Oregano

Běžně ho přidáváme do našich oblíbených italských jídel, aniž bychom si uvědomovali, jak prospěšná tahle kuchyňská bylinka vlastně je! Má antibakteriální vlastnosti a může pomoct při chronických poruchách trávení, kvasinkových infekcích, při kašli a onemocnění průdušek, křečích a jiných problémech trávicího ústrojí. Je vhodný při zahlenění a pomáhá s odkašláváním. Konzumovat ho teď přes zimu můžete buď sušené, nebo ve formě oreganového oleje, kterým můžete dochucovat saláty, rizoto, polévky, těstoviny a další jídla.

Jablečný ocet

Vyrábí se kvašením jablek, a tak není divu, že je doslova nabitý vitaminy. Se svými antibiotickými a antiseptickými vlastnostmi může čistý jablečný ocet pomáhat nejen při regulaci hmotnosti a snížení cholesterolu, ale působí i jako přírodní dezinfekce. Jako doporučené dávkování se uvádí 1 lžička až 2 lžíce denně.

Med

Starověcí Římané používali med během války k léčbě ran, aby zabránili infekcím. Je plný antioxidantů, antimikrobiálních látek, protizánětlivých látek a antiseptik. Nemluvě o tom, že v medu je také enzym, o kterém je známo, že uvolňuje peroxid vodíku (který také bojuje proti infekci a zabraňuje růstu bakterií). Med dokáže uklidnit vaše zažívací potíže a posílit imunitní systém, takže šup s ním na chleba nebo do čaje.

Kurkuma

Koření hojně využívané v ájurvédě. Kurkuma je bohatá na kurkumin, antioxidant a protizánětlivou sloučeninu, která se doporučuje při žaludečních problémech a poruchách trávení. Je také účinným lékem proti bolesti při revmatismu nebo bolestivé menstruaci. Pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi a urychlovat hojení kožních lézí. Nejjednodušší způsob je posypat kořením jakýkoli pokrm a zkombinovat ho ještě s černým pepřem, aby se účinnost zvýšila.

Propolis

Tenhle včelí produkt voní po medu a vosku a jako lék ho používali už ve starověkém Římě. Dnes jeho pozitivní účinky na zdraví potvrzuje i moderní věda. Propolis je bohatý na vitaminy, minerály a stopové prvky jako měď, zinek nebo železo, ale především na flavonoidy, které mají antioxidační vlastnosti. Tohle přírodní antibiotikum můžete pořídit buď ve formě spreje (na afty v ústech, infekce dýchacích cest), nebo tablet k cucání (na bolest v krku). Přírodní propolis lze v syrovém stavu konzumovat také jako odvar s medem nebo ve formě mateří tinktury.

Česnek

Naše babičky ho hojně používaly v kuchyni, protože věděly, že dokáže vytlačit choroboplodné zárodky. Navíc – i když ho budete používat každý den, na rozdíl od chemických antibiotik si na něj vaše tělo nevytvoří rezistenci. Je ideální prevencí před nachlazením, plísněmi, viry a bakteriemi. Sáhněte po něm, jakmile ucítíte, že vás bolí v krku, štípe v nose nebo jste jen vyčerpaní. Nejlepší je česnek v syrovém stavu – pěkně prolisovat a přidat do pomazánky –, nebo si z něj uvařit polévku!

Echinacea

Její léčivé účinky využívaly už staré indiánské kultury. V polovině 19. století si této rostliny všimli i evropští lékaři a začali používat její tinktury na léčbu kašle, žaludečních potíží a k čištění krve po otravách. A to ještě nevěděli o největším plusu této byliny – o jejích antibiotických účincích. Echinacea neboli třapatka nachová je velkou pomocnicí pro posílení imunity a v boji proti infekcím všeho druhu. Sáhněte po ní při chřipce, rýmě, nachlazení či při zánětu dýchacích cest. Přípravky z této rostliny pomohou i při zánětech kloubů a močových cest.

Zelí

Podporuje tvorbu červených krvinek a hormonů, mobilizuje obranné látky proti infekcím a prospívá srdci, krevnímu oběhu i nervům. Obsahuje síru, a protože patří do čeledi brukvovitých, ukazuje se i jako účinná potravina v boji proti rakovině. Může pomoct při regulaci hmotnosti, zlepšit trávení a předcházet nemocem. Nemluvě o tom, že jeden šálek zelí vám může poskytnout 75 % denní potřeby vitamínu C.

Extra panenský kokosový olej

Je nabitý výživnými antioxidanty, které nikde jinde nenajdete. Kokosový olej obsahuje 45 % kyseliny laurové, zbytek tvoří hlavně kyselina kaprová, kaprylová a myristová. Všechny mají schopnost narušit ochranné membrány kvasinek, bakterií a virů. Fungují tedy jako přírodní antibiotika a to jak na povrchu těla, tak i uvnitř. Na pokožce dokážou zlikvidovat plísně, v žaludku, střevech a močovém měchýři zase likvidují nežádoucí kvasinky.

Zázvor

Zázvor používají v Asii už více než 6 000 let. Doporučuje se ke zklidnění nevolnosti, zvracení a k podpoře trávení. Obsahuje gingerol, který má spolu se zázvorovými silicemi silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Popíjení čaje z čerstvě nastrouhaného zázvoru dokáže prohřát celé tělo a urychlit léčbu při chřipce a nachlazení.

Zdroje:

  • http://www.chiropracticcare.today/12-all-natural-antibiotics/
  • https://www.pharmaciengiphar.com/
  • www.mojezdravi.cz
  • www.celostnimedicina.cz