Kotvičník zemní je poléhavá jednoletá rostlinka, které se nejvíc daří v jihovýchodní Evropě. U nás roste volně v přírodě zatím velmi zřídka, vypěstovat si ji můžete ale bez problémů doma. Dávejte ovšem pozor, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Plody kotvičníku jsou tak tvrdé a ostré, že snadno protrhnou podrážku boty, i nohu. Kotvičník se dá sehnat i v podobě kapslí, tinktury či prášku. Z kotvičníku si můžete udělat také čaj, ten ale ne každému chutná, je totiž poměrně hořký. Z kotvičníku se zpracovává přededevším nať, léčivé účinky mají ale i plody, semínka i kořeny rostlinky.

Zdroj: Youtube

Přírodní afrodiziakum

Nejčastěji se kotvičník zemní používá na zvýšení libida a podporu funkce pohlavních orgánů obou pohlaví. Kotvičník totiž obsahuje takzvané steroidní saponiny, které pomáhají tělu produkovat steroidní hormony - u mužů testosteron, u žen estrogen. V ajurvédě se kotvičník používal k léčbě erektilní dysfunkce, neplodnosti, i ke zvýšení libida. Tradiční čínská medicína pak využívala kotvičník zemní jako močopudný prostředek ke správné funkci ledvin, jako pomoc při vykašlávání, při potížích s kojením nebo proti bolestem hlavy. V sexuologii je kotvičník hojně využíván dodnes.

Pro sportovce

Na kotvičník zemní sportovi nedají dopustit. Nejčastěji z toho důvodu, že kotvičník podporuje růst svalové hmoty. To ale není všechno. Posiluje také fyzickou zdatnost a kondici, podporuje metabolismus živin a pomáhá srovnat tělní tekutiny. Přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému, podporuje přirozenou obranyschopnost a činnost nervové soustavy. Skvěle podpoří i dýchací systém. Zvyšuje výkonnost a výdrž a navíc pomáhá proti bolestem všeho druhu.

Skvělý na pleť

Kotvičník má prokazatelně pozitivní účinky i na pokožku. Vzhledem k tomu, že pomáhá tvorbě a rovnováze hormonů v těle, skvěle se hodí na léčbu problematické, uhrovité a aknózní pleti. Kotvičník obsahuje vitamin C a je vhodný i pro atopiky. Působí silně protizánětlivě, hojí rány a funguje proti bolesti. Skvěle funguje i při zánětech dásní či zubů.

Antioxidant

Ač by se mohlo zdát, že víc blahodárných účinků na zdraví tato rostlina už mít nemůže, není tomu tak. Další z efektů na lidské zdraví, které kotvičník má, je i jeho silný antioxidační účinek. Pomáhá tělu pochytat volné radikály, obsahuje totiž bioflavonoidy. Skvěle působí i na zvýšení energie, pokud budete bylinu užívat pravidelně.

Kotvičníkový odvar

Do čtvrt litru vody vsypte 1 čajovou lžičku natě kotvičníku a asi 15 minut povařte. Následně přeceďte, můžete trochu osladit medem. Nápoj pijte každý den ráno a účinky se dostaví již do pár týdnů.

Zdroje: