Česnek: snadno dostupný pomocník

Česneku je snadno dostupný, levný a má velmi rychlý účinek.
Zdroj: Krasula / Shutterstock.com
Tenhle antioxidant a přírodní antibiotikum v jednom znali už ve starém Egyptě, kde ho používali jako lék na téměř všechny choroby. Osvědčil se jim zejména při léčbě cholery a hemoroidů, sázeli na něj i v případě, kdy jim docházela energie.

Jak je možné, že jeden malinkatý stroužek dokáže tolik nabudit lidské zdraví? První vědecký výzkum účinků česneku proběhl koncem 17. století. Dnes se hovoří o více než dvou stech různých substancích, které z něj dělají učiněný léčebný zázrak. Obsahuje například sirné sloučeniny, vitaminy A, C a E, minerály a stopové prvky, jako jsou draslík, sodík a vápník, enzymy, aminokyseliny a další cenné látky.

„Důležitou složkou česneku jsou antioxidanty a látka zvaná alicin, která likviduje infekce a bakterie a zvyšuje odolnost imunitního systému,“ tvrdí lékařka Irina Velsko z floridské univerzity, kde vedla několikaletý výzkum. Ten ukázal, že lidé, kteří často a pravidelně konzumují česnek, mají v krvi více T-lymfocytů (druh bílých krvinek), které pomáhají imunitnímu systému v boji s virovými a bakteriálními infekcemi.


Proti rakovině


Velkou předností česneku je, že je snadno dostupný, levný a má velmi rychlý účinek při léčbě řady zdravotních potíží. Pokud se vám někdy stalo, že vám po česneku bylo špatně od žaludku, měli jste zažívací potíže nebo vás pálila žáha, nebylo to ani tak kvůli množství česneku, které jste snědli, ale z důvodu konzumace středních zelených výhonků.

Právě ty mohou u osob s citlivým žaludkem vyvolat výše popsané obtíže. Jinak je ale česnek naprosto bezpečná potravina, ba co víc – poslední studie amerického Národního institutu pro boj s rakovinou hovoří jasně: Česnek působí jako dezinfekce a jeho pravidelná konzumace chrání trávicí trakt před výskytem rakovinotvorných buněk. Jak to tak vypadá, můžeme česneku vytknout pouze jediné – nepříjemný zápach, který člověk po jeho požití vydechuje. Proto si poctivou česnečku raději vychutnejte hezky v klidu a pohodlí domova.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.