Přírodní antidepresiva

S lékárníkem se poraďte také ohledně přírodních antidepresiv. Například třezalka tečkovaná může vyvolat vyrážky, nechutenství, poruchy zažívání, zvýšení krevního tlaku nebo závratě.
Pracují podobně jako syntetické přípravky, k tělu jsou ale šetrnější a mají jen minimum vedlejších účinků. Rozhodně se však nedají polykat jako lentilky. Že je něco přírodní, ještě neznamená, že vám to nemůže uškodit.

Přírodní antidepresiva, která se vyrábějí z nejrůznějších bylin a jsou k mání v lékárnách ve volném prodeji v podobě čajových směsí, kapek, tinktur nebo tabletek, jsou takovým slabším sourozencem těch syntetických. Stejně jako ony umí účinně regulovat nedostatek nebo poruchu uvolňování neurotransmiterů, tedy látek, které zajišťují přenos vzruchů v nervové soustavě. „Většinou jde o serotonin, noradrenalin či dopamin. Jejich nedostatek může za to, že se člověk cítí sklíčený a trápí ho úzkosti nebo trvalé poruchy nálady,“ vysvětluje lékárnice Kateřina Šumberová. Na rozdíl od syntetických přípravků ale ty přírodní nestačí na každého pacienta – dokážou zkrotit jen lehčí formy deprese. Ty hluboké už nezvládnou.

Dobrá první pomoc

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.