Prášek do pečiva se primárně používá v kuchyni. Jeho úkol je zvětšit objem a odlehčit texturu pečiva. Využijete ho při výrobě muffinů, koláčů, vdolků i různého pečiva. Věděli jste ale, že ho můžete použít i například při praní prádla, nebo číštění koberců? Ukážeme vám, jak na to.

Zdroj: Youtube

Odstraní nepříjemný zápach

Pokud vás trápí zápach lednice, koberců, nebo odpadkového koše, kypřící prášek se bude hodit. Do ledničky dejte misku s trochou prášku do pečiva a nasypte ho i na dno koše. Pokud jde o koberec, posypte ho práškem, nechte chvíli působit a poté pečlivě vysajte. Zbavíte ho tím veškerého zápachu a koberec bude svěže vonět.

Zanesená varná kondice

Máte zanesenou konvici, kterou je vám líto vyhodit a nedaří se ji vyčistit? Vsypte do ní lžičku prášku do pečiva, půl skleničky vody, a dolijte do poloviny vodou. Zapněte konvici, až se směs začne vařit, vypněte ji a nechte odstát několik desítek minut. Potom konvici důkladně opláchněte a nechte v ní ještě vařit čistou vodu. Bude jako nová!

Dírky na zdi?

Smícháte-li prášek do pečiva s bílým lepidlem, můžete ho použít jako tmel na díry a prasklinky ve zdi. Zní to možná trochu jako fušeřina, jako rychlá pomoc to ale funguje.

Pokud máte navíc doma malé umělce, kteří vytvořili nevyžádaný pastelkový mural na zdech vašeho domova, prášek do pečiva využijete také - na vlhký hadřík nasypte kypřící prášek, zpěňte trochou vody a jemně pastelky ze zdi otřete. To samé funguje skvěle i na vyčištění spárů mezi dlaždičkami.

Vyčistí odpad

Pokud nechcete používat k čištění odpadu agresivní prostředky plné nebezpečných chemikálií, vsaďte na 3 základní potraviny! Kypřící prášek smíchejte se solí a vsypte ho do umyvadla či dřezu. Zalijte zahřátým octem a nechte působit asi půl hodiny. Poté odtok důkladně vyčistěte a prolijte horkou vodou.

Ta trouba...

Kdo z nás rád čistí troubu? Můžete na ní použít tuny různých leštidel a čističů, zapeklá mastnota ale ne a ne zmizet. I v tomto případě můžete vyzkoušet 'prdopeč'. Vysypte na nečistoty v troubě kypřící prášek - budete potřebovat asi 4 balení. Nehte lehoučce nahřát troubu na 80 stupňů. Vypněte, nechte pár desítek minut působit a následně důkladně vyčistěte houbičkou.

Očistěte zeleninu a ovoce

Prášek do pečiva skvěle funguje i při čištění koupeného ovoce a zeleniny. Do čistého dřezu napusťte vodu, přidejte prášek do pečiva a ovoce se zeleninou v tekutině omyjte. Zbavíte ho tak snadněji různých chemických postřiků.

Zdroje:

  • https://www.mdpi.com/2304-8158/12/5/946
  • https://www.thespruce.com/baking-soda-definition-safety-cleaning-uses-1707017
  • https://thegreenboutique.co.uk/blogs/eco-suggestions/effectiveness-of-sodium-bicarbonate-in-removing-pesticide-residues-in-fruit-and-veggie
  • https://www.express.co.uk/life-style/food/871653/Fruit-and-vegetables-health-wash-baking-powder-study-pesticide-action-network-uk