Přírodní antidepresiva

S lékárníkem se poraďte také ohledně přírodních antidepresiv. Například třezalka tečkovaná může vyvolat vyrážky, nechutenství, poruchy zažívání, zvýšení krevního tlaku nebo závratě.
Pracují podobně jako syntetické přípravky, k tělu jsou ale šetrnější a mají jen minimum vedlejších účinků. Rozhodně se však nedají polykat jako lentilky. Že je něco přírodní, ještě neznamená, že vám to nemůže uškodit.
Vyzkoušejte si členství videoportálu
Kondice na 14 dní zdarma!
Získejte přístup k odborným článkům a cvičebním lekcím, které zvládnete v bezpečí domova.

Přírodní antidepresiva, která se vyrábějí z nejrůznějších bylin a jsou k mání v lékárnách ve volném prodeji v podobě čajových směsí, kapek, tinktur nebo tabletek, jsou takovým slabším sourozencem těch syntetických. Stejně jako ony umí účinně regulovat nedostatek nebo poruchu uvolňování neurotransmiterů, tedy látek, které zajišťují přenos vzruchů v nervové soustavě. „Většinou jde o serotonin, noradrenalin či dopamin. Jejich nedostatek může za to, že se člověk cítí sklíčený a trápí ho úzkosti nebo trvalé poruchy nálady,“ vysvětluje lékárnice Kateřina Šumberová. Na rozdíl od syntetických přípravků ale ty přírodní nestačí na každého pacienta – dokážou zkrotit jen lehčí formy deprese. Ty hluboké už nezvládnou.

Dobrá první pomoc

Lékárníci proto přírodní antidepresiva, která u nás mají status doplňků stravy, doporučují jen jako první pomoc. Vždycky je k nim ale třeba upravit i denní režim. Začněte zdravěji jíst, snažte se víc spát, přidejte pohyb a vyhněte se alkoholu. „Pokud se váš stav do několika týdnů nezlepší, je čas zajít k psychiatrovi. Samoléčení deprese může být bez konzultace s odborníkem nebezpečné,“ radí Kateřina Šumberová.

Zrádná třezalka

Po první spolknuté tabletce nebo vypitém čaji deprese nezmizí. Účinky přírodních antidepresiv stejně jako u těch syntetických nastupují v řádu týdnů. O jejich užívání se vždy poraďte s lékárníkem, který vám vysvětlí, jak přípravek užívat, a upozorní i na možné vedlejší účinky. I přírodní antidepresiva je totiž mohou mít. „Platí to zvlášť pro kombinace přírodních a syntetických antidepresiv, které byste bez odborného doporučení rozhodně neměli zkoušet,“ říká lékárnice. Zrádná je třeba třezalka tečkovaná, která patří mezi byliny s vůbec nejsilnějšími antidepresivními účinky. Může vést k vyšší citlivosti kůže na slunce či vyvolat vyrážky, nechutenství, poruchy zažívání, zvýšení krevního tlaku nebo závratě. Také snižuje účinnost hormonální antikoncepce a neměla by se užívat ani s léky na srdeční obtíže nebo léky na potlačení imunity.

Rychlý šafrán

Daleko méně nežádoucích vedlejších účinků má šafrán setý, jehož schopnost zahnat smutek, špatnou náladu i problémy se spánkem znali už ve starověké Persii. Je to díky látce safranal, která se získává z blizen rostliny. V mozku umí zvýšit hladinu hormonu serotoninu, který je často příčinou dlouhodobého splínu. Výhodou šafránu je i to, že jeho účinky nastupují poměrně dost rychle, mírné zlepšení se dá pozorovat dokonce už po dvou týdnech pravidelného užívání.

Šetrná magnolie

Dobrou volbou jsou i přípravky s kůrou magnolie. I tenhle jinak hlavně okrasný strom má schopnost ovlivňovat hladinu hormonu serotoninu, a to bez závažných vedlejších účinků.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.