Smrkové jehličí je jedna z mála léčivek, které se dají sbírat i v zimě, kdy ostatní byliny odpočívají v zamrzlé půdě. Zimní větvičky jsou sice na obsah blahodárných látek chudší než jarní výhonky, i tak se v nich ale skrývá dost vitaminu C a vonných silic na to, abychom z nich měli užitek.

Zdroj: Youtube

Smrk je v bylinkářství ceněný především pro vysoký podíl terpentýnové silice, která pomáhá uvolňovat hleny a prokrvit organismus, čímž celkově uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Navíc má antibakteriální účinek. Smrk se proto řadí mezi bylinky užívané při kašli, rýmě, zánětu průdušek, dutin i horních cest dýchacích nebo astmatu. V takovém případě ho nejvíce oceníte v podobě čaje. Nebojte se toho, čaj z jehličí krásně voní a má lahodnou chuť.

Stačí si z lesa donést smrkovou větvičku (o Vánocích ji klidně odstřihněte z vánočního stromku), opláchnout ji, nastříhat na krátké kousky, vhodit do studené vody, nechat přejít varem, 15 minut louhovat a na závěr přecedit.

Smrkový čaj se dá užívat i jako kloktadlo při bolestech v krku, zánětech dásní a jiných zánětech dutiny ústní. Pokud ale chcete při jeho přípravě zachovat alespoň část vitaminu C, zalijte jehličí převařenou vodou zchladlou na 90 stupňů. Když k němu po vychladnutí přidáte šťávu z citronu a med, získáte lektvar nejen na kašel, ale i na celkovou podporu obranyschopnosti.

Při nachlazení a zánětech dýchacích cest vám udělá dobře i inhalace smrkové páry. Do hrnce s vroucí vodou vhoďte několik větviček, klidně i šišky, a s ručníkem roztaženým nad hlavou vdechujte výpary. Pozor, neopařte se!

Díky tomu, že smrková silice prokrvuje, tiší také bolesti kloubů i svalů a užívá se při revmatu nebo na namožené svaly a bolavá záda. Lékařka a bylinkářka Alena Hamplová proto doporučuje tradiční masážní přípravky typu Lesana a Alpa obohatit o sílu smrkového jehličí. Jednoduše k nim přidejte trochu nasekaných jehliček a nechte měsíc macerovat.

Dlouhodobého užívání jehličnanů se ale vyvarujte. Obsahují totiž spoustu terpenů, které by mohly ve vyšších dávkách dráždit ledviny. Proto se přípravky z nich nemají podávat lidem s onemocněním ledvin.

Tip bylinkářky:MUDr. ALENY HAMPLOVÉ

SMRKOVÝ MASÁŽNÍ OLEJ

Do sklenice vložte 1 díl nasekaných smrkových jehliček, zalijte 2 díly zastudena lisovaného olivového oleje, zakryjte plátýnkem a převažte gumičkou. Pak sklenici cca 30 minut zahřívejte ve vodní lázni na teplotu 60–70 stupňů. Poté nechte olej dva týdny macerovat na teplém místě. Denně kontrolujte, zda se netvoří plíseň. Jehličky nesmí z oleje čouhat. Olej používejte k masážím nebo ho přidávejte do koupele

Zdroje:

  • Kondice 2/2020
  • mudr-alena-hamplova.cz