Svatojánské byliny mají podle našich předků největší moc. Byly sbírány v pravé poledne nebo přímo o svatojánské noci, a to s přesvědčením, že v těchto dnech jsou jejich léčivé vlastnosti nejsilnější. Pro správné účinky ale existují určité zásady - při sběru se nesmí mluvit ani se ohlížet za sebou, jinak bylinky ztratí svou kouzelnou moc. Existuje tradice kytice z 9 bylin, která je symbolem svatojánských slavností. Které bylinky to jsou?

Zdroj: Youtube

1. Svatojánská bylina

Tato bylina je také známá jako třezalka tečkovaná a je považována jako hlavní bylina svatojánské noci. Třezalka se používá při léčbě depresí, je protizánětlivá a antivirotická.

2. Svatého Jana černobejl

V tomto případě jde o pelyněk. Jeho hořká chuť je známá pro své léčebné vlastnosti, které mohou pomoci například s trávením a dalšími zdravotními problémy.

3. Svatojánské zelí

Rozchodník prudký, také známý jako svatojánské zelí, je bylina používaná v lidovém léčitelství pro své adstringentní a hojivé účinky. Používá se k léčení vředů, ekzémů a zánětů dýchacích cest. Má také diuretické účinky.

4. Kadeř svatojánská

Komonice lékařská je bylina s adstringentními, hojivými a protizánětlivými účinky. Používá se k léčení vředů, ekzémů, průjmu a při zánětech dýchacích cest. Má také silné močopudné účinky.

5. Svatojánská kytka

Kopretina bílá je nejen nádherná, podle starých tradic je ale potřebná při věštění a různých rituálech. Používá se i k výrobě esencí, pastilek a sirupů.

6. Modráček

Chrpa polní je léčivá rostlinka, která se používá k léčbě otoků, k čištění krve, a zároveň působí močopudně a žlučopudně.

7. Verbena

Sporýš je lékařská bylina hojně užívaná i našimi předky. Podávali ji na bolesti v krku a věřili, že má afrodiziakální účinky.

8. Vlčí ocas

Blín černý se užívá jako léčivá rostlina už odedávna. Astmatikům se podával ve formě cigaret, ve středověku ho užívali jako anestetikum a proti zápalu plic.

9. Heřmánek

Zdánlivý plevel, který umí udělat obrovskou parádu. Již po staletí se používá proti zánětům, otokům, na uklidnění ve formě čajů, do koupelí i odvarů. Heřmánek se často inhaluje a dává se do vonných relaxačních polštářků.

Zdroje: