Odborníci už nějakou dobu upozorňují na to, že v posledních desetiletích můžeme mluvit dokonce o epidemii depresí. A v současné chvíli zcela zásadně zhoršuje situaci koronavirová pandemie. S určitým typem úzkostné poruchy se za svůj život setká asi třetina lidí. Přidejte k tomu premenstruační syndrom a poruchy nálady spojené se zimním obdobím a jasně uvidíte, že být v psychické pohodě není vůbec snadné.

Nebojte se vyhledat odbornou pomoc

Zatímco se zlomenou nohou, bolestmi zad či nepříjemnou vyrážkou se lidé posadí do čekárny před příslušnou ordinací bez jakýchkoli předsudků, stále ještě si řada z nich nezvykla, že i psychiku je někdy třeba léčit. V případě depresivních poruch funguje příslušná medikace, psychoterapie, případně kombinace obojího. Současně sehraje zásadní roli i životní styl pacienta a pomoci mohou i některé výživové doplňky:

OMEGA-3 MASTNÉ KYSELINY

Kromě prokazatelných protizánětlivých účinků vykazují omega-3 nebývalý potenciál i v potlačení příznaků deprese. V řadě studií byly s úspěchem použity mimo jiné u těhotných žen či žen po porodu, dokonce i u dětí a dospívajících.

NAC (N-acetylcystein)

NAC je další z látek, která kromě schopnosti tlumit záněty pozitivně působí i na řadu příznaků deprese. Koneckonců výzkumy nám jasně ukazují, že u lidí s depresemi bývají zvýšené hladiny zánětlivých látek, včetně C-reaktivního proteinu, interleukinu-6 atd. Mechanismus účinku NAC se tedy bezpochyby ubírá tímto směrem. A velkou výhodou N-acetylcysteinu je fakt, že v používaných dávkách 2–2,4 gramu denně je jak účinný v léčbě depresí, tak bezpečný a pacienty dobře snášený.

VITAMIN D

Jeden z nejskloňovanějších vitaminů poslední doby. Experti poukazují na vysoké procento naší populace, které vykazuje nízkou hladinu tohoto vitaminu, a tím pádem oslabenou imunitu. Současně ale víme, že lidé s výrazně sníženou hladinou vitaminu D mají silné sklony k depresím. Doplněním této cenné živiny si zajistíte jak redukci zánětů probíhajících v těle, tak zlepšení nálady, a ještě ochranu proti některým neurokognitivním dysfunkcím.

VITAMINY SKUPINY B

Tzv. B-komplex vitaminů hraje zcela zásadní roli v celé řadě neurologických funkcí a ovlivňuje naši náladu. Kyselina listová, vitamin B6 a B12 jsou nezbytné k produkci a regulaci hladiny neurotransmiterů přenášejících signály v mozku. Výzkumy ukazují, že nedostatek vitaminu B12 a kyseliny listové výrazně zvyšuje riziko depresí. Naopak jejich vhodná suplementace může příznaky depresivního onemocnění zmírnit. Podávání výživových doplňků s obsahem kyseliny listové se osvědčilo i u pacientů, kteří trpí genetickou mutací ovlivňující metabolismus této látky.

Podle zkušeností mnoha odborníků mohou suplementy s obsahem vitaminů B pomoci oddálit nástup deprese a podpoří efekt medikamentózní léčby.

ZINEK

Pro činnost našeho mozku je zinek zcela zásadní látkou, působí jako antioxidant, má protizánětlivé účinky a ovlivňuje regulaci mozkových neurotransmiterů. Jeho nedostatek bývá spojován se zvýšeným rizikem depresí. Podávání výživových doplňků s obsahem zinku společně s antidepresivy má velice slibné výsledky.

HOŘČÍK

Mezi pacienty s vážnými depresemi je nedostatek hořčíku velmi častý. A díky provedené studii víme, že podávání 248 mg hořčíku denně po dobu šesti týdnů vedlo k výraznému zlepšení příznaků. I tomuto minerálu byste tedy měli věnovat dostatečnou pozornost.

KREATIN

Díky svojí schopnosti udržet vysokou hladinu energie může v terapii depresí velmi přispět i užívání kreatinu. Dávky 2–10 gramů denně podle některých studií přinesly opravdu příznivé výsledky.

SÍLA BYLIN

Deprese je možné zmírnit i pomocí některých bylin. Za zmínku rozhodně stojí šafrán, díky svým antioxidačním účinkům a schopnosti zvyšovat hladinu serotoninu v mozku, dále pak rhodiola rosea (rozchodnice růžová), která podporuje přenos informací mezi nervovými buňkami a tlumí nadměrnou aktivitu tzv. osy hypotalamus–hypofýza–nadledviny, což je jeden hlavních nervových a endokrinních regulačních systémů těla. Jeho nadměrná aktivita často souvisí s depresemi. A dále je tu dobře známá třezalka tečkovaná, která podle všeho tlumí příznaky mírné deprese. Hrozí zde ale mnohdy až velmi vážné interakce s některými antidepresivy.

Z toho jasně vyplývá, že déle trvající a vážné depresivní poruchy by měl člověk vždy konzultovat s lékařem. Přírodní a tělu přirozené látky mohou bezpochyby pomoci, ale u rozvinutých onemocnění budou vždy plnit funkci účinného pomocníka, nikoli spasitele.