Ájurvéda rozlišuje nachlazení z nerovnováhy váty, pitty nebo kaphy. Právě rýma stejně jako zvýšená teplota a kašel vychází z nerovnováhy kaphy. První věcí, kterou byste měli udělat, je změna jídelníčku. Jaké potraviny konzumovat? Ájurvéda radí vyřadit mléčné produkty, sladkosti, sladké ovoce a také všechna studená jídla. Vybírat byste si měli jen lehce stravitelné pokrmy, hlavně zeleninové polévky, zeleninu vařenou ve vodě nebo na páře se zahřívacím kořením (zázvor, pepř, černá hořčice), brokolici, květák, rýži basmati, dýni. Imunitu můžete podpořit i tím, že si uděláte silný slepičí nebo hovězí vývar, do kterého přidáte lžíci jablečného octa, aby se na maximum vytáhly minerály z kostí. Během dne byste se měli šetřit, být v teple a popíjet čerstvý zázvorový čaj. Pozor, ájurvéda doporučuje vyvarovat se denního spánku, který jen zvyšuje kaphu. Nos si při rýmě proplachujte konvičkou se slanou vodou nebo šalvějovým odvarem.

Prolévejte se teplým čajem

Zázvor je báječným pomocníkem při ucpaných dutinách. Jeho oddenek se v ájurvédě a tradiční čínské medicíně používá jako univerzální lék. Hned při prvních příznacích nachlazení začněte během dne pít čaj z čerstvého zázvoru, do kterého po vychlazení na teplotu 40 °C přidáte med. Výborný je také čaj ze směsi pálivého koření a bylin. Jak na to? Dejte vařit vodu a povařte v ní zhruba 30 minut nastrouhaný a oloupaný kořen zázvoru, celou skořici, 1 čajovou lžíci kurkumy, jednu čajovou lžíci hřebíčku, kardamomu a pepř pippali (lze nahradit celým černým pepřem), přidejte špetku černé soli. Po vychlazení doslaďte medem a prolévejte se čajem během dne.

Užívejte cibulovou šťávu

Naše babičky nám šťávu z cibule sladily medem a dávaly nám ji po lžičkách proti kašli.

Štiplavý sirup na nachlazení opravdu výborně pomáhá, už proto, že odhleňuje. Jednu oloupanou cibuli nakrájejte na drobné kostičky, zakápněte medem, promíchejte a nechte hodinu odpočívat, aby pustila šťávu. Tu pak po lžičkách užívejte 3krát denně, až do odeznění obtíží. Výborné antibakteriální vlastnosti má i křen, který je nejlepší využít v počátcích rýmy. Stačí ho nastrouhat, smíchat s medem a vinným octem a třikrát denně si dát jednu čajovou lžičku.

Proplachujte nos

Proplachování konévkou néti s dlouhou hubičkou (seženete v lékárnách) se podle ájurvédy doporučuje i jako prevence zánětů dutin. Určitě tahle pradávná indická metoda stojí za vyzkoušení. Do konévky přidejte sůl a zalijte teplou vodou, dobře rozmíchejte, předkloňte se a střídavě nejprve jednou a pak druhou nosní dírkou prolévejte nos. Metoda nebolí ani není nepříjemná, jen si na ni musíte trochu zvyknout. A nezapomeňte se předtím vysmrkat – aby vám voda dírkami protekla, musí být obě uvolněné. Po proceduře se znovu dobře vysmrkejte, ale tak, abyste měli vždy jednu dírku volnou a neprofoukli si náhodou uši (mohli byste si tak způsobit zánět středního ucha).

K výplachu nosu můžete použít:

Solný roztok: rozpusťte 1–2 odměrky soli v teplé, převařené vodě.

Vincentku: smíchejte napůl vincentku s teplou převařenou vodou.

Čajovník: do 200 ml převařené vody přidejte 1 kapku tea tree oleje, promíchejte a vyplachujte.

Inhalujte éterické oleje

Silice z olejů, například eukalyptu, uvolňují a doslova protahují dýchací cesty, a tak pomáhají nejenom při rýmě, ale i při léčbě zánětu průdušek. Pokud na vás něco leze, zapalte svíčku v aromalampě a přidejte pár kapek oleje. Kromě toho, že se vám bude lépe dýchat, oleje také pročistí vzduch v bytě.

K inhalaci použijte:

Borovici lesní: má přirozeně antiseptické a protizánětlivé účinky, podobně jako eukalyptus podporuje uvolňování dýchacích cest

Tea tree: dezinfikuje dýchací cesty, mírní dechové obtíže, v přírodní medicíně slouží především k léčení astmatu a dýchacích dutin.
Myrtu a mátu peprnou: uvolní ucpané dutiny.

Staré dobré napařování

Kromě aromalampy můžete k aromaterapeutické inhalaci použít i obyčejnou mísu nebo hrnec s horkou vodou. Působení horké páry se solnými minerály v kombinaci s éterickými oleji či bylinami se využívalo snad od nepaměti. Nakapejte do mísy s horkou vodou několik kapek vonného oleje, zakryjte si hlavu ručníkem, nakloňte se nad mísu a zhluboka vdechujte páru. Pokud nemáte olej, můžete použít dvě až tři lžíce soli.

Udržujte tělo v teple

Jak už jsme zmínili, je potřeba vyřadit všechny studené nápoje i potraviny a co nejvíce tělu dopřávat teplo. Jak v podobě horkých polévek a prohřívacích čajů, tak při oblékání. Navlečte si doma tlusté vlněné ponožky a nasaďte klidně i čepici – pocení při léčbě nachlazení výrazně pomáhá. K prohřívání vám pomůže i koření kurkuma – přidejte ji například do čaje nebo polévky. Dalším zahřívacím kořením je skořice – sypte ji proto, kam jen můžete. Dopřát si můžete i teplou bylinnou koupel o teplotě 35–38 stupňů, do které přidáte bylinnou sůl nebo olej. Prokrvení těla zabraňuje usazování a dalšímu šíření bakterií a virů na sliznicích, kromě toho vám ingredience jako eukalyptus, kafr a jedlové či borovicové jehličí pomohou uvolnit ucpané dýchací cesty. Pozor si dejte jen na délku koupele – neměla by přesáhnout 20 minut.

Zdroje:

  • www.tradicniayurveda.cz
  • www.zasadnezdrave.cz
  • https://shop.kneipp.com/cz_cs/home/