Premium obsah

Přírodní afrodiziakum, které z vás vyžene kila navíc. Nevěříte? Čtěte

Přírodní afrodiziakum, které z vás vyžene kila navíc. Nevěříte? Čtěte
Ačkoliv je kotvičník spíše plevel, než ušlechtilá rostlina, tato roztomilá květinka má tolik pozitivních vlivů na naše zdraví, kondici a blahobyt, že z toho zůstává rozum stát. Své jméno kotvičník dostal podle svých velmi ostrých plodů ve tvaru kotvy. Kde všude lze tuto zázračnou bylinu použít?

Kotvičník zemní je poléhavá jednoletá rostlinka, které se nejvíc daří v jihovýchodní Evropě. U nás roste volně v přírodě zatím velmi zřídka, vypěstovat si ji můžete ale bez problémů doma. Dávejte ovšem pozor, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Plody kotvičníku jsou tak tvrdé a ostré, že snadno protrhnou podrážku boty, i nohu. Kotvičník se dá sehnat i v podobě kapslí, tinktury či prášku. Z kotvičníku si můžete udělat také čaj, ten ale ne každému chutná, je totiž poměrně hořký. Z kotvičníku se zpracovává přededevším nať, léčivé účinky mají ale i plody, semínka i kořeny rostlinky.

Zdroj: Youtube

Přírodní afrodiziakum

Nejčastěji se kotvičník zemní používá na zvýšení libida a podporu funkce pohlavních orgánů obou pohlaví. Kotvičník totiž obsahuje takzvané steroidní saponiny, které pomáhají tělu produkovat steroidní hormony - u mužů testosteron, u žen estrogen. V ajurvédě se kotvičník používal k léčbě erektilní dysfunkce, neplodnosti, i ke zvýšení libida. Tradiční čínská medicína pak využívala kotvičník zemní jako močopudný prostředek ke správné funkci ledvin, jako pomoc při vykašlávání, při potížích s kojením nebo proti bolestem hlavy. V sexuologii je kotvičník hojně využíván dodnes.

Pro sportovce

Na kotvičník zemní sportovi nedají dopustit. Nejčastěji z toho důvodu, že kotvičník podporuje růst svalové hmoty. To ale není všechno. Posiluje také fyzickou zdatnost a kondici, podporuje metabolismus živin a pomáhá srovnat tělní tekutiny. Přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému, podporuje přirozenou obranyschopnost a činnost nervové soustavy. Skvěle podpoří i dýchací systém. Zvyšuje výkonnost a výdrž a navíc pomáhá proti bolestem všeho druhu. 

Skvělý na pleť

Kotvičník má prokazatelně pozitivní účinky i na pokožku. Vzhledem k tomu, že pomáhá tvorbě a rovnováze hormonů v těle, skvěle se hodí na léčbu problematické, uhrovité a aknózní pleti. Kotvičník obsahuje vitamin C a je vhodný i pro atopiky. Působí silně protizánětlivě, hojí rány a funguje proti bolesti. Skvěle funguje i při zánětech dásní či zubů.

Antioxidant

Ač by se mohlo zdát, že víc blahodárných účinků na zdraví tato rostlina už mít nemůže, není tomu tak. Další z efektů na lidské zdraví, které kotvičník má, je i jeho silný antioxidační účinek. Pomáhá tělu pochytat volné radikály, obsahuje totiž bioflavonoidy. Skvěle působí i na zvýšení energie, pokud budete bylinu užívat pravidelně.

Kotvičníkový odvar

Do čtvrt litru vody vsypte 1 čajovou lžičku natě kotvičníku a asi 15 minut povařte. Následně přeceďte, můžete trochu osladit medem. Nápoj pijte každý den ráno a účinky se dostaví již do pár týdnů.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.