léčivých olejů na poraněnou kůži.

To pravé kouzlo hypericinu ovšem spočívá v jeho pozitivním účinku na lidskou psychiku. „Hypericin odplavuje stres a sklíčenost a je nositelem dobré nálady. Bude vás chránit i před psychickou únavou a stresem, ať už je jeho původcem práce, či složitá osobní situace. Je vhodný i při nespavosti, úzkostných stavech či žaludečních neurózách,“ vyjmenovává příznivé účinky třezalky odbornice na přírodní léčbu Jana Ranušová.

Posilující nervové tonikum

O tomto tečkovaném zázraku můžeme rozhodně říct, že je přírodním antidepresivem. Proto je určitě lepší při prvních psychických potížích sáhnout po této bylince než rovnou po lécích. Ovšem nemusíte se bát, že byste museli třezalku shánět a složitě zpracovávat sami. Je možné ji zakoupit v podobě tobolek v některých drogeriích a lékárnách.

Tato léčivka pomůže předně každému, koho trápí lehké deprese, úzkost, stres a sklíčenost, ale skvělým pomocníkem je i při přechodu či při odvykání kouření. Podporuje znovuzískání duševní rovnováhy, klidu a soustředěnosti. Ačkoliv má třezalka velmi pozitivní účinky na psychiku, neměli by ji užívat těhotné a kojící ženy a lidé s velmi světlou pletí, která je citlivá na sluneční záření.

Pozor, s čím ji užíváte

Chcete-li si léčit splíny třezalkou, je potřeba uvědomit si její moc a sílu. Pokud neužíváte žádné další léky, nic nehrozí. Ovšem polykáte-li například antikoncepci s ethinylestradiolem, bacha na ni! Látky obsažené v třezalce můžou snížit účinek tohoto typu antikoncepce. Podobně působí i na léky užívané při epilepsii, na preparáty proti srážení krve, opatrní by měli být také lidé užívající cytostatika a imunosupresiva.

U antidepresiv působí třezalka obráceně: zvyšuje jejich účinnost. To je však neméně nebezpečné, protože hrozí takzvaný serotoninový syndrom, tedy stav, kdy je serotoninu v těle příliš a organismus si s tím neumí poradit. Projevuje se zmatením, halucinacemi, ale třeba také srdečními problémy.