Přírodní antidepresiva, která se vyrábějí z nejrůznějších bylin a jsou k mání v lékárnách ve volném prodeji v podobě čajových směsí, kapek, tinktur nebo tabletek, jsou takovým slabším sourozencem těch syntetických. Stejně jako ony umí účinně regulovat nedostatek nebo poruchu uvolňování neurotransmiterů, tedy látek, které zajišťují přenos vzruchů v nervové soustavě. „Většinou jde o serotonin, noradrenalin či dopamin. Jejich nedostatek může za to, že se člověk cítí sklíčený a trápí ho úzkosti nebo trvalé poruchy nálady,“ vysvětluje lékárnice Kateřina Šumberová. Na rozdíl od syntetických přípravků ale ty přírodní nestačí na každého pacienta – dokážou zkrotit jen lehčí formy deprese. Ty hluboké už nezvládnou.

Dobrá první pomoc

Lékárníci proto přírodní antidepresiva, která u nás mají status doplňků stravy, doporučují jen jako první pomoc. Vždycky je k nim ale třeba upravit i denní režim. Začněte zdravěji jíst, snažte se víc spát, přidejte pohyb a vyhněte se alkoholu. „Pokud se váš stav do několika týdnů nezlepší, je čas zajít k psychiatrovi. Samoléčení deprese může být bez konzultace s odborníkem nebezpečné,“ radí Kateřina Šumberová.

Zrádná třezalka

Po první spolknuté tabletce nebo vypitém čaji deprese nezmizí. Účinky přírodních antidepresiv stejně jako u těch syntetických nastupují v řádu týdnů. O jejich užívání se vždy poraďte s lékárníkem, který vám vysvětlí, jak přípravek užívat, a upozorní i na možné vedlejší účinky. I přírodní antidepresiva je totiž mohou mít. „Platí to zvlášť pro kombinace přírodních a syntetických antidepresiv, které byste bez odborného doporučení rozhodně neměli zkoušet,“ říká lékárnice. Zrádná je třeba třezalka tečkovaná, která patří mezi byliny s vůbec nejsilnějšími antidepresivními účinky. Může vést k vyšší citlivosti kůže na slunce či vyvolat vyrážky, nechutenství, poruchy zažívání, zvýšení krevního tlaku nebo závratě. Také snižuje účinnost hormonální antikoncepce a neměla by se užívat ani s léky na srdeční obtíže nebo léky na potlačení imunity.

Rychlý šafrán

Daleko méně nežádoucích vedlejších účinků má šafrán setý, jehož schopnost zahnat smutek, špatnou náladu i problémy se spánkem znali už ve starověké Persii. Je to díky látce safranal, která se získává z blizen rostliny. V mozku umí zvýšit hladinu hormonu serotoninu, který je často příčinou dlouhodobého splínu. Výhodou šafránu je i to, že jeho účinky nastupují poměrně dost rychle, mírné zlepšení se dá pozorovat dokonce už po dvou týdnech pravidelného užívání.

Šetrná magnolie

Dobrou volbou jsou i přípravky s kůrou magnolie. I tenhle jinak hlavně okrasný strom má schopnost ovlivňovat hladinu hormonu serotoninu, a to bez závažných vedlejších účinků.