Když nás trápí běžný kašel, většinou nás to k lékaři nedožene. Pokud se ovšem bolesti dostanou až do průdušek a trápí vás pocit dušnosti, může to znamenat, že se infekce dostala i do dolních cest dýchacích. V takovém případě je vždy dobré lékaře navštívit, k léčbě totiž mohou být potřeba antibiotika. Léčbu a úlevu od bolestí průdušek můžete podpořit také tím, sáhnete-li po těchto přírodních zázracích.

Jitrocel

Ať už vás přepadne nějaká viróza, nachlazení ale i zápal plic, ulevit vám dobře může jitrocel a jitrocelový čaj. Jitrocel má protizánětlivé účinky a pomůže vyčistit plíce i průdušky - je proto vhodný jako doplněk při léčbě různých respiračních onemocněních.

Dobromysl

Nať z dobromyslu (oregano)) je fantastická na úlevu při kašli a bolesti průdušek, působí jako antioxidant a podporuje imunitní systém. Ač jsme zvyklí dobromysl používat spíš v kuchyni, nejčastěji té italské, skvěle se hodí i jako přírodní lék. Z dobromyslu si můžete udělat čaj, sirup nebo například tinkturu.

Máta

Máta je nejen chutná, voňavá a naprosto univerzální, je také léčivá. Skvěle působí na úlevu od kašle a uvolnění dýchacích cest. Kromě klasického mátového čaje můžete zkusit například i k inhalaci při napařování.

Fenykl

Fenykl podporuje vykašlávání a má protikřečové vlastnosti - ulevuje tím bolavým průduškám při zánětech a kašli.

Tymián

Další intenzivně vonící bylinka, která má antiseptické účinky. Pomáhá s vykašláváním, ulevuje bolesti průdušek a navíc má pozitivní účinky na celý náš trávicí systém.

Heřmánek

Bylinka s uklidňujícími účinky napomáhá také funkci imunitního systému, proto je heřmánkový čaj dobré zařadit do jídelníčku při léčbě všech různých nemocí. Dobře funguje i na spaní.

Sléz

Při zánětu mandlí, průdušek nebo hrtanu, při zahlenění a silném kašli poslouží odvar ze slézu. Sléz se dá k úlevě použít i při angíně nebo zápalu plic.

Šalvěj

Šalvěj má antiseptické a protizánětlivé účinky, což ji činí vhodnou pro léčbu respiračních infekcí, bolesti v krku a kašle. Lze ji použít v podobě čaje nebo inhalačních par.

Eukalyptus

Eukalyptový olej je také dobrou volbou díky svým dekongestivním a antibakteriálním vlastnostem, které mohou pomoci uvolnit ucpané dýchací cesty. Esenciální olej z eukalyptu může být použit do difuzéru nebo přidán do horké vody pro inhalaci.

Pamatujte na to, že pokud vás trápí jakékoliv respirační nebo jiné zdravotní problémy, vždy je důležité před použitím přírodní nebo alternativní medicíny kontaktovat lékaře, který stanoví jak diagnózu, tak správnou léčbu. Použití bylinek a přírodních produktů sice může být efektivní, při některých typech léčby to však nemusí být žádoucí. Přírodní medicína by měla být používána na podporu odborné léčby, nikoliv jako její náhrada.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-asthma-relief

https://www.stlukes-stl.com/health-content/medicine/33/000019.htm