Rostliny nasbírané na louce, u potoka nebo v parku jsou nabité vitaminy, minerály a enzymy. A teď na jaře obzvlášť. Navíc slibují nevšední kulinářské zážitky. Chce to jen naučit se je bezpečně poznávat a vědět, kterou část z které rostliny si dát. Vyplatí se také zajít pro ně dál než do parčíku u rušné křižovatky. Ať už je ale nakonec nasbíráte kdekoli, pečlivě je omyjte a nechte je chvilku na lince, aby z nich ‚odcestoval‘ všechen hmyz.
Pro začátek se naučte poznávat třeba kozlíček polníček – patří k těm ‚nejjednodušším‘ na určení i konzumaci. Přidat ho můžete do všech salátů i do smoothie, se kterými jeho chuť příjemně splyne.
JEMNÁ KAMUFLÁŽ
Začínáte-li s divokým býlím, je lepší zařazovat ho do jídelníčku pomalu a postupně. Některé výraznější rostliny by vás totiž mohly svou chutí překvapit. Nejlepší je zahájit experimenty lehkou ‚kamufláží‘ – rozmixujte byliny do polévky, kde nebudou hrát hlavní roli, ale trochu se schovají třeba za brokolici nebo špenát. Přidejte je do zeleninových placek, do bylinkového dipu s pažitkou ke kuřeti, do bylinkové pomazánky k petrželce (tvaroh, čerstvý sýr, bylinky, sůl, pepř), do omelety… Zkušenější pak mohou s divokým býlím gurmánsky kouzlit. Třeba Jana Vlková, největší česká propagátorka jedlých květin a planých bylin a autorka několika knih na toto téma, připravuje kapary z pampeliškových květů, rýži s fialkami nebo makarony s plevelem. „Na ty se nejlépe hodí různé merlíkovité – merlík obrovský, merlík bílý, lebeda zahradní – anebo brukvovité – hořčice rolní, křez úzkolistý. Zkrátka, co je k dispozici,“ vysvětluje Vlková na svém webu. Vše společně upeče zalité osoleným a opepřeným vejcem rozkvedlaným s trochou mléka.
My doporučujeme vrhnout se rovněž na přípravu pesta, třeba s medvědím česnekem – rozmixovaný s olivovým olejem, ořechy a parmazánem doprovodí těstoviny, gnocchi i kváskový chléb… Zkusit můžete i jedlé květy – lichořeřišnici, měsíček lékařský, pampelišku, denivku nebo třeba aksamitník. Salátu dodají úplně novou dimenzi.
ZELENÁ POLÉVKA
Do zelené polévky snadno schováte všemožné býlí. Na velké lžíci másla zarestujte jednu nadrobno nakrájenou cibulku, hrst špenátu, rané rokety a svazek medvědího česneku. Přidejte nakrájenou bramboru a zalijte zeleninovým vývarem tak, aby kostky brambor byly ponořené. Osolte, opepřete, přidejte bobkový list. Až brambory změknou, rozmixujte vše (vyjma bobkového listu) tyčovým mixérem a podle chuti dolaďte smetanou – zakysanou (už nevařte) nebo vysokoprocentní. Jana Vlková doporučuje ve svém obdobném receptu zdobit dostupnými květy, jako je plicník lékařský nebo prvosenka bezlodyžná.
Zdroje: